Polityczny plan tygodnia: Sejm o sądach i KRS, rząd o budżecie na 2018 rok, wybór sędziego TK

W nadchodzącym tygodniu Sejm powróci do rozpatrywania dwóch projektów – o KRS i ustroju sądów powszechnych – które są kluczowym elementem tzw. reformy sądownictwa proponowanej przez rząd. Ustawy – jeżeli wszystko pójdzie bez opóźnień – mogą zostać przegłosowane już w piątek. Także w tym tygodniu Sejm wybierze Pawła Rabieja na członka komisji weryfikacyjnej oraz Andrzej Zielonackiego na stanowisko sędziego TK.

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2018 rok, przyjmie też projekt stanowiska dot. realizacji gazociągu Nord Stream 2. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków, a prezydent Duda weźmie udział m.in. w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.

Platforma najprawdopodobniej – zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią – złoży wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec MSWiA Mariusza Błaszczaka, a sejmowa komisja obrony wysłucha informacji MON na temat zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, a w niedzielę we Francji – w tym przypadku będzie to I tura.

*****

PAD. W poniedziałek o 13:45 we Wrocławiu prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami nauki, startupów oraz innowacyjnych firm “Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”. O 18:00 Para Prezydencka weźmie udział w gali jubileuszowej 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. We wtorek o 18:00 w Zakopanem Para Prezydencka weźmie udział w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Z kolei w środę prezydent Duda złoży wizytę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w Gliwicach.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Jacka Łyczbę, byłego prezesa zarządu OLT Express Poland oraz Rafała Orłowskiego, byłego członka zarządu OLT Express Poland. W środę o 10:15 posłowie przesłuchają Andrzeja Dąbrowskiego, byłego prezesa zarządu OLT Express Poland oraz OLT Express Regional, a także Anetę Mazek, byłą koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Budżet na 2018 rok. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 10:00 zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2018 rok, a także m.in. propozycjami wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej i zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Rząd przyjmie też projekt stanowiska dot. realizacji gazociągu Nord Stream 2.

KRS. W środę o 11:15 – według wstępnego harmonogramu Sejmu – odbędzie się II czytanie projektu zmian w KRS. To kolejne podejście – rządowa propozycja mogła zostać przyjęta już w maju. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a prezydent nie zawetuje bądź nie odeśle ustawy do TK, rewolucyjne wręcz zmiany w funkcjonowaniu KRS – wszak PiS nie wycofało się z pomysłu wygaszenia kadencji obecnej rady – wejdą w życie w lipcu.

Zmiany w sądownictwie. W środę o 13:15 – według wstępnego harmonogramu Sejmu – odbędzie się także II czytanie tzw. dużego projektu PiS dot. sądownictwa, który w ostatni piątek przyjęła sejmowa komisja sprawiedliwości. W praktyce – jeżeli prace się nie przedłużą – Sejm oba projekty dot. sądów może przyjąć w piątkowym porannym bloku głosowań. Dzięki temu projektowi PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Komisja weryfikacyjna. Na tegotygodniowym posiedzeniu – być może w środę – Sejm wybierze ostatniego członka komisji weryfikacyjnej. To zgłoszony przez klub Nowoczesną Paweł Rabiej, kandydat tej partii na prezydenta Warszawy. Wcześniej, we wtorek o 15:00 sejmowa komisja ustawodawcza zaopiniuje wniosek. Komisja mogłaby rozpocząć merytoryczną pracę już 2 tygodnie temu, ale posłowie w maju wybierając członków komisji, odrzucili kandydaturę Jerzego Meysztowicza.

MON o zakupie samolotach dla VIP-ów. Na środę na 13:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, na której przedstawiciel MON przedstawi informację na temat zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Wotum dla Błaszczaka. Premier Szydło nie zdymisjonowała Jarosława Zielińskiego, więc Platforma w nadchodzącym tygodniu – jak zapowiedziała – złoży wniosek odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MSWiA. – Jeżeli ta decyzja nie nastąpi do końca tygodnia, złożymy wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka. Nie może być tak, że nie ma politycznej odpowiedzialności za poniesioną śmierci i drastyczne okoliczności, które do niej doprowadziły – mówił w ubiegłym tygodniu Grzegorz Schetyna na konferencji we Wrocławiu. Do rozpatrzenia wniosku dojdzie 20-22 czerwca lub 5-7 lipca.

Komisja obrony o Smoleńsku. Na czwartek na 9:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, w trakcie której nastąpi przedstawienie ustaleń i raportu z pracy podkomisji do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Komisja o sprawie w TK dot. I prezes SN. W czwartek o 10:30 zbierze się sejmowa komisja ustawodawcza, by zaopiniować m.in. sprawę zawisłą przed TK o sygnaturze akt K 3/17 – chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN – w praktyce będzie badana legalność wyboru I prezes SN. TK wnioskiem grupy posłów PiS zajmie się 22 czerwca.

