Nadchodzący polityczny tydzień rozpocznie robocze posiedzenie komisji weryfikacyjnej – do merytorycznych prac będzie mogło dojść dopiero po wyborze ostatniego członka komisji przez Sejm.

We wtorek sejmowa podkomisja rozpatrzy duży projekt PiS dot. sądownictwa, dzięki któremu PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów, a rząd wysłucha informacji Mateusza Morawieckiego nt. realizacji SOR.

W środę SN zbada pytanie prawne ws. prezydenckich ułaskawień, Senat zajmie się ustawą dot. pigułki “dzień po”, a GUS poinformuje o wzroście gospodarczym PKB w I kwartale 2017 roku. Z kolei w czwartek Paweł Mucha spotka się z szefami PKW i KBW.

Z kolei pod koniec tygodnia dowiemy się, kto będzie kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Ryszard Petru kilka dni temu dał do zrozumienia, że będzie to Paweł Rabiej.

*****

Robocze posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Patryk Jaki poinformował, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze robocze posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Jak zaznaczył, komisja rozpocznie merytoryczną pracę dopiero po powołaniu ostatniego członka przez Sejm. Na ostatnim posiedzeniu posłowie odrzucili bowiem kandydaturę Jerzego Meysztowicza. Sejm kolejny raz zbiera się w przyszłym tygodniu, 7-9 czerwca.

Aktywna Rodzina. W poniedziałek inicjatorzy zespołu Nowoczesnej ruszają w Polskę, by odpowiedzieć o założeniach programu „Aktywna Rodzina”. To propozycja, którą zgłosił Ryszard Petru na niedawnym kongresie Nowoczesnej – ma zastąpić, w razie zmiany władzy, aktualnie istniejący program Rodzina 500+. W poniedziałek zaplanowano spotkania w Szczecinie, Toruniu, Gnieźnie, Poznaniu, Łodzi i Koszalinie.

PAD w Gruzji. Para Prezydencka w poniedziałek uda się na wizytę do Gruzji. Andrzej Duda ma w planie m.in. spotkania z prezydentem i premierem tego kraju, a także przewodniczącym parlamentu. Weźmie także udział w ceremonii złożenia wieńca przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Wcześniej – w poniedziałek w Warszawie – PAD wręczy odznaczenia państwowe przedstawicielom samorządu.

Podkomisja o sądach. We wtorek o 10:00 po raz pierwszy zbierze się nadzwyczajna sejmowa komisja, by rozpatrzyć tzw. duży projekt dot. zmian w sądownictwie – dzięki niemu PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów. Posłowie nie będą mieli zbyt wiele czasu na prace – zgodnie ze wstępnym harmonogramem, II czytanie projektu ma odbyć się 7 czerwca, a więc do tego czasu komisja sprawiedliwości powinna przyjąć projekt.

Rząd o realizacji planu Morawieckiego. Na wtorkowym posiedzeniu rządu – które rozpocznie się o 12:00 – ministrowie wysłuchają informacji Mateusza Morawieckiego w sprawie realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Senat o pigułce “dzień po”. W środę o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie izby wyższej, w trakcie którego senatorowie zajmą się m.in. uchwaloną przez Sejm w ostatni czwartek ustawą, zgodnie z którą pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę. W tej sprawie wcześniej, we wtorek zbierze się jeszcze senacka komisja zdrowia. Koniec końców można przypuszczać, że w czwartek ustawa zostanie przegłosowana i trafi na biurko prezydenta.

GUS o wzroście PKB. W środę o 10:00 GUS poinformuje o wzroście gospodarczym PKB w I kwartale 2017 roku. W tzw. szybkim szacunku – podanym w połowie maja – PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie w I kwartale 2017 roku o 4% w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Z kolei o 14:00 GUS poinformuje – w tzw. szybkim szacunku – o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju.

Spotkanie Muchy z szefami PKW i KBW. W czwartek dojdzie do spotkania przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego i szefa KBW z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum ministrem Pawłem Muchą. O takie spotkanie zwrócił się przewodniczący PKW. Jak mówił Wojciech Hermeliński podczas spotkania z dziennikarzami, chce on przedstawić prezydenckiemu ministrowi wszystkie wątpliwości i problemy, jakie mogą wynikać z przeprowadzenia tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę. Komisja chce także poznać prezydenckie stanowisko wobec tych wątpliwości.

Szczyt UE-Chiny. 19. dwustronny szczyt UE–Chiny odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. Celem jest pogłębienie partnerstwa strategicznego. Rozmowy będą dotyczyć m.in. handlu, zmiany klimatu i migracji. Szczyt umożliwi też dyskusję o polityce zagranicznej i wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem. Unię Europejską reprezentować będą Donald Tusk i Jean-Claude Juncker. Chiny reprezentować będzie premier Li Keqiang. W tym samym czasie odbędzie się również szczyt biznesowy UE-Chiny. Będzie to okazja do dyskusji o europejsko-chińskich stosunkach gospodarczych.

Kandydat N na prezydenta Warszawy. W sobotę ma odbyć się zjazd Nowoczesnej w Warszawie, w czasie którego zostanie wybrany m.in. kandydat na prezydenta Warszawy. – To nie będę ja. Zakładałbym, że ma szanse być mężczyzna, ale poczekałbym do 3 czerwca – mówił Ryszard Petru w TVN24. Pytany o Pawła Rabieja, stwierdził, że “to możliwe, ale nie ma pewności”.

Fot. Senat