Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS, sądach i Macierewiczu, szczyt NATO, przesłuchanie Nowaka, wybory w KOD

W nadchodzącym tygodniu Sejm powróci do rozpatrywania projektu zmian w KRS – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to posłowie w czwartek przegłosują rządową propozycję. Sejm zajmie się też – w ramach I czytania – dużym projektem PiS zmian w sądownictwie.

Posłowie rozpatrzą również wniosek PO o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza, wybiorą członków komisji weryfikacyjnej oraz – co prawdopodobne – przegłosują projekt, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę.

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, Mateusz Morawiecki przedstawi rządowi informację o aktualnej sytuacji gospodarczej oraz stanie wykorzystania środków z funduszy europejskich, a prezydent Duda uda się na szczyt NATO do Brukseli. Polityczny tydzień zakończą wybory w KOD oraz protest samorządowców.

*****

Wizyta prezydenta Singapuru. W najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam wraz z małżonką. W poniedziałek o 11:15 dojdzie do spotkania Par Prezydenckich, rozmów delegacji, konferencji dla mediów, złożenia wieńca przez prezydenta Singapuru na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także do udziału prezydentów w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym. We wtorek prezydent Singapuru spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Inicjatywa PAD. W poniedziałek o 14:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa dotycząca inicjatywy prezydenta z udziałem ministra Andrzeja Dery oraz Rzecznika Finansowego Aleksandry Wiktorow. Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych ma na celu ułatwienie odzyskania pieniędzy, które zostały przelane w skutek pomyłki na niewłaściwy rachunek bankowy. Jak tłumaczy KPRP, obecnie skuteczność odzyskania pieniędzy zależy właściwie tylko od woli osoby, na której rachunek trafiły omyłkowo przelane środki.

Przesłuchanie Nowaka. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, a następnie Wojciecha Łuniewskiego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dzień później, w środę o 10:00 posłowie przesłuchają Krzysztofa Wicherka, byłego właściciela OLT Jet Air Poland oraz Jarosława Frankowskiego, byłego dyrektora zarządzającego OLT Express. Ponadto w środę o 18:00 komisja zbierze się na zamkniętym posiedzeniu, by ustalić listę oraz harmonogram przesłuchań, a także rozpatrzyć wnioski dowodowe.

Sejm o KRS. We wtorek o 14:30 sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do rozpatrywania rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Już wiadomo, że zostaną wprowadzone zmiany – minister Warchoł zapowiedział, że kandydatów do rady będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. II czytanie projektu ma odbyć się dzień później, w środę o 12:00. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do przegłosowania projektu może dojść w czwartek, w bloku między 16:00 a 20:00.

Duży projekt dot. sądownictwa. Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się także dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. I czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na środę na 10:00. Pierwotnie projekt miał zostać rozpatrzony na pierwszym majowym posiedzeniu, ale w ostatniej chwili zdjęto go z porządku obrad. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk. W praktyce dzięki temu projektowi, PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Rząd o sytuacji gospodarczej. Na najbliższym posiedzeniu rządu – w środę o 15:00 – Mateusz Morawiecki przedstawi informację o aktualnej sytuacji gospodarczej oraz stanie wykorzystania środków z funduszy europejskich. Rząd zajmie się też sprawozdaniem z wykonania zeszłorocznego budżetu oraz uchwałą w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za 2016 rok. W porządku jest też m.in. projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą “Niepodległa” na lata 2017-2021.

Szczyt NATO. W czwartek i piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu specjalnym szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli oraz w forum GLOBSEC 2017 w Bratysławie, dokąd uda się bezpośrednio z Brukseli.

Wotum wobec Macierewicza. W czwartek o 9:00 – wg. wstępnego harmonogramu – Sejm rozpatrzy złożony przez PO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Debata w tej sprawie ma potrwać planowo 2,5 godziny i zakończyć się o 11:30. Do głosowania dojdzie tego samego dnia. Wcześniej komisja obrony będzie musiała zaopiniować wniosek – posiedzenie zaplanowano na środę na 7:30.

Pigułka dzień po. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu odbyło się II czytanie projektu, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę. Projekt nie został jednak przegłosowany, ale III czytanie – czyli głosowanie – znalazło się w porządku najbliższego posiedzenia Sejmu. Na czwartek na 12:00 zaplanowano posiedzenie komisji zdrowia, która rozpatrzy poprawki zgłoszone do