Polityczny plan tygodnia: Sejm o sądach i KRS, rząd o budżecie na 2018 rok, wybór sędziego TK

W nadchodzącym tygodniu Sejm powróci do rozpatrywania dwóch projektów – o KRS i ustroju sądów powszechnych – które są kluczowym elementem tzw. reformy sądownictwa proponowanej przez rząd. Ustawy – jeżeli wszystko pójdzie bez opóźnień – mogą zostać przegłosowane już w piątek. Także w tym tygodniu Sejm wybierze Pawła Rabieja na członka komisji weryfikacyjnej oraz Andrzej Zielonackiego na stanowisko sędziego TK.

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2018 rok, przyjmie też projekt stanowiska dot. realizacji gazociągu Nord Stream 2. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków, a prezydent Duda weźmie udział m.in. w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich.

Platforma najprawdopodobniej – zgodnie z ubiegłotygodniową zapowiedzią – złoży wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec MSWiA Mariusza Błaszczaka, a sejmowa komisja obrony wysłucha informacji MON na temat zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. W czwartek w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne, a w niedzielę we Francji – w tym przypadku będzie to I tura.

*****

PAD. W poniedziałek o 13:45 we Wrocławiu prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami nauki, startupów oraz innowacyjnych firm “Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”. O 18:00 Para Prezydencka weźmie udział w gali jubileuszowej 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. We wtorek o 18:00 w Zakopanem Para Prezydencka weźmie udział w uroczystej mszy świętej z okazji jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich. Z kolei w środę prezydent Duda złoży wizytę w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz w Gliwicach.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Jacka Łyczbę, byłego prezesa zarządu OLT Express Poland oraz Rafała Orłowskiego, byłego członka zarządu OLT Express Poland. W środę o 10:15 posłowie przesłuchają Andrzeja Dąbrowskiego, byłego prezesa zarządu OLT Express Poland oraz OLT Express Regional, a także Anetę Mazek, byłą koordynator zespołu w Departamencie Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Budżet na 2018 rok. Rząd na wtorkowym posiedzeniu o 10:00 zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2018 rok, a także m.in. propozycjami wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej i zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Rząd przyjmie też projekt stanowiska dot. realizacji gazociągu Nord Stream 2.

KRS. W środę o 11:15 – według wstępnego harmonogramu Sejmu – odbędzie się II czytanie projektu zmian w KRS. To kolejne podejście – rządowa propozycja mogła zostać przyjęta już w maju. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a prezydent nie zawetuje bądź nie odeśle ustawy do TK, rewolucyjne wręcz zmiany w funkcjonowaniu KRS – wszak PiS nie wycofało się z pomysłu wygaszenia kadencji obecnej rady – wejdą w życie w lipcu.

Zmiany w sądownictwie. W środę o 13:15 – według wstępnego harmonogramu Sejmu – odbędzie się także II czytanie tzw. dużego projektu PiS dot. sądownictwa, który w ostatni piątek przyjęła sejmowa komisja sprawiedliwości. W praktyce – jeżeli prace się nie przedłużą – Sejm oba projekty dot. sądów może przyjąć w piątkowym porannym bloku głosowań. Dzięki temu projektowi PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Komisja weryfikacyjna. Na tegotygodniowym posiedzeniu – być może w środę – Sejm wybierze ostatniego członka komisji weryfikacyjnej. To zgłoszony przez klub Nowoczesną Paweł Rabiej, kandydat tej partii na prezydenta Warszawy. Wcześniej, we wtorek o 15:00 sejmowa komisja ustawodawcza zaopiniuje wniosek. Komisja mogłaby rozpocząć merytoryczną pracę już 2 tygodnie temu, ale posłowie w maju wybierając członków komisji, odrzucili kandydaturę Jerzego Meysztowicza.

MON o zakupie samolotach dla VIP-ów. Na środę na 13:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, na której przedstawiciel MON przedstawi informację na temat zakupu samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie.

Wotum dla Błaszczaka. Premier Szydło nie zdymisjonowała Jarosława Zielińskiego, więc Platforma w nadchodzącym tygodniu – jak zapowiedziała – złoży wniosek odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MSWiA. – Jeżeli ta decyzja nie nastąpi do końca tygodnia, złożymy wniosek o wotum nieufności dla Mariusza Błaszczaka. Nie może być tak, że nie ma politycznej odpowiedzialności za poniesioną śmierci i drastyczne okoliczności, które do niej doprowadziły – mówił w ubiegłym tygodniu Grzegorz Schetyna na konferencji we Wrocławiu. Do rozpatrzenia wniosku dojdzie 20-22 czerwca lub 5-7 lipca.

Komisja obrony o Smoleńsku. Na czwartek na 9:00 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji obrony, w trakcie której nastąpi przedstawienie ustaleń i raportu z pracy podkomisji do ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu-154 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Komisja o sprawie w TK dot. I prezes SN. W czwartek o 10:30 zbierze się sejmowa komisja ustawodawcza, by zaopiniować m.in. sprawę zawisłą przed TK o sygnaturze akt K 3/17 – chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN – w praktyce będzie badana legalność wyboru I prezes SN. TK wnioskiem grupy posłów PiS zajmie się 22 czerwca.

Wybory w Wielkiej Brytanii i Francji. W czwartek odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Kilka dni później rozpoczną się wybory parlamentarne we Francji – konkretnie do Zgromadzenia Narodowego – w których pierwsza tura zaplanowana jest na najbliższą niedzielę, a druga – na kolejną, 18 czerwca. Ostatnie sondaże wskazują, zwycięży prezydencka partia “En Marche!” Emmanuela Macrona. Drugie miejsce zajmuje – choć ze sporą stratą – Front Narodowy.

Wybór sędziego TK. Klub PiS zgłosił kandydaturę Andrzej Zielonackiego na stanowisko TK. Do wyboru ma dojść – według wstępnego harmonogramu Sejmu – w piątek w porannym bloku głosowań. We wtorek o 18:00 kandydata zaopiniuje sejmowa komisja sprawiedliwości. Zielonacki zastąpi w Trybunale Stanisława Biernata, którego kadencja kończy się 26 czerwca. Po jego odejściu, w TK będzie zasiadać już 9 sędziów z nadania PiS – choć 3 to tzw. sędziowie-dublerzy.

Podkomisja o ustawach frankowych. W piątek bezpośrednio po sejmowych głosowaniach – około 12:00 – zbierze się nadzwyczajna sejmowa podkomisja, by rozpatrzyć trzy projekty dot. pomocy dla frankowiczów – prezydencki, autorstwa PO oraz Kukiz ‘15. To pierwsze posiedzenie od kwietnia, kiedy posłowie podkomisji zwrócili się do instytucji państwowych o dodatkowe informacje, na podstawie których zdecydują, którym projektem będą się zajmować. Jeszcze niedawno Jacek Sasin mówił, że projekt mógłby zostać przyjęty nawet przed sejmowymi wakacjami.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: Wałęsa w Sejmie, parlamentarny szczyt NATO, kolejny kandydat we Wrocławiu, PAD w Gruzji, wejście noweli ustaw sądowych, KW

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg protestu rodziców oraz opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie. W poniedziałek ma ich odwiedzić były prezydent Lech Wałęsa. Pod koniec tygodnia na Wiejskiej rozpocznie się tzw. parlamentarny szczyt NATO – wiele wskazuje na to, że do tego czasu protest nie zostanie zakończony. W Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: rada ds. ogólnych o Polsce, PAD w USA, wizyta Orbana, Jaki o smogu, Senat o sądach

Na początku tygodnia unijna rada ds. ogólnych zajmie się kwestią praworządności w Polsce – być może zapadną decyzje ws. uruchomionego art. 7. Dzień później Senat rozpatrzy m.in. nowelizację ustaw sądowych, a także ustawy dot. CPK czy obniżenia uposażeń parlamentarzystów o 20%. Do Polski przyleci Viktor Orban, który spotka się m.in. Czytaj więcej →

Sejm zmienia terminarz. Drugie czerwcowe posiedzenie przesunięte i skrócone o połowę

Według najnowszej wersji kalendarza posiedzeń, w przyszłym miesiącu Sejm zbierze się dwa razy: 5-8 oraz 14-15 czerwca. W sumie czerwcowe posiedzenia potrwają łącznie 6 dni, choć pierwotnie drugie posiedzenie miało potrwać 4 dni – było zaplanowane na 26-29 czerwca. Z kolei w lipcu dwa posiedzenia będą wydłużone, każde o jeden dzień. Wiadomo, Czytaj więcej →

NEWS 300POLITYKI: Posłowie PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta

Według informacji 300POLITYKI, parlamentarzyści PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta, organizowanego 12 maja przez Ekologiczne Forum Młodzieży i środowiska Radia Maryja. – Tak, jest zakaz – potwierdziła nam Beata Mazurek. – W marszu wezmą udział myśliwi, leśnicy, ludzie związani z przemysłem futrzarskim, rolnicy i wszyscy ci, którzy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o sądach, niepełnosprawnych, obniżce uposażeń, komisji śledczej i Magierowskim, tweetup Jakiego, konwencja SLD, Marsz Wolności

Najbliższy tydzień w polityce to przede wszystkim jedyne majowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się kilkoma ważnymi projektami – przede wszystkim częściową realizacją postulatów protestujących rodziców – choć ci nie zamierzają ustępować, kolejną nowelizacją ustaw sądowych, obniżeniem uposażeń parlamentarzystów czy powołaniem komisji śledczej ds. VAT. Sejmowe komisje z Czytaj więcej →