Wybory w Wielkiej Brytanii i Francji. W czwartek odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Kilka dni później rozpoczną się wybory parlamentarne we Francji – konkretnie do Zgromadzenia Narodowego – w których pierwsza tura zaplanowana jest na najbliższą niedzielę, a druga – na kolejną, 18 czerwca. Ostatnie sondaże wskazują, zwycięży prezydencka partia “En Marche!” Emmanuela Macrona. Drugie miejsce zajmuje – choć ze sporą stratą – Front Narodowy.

Wybór sędziego TK. Klub PiS zgłosił kandydaturę Andrzej Zielonackiego na stanowisko TK. Do wyboru ma dojść – według wstępnego harmonogramu Sejmu – w piątek w porannym bloku głosowań. We wtorek o 18:00 kandydata zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości. Zielonacki zastąpi w Trybunale Stanisława Biernata, którego kadencja kończy się 26 czerwca. Po jego odejściu, w TK będzie zasiadać już 9 sędziów z nadania PiS – choć 3 to tzw. sędziowie-dublerzy.

Podkomisja o ustawach frankowych. W piątek bezpośrednio po sejmowych głosowaniach – około 12:00 – zbierze się nadzwyczajna sejmowa podkomisja, by rozpatrzyć trzy projekty dot. pomocy dla frankowiczów – prezydencki, autorstwa PO oraz Kukiz ‘15. To pierwsze posiedzenie od kwietnia, kiedy posłowie podkomisji zwrócili się do instytucji państwowych o dodatkowe informacje, na podstawie których zdecydują, którym projektem będą się zajmować. Jeszcze niedawno Jacek Sasin mówił, że projekt mógłby zostać przyjęty nawet przed sejmowymi wakacjami.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm ogłosi przerwę w obradach z powodu wizyty Trumpa. Potem zajmie się wnioskiem o odwołanie Błaszczaka

W trakcie kolejnego posiedzenia Sejmu 5-7 lipca zostanie ogłoszona jednodniowa przerwa – dowiaduje się 300POLITYKA. Powodem jest wizyta Donalda Trumpa w Polsce, planowana na 6 lipca. W praktyce więc trzydniowe posiedzenie potrwa realnie dwa dni. Według wstępnego harmonogramu, w piątek, 7 lipca o 9:30 Sejm rozpatrzy wniosek PO o odwołanie Czytaj więcej →

PO w dniu kongresu PiS organizuje Radę Krajową

1 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO – dowiaduje się 300POLITYKA. Największa partia opozycyjna chce w ten sposób doprowadzić do zderzenia PO-PiS – tego dnia w Przysusze odbędzie się bowiem druga część kongresu partii Jarosława Kaczyńskiego. To powtarzający się w polskiej polityce schemat: w przyszłości dwie największe partie wielokrotnie organizowały Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i sądach, przesłuchanie Michała Tuska, szczyt UE, Senat o RIO, wybór prezesa GPW

To będzie kluczowy tydzień dla dalszych losów “reformy” KRS – PiS chce m.in. wygasić kadencję członków obecnej rady i zmienić przepisy tak, by członków KRS wybierał Sejm. We wtorek TK wyda wyrok w tej sprawie – jeżeli będzie korzystny dla rządu, najprawdopodobniej w czwartek Sejm przyjmie projekt. W środę sejmowa Czytaj więcej →

Tuż przed kolejnym posiedzeniem Sejmu TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o KRS

Na wtorek, 20 czerwca na 12:30 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny ws. ustawy o KRS, którą zaskarżył Zbigniew Ziobro. TK ogłosi orzeczenie w 5-osobowym składzie, w którym wszyscy sędziowie zostali wybrani przez PiS, a dodatkowo 3 to tzw. dublerzy. W ten sposób TK zdąży wydać wyrok przed kolejnym posiedzeniem Czytaj więcej →

Sejm: nowy abonament w końcu pod obrady, dodatki dla strażaków i emerytów, rok 2018 Rokiem Kobiet

Rząd chce uszczelnić system poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zapowiadany od dawna przez polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy zakłada, że do obowiązkowej rejestracji odbiorników włączeni zostaną dostawcy płatnej telewizji. Będą oni odbierać zgłoszenia rejestracyjne odbiorników od klientów i przekazywać je Poczcie Polskiej, która pobiera abonament. Poczta będzie mogła zażądać od płatnego Czytaj więcej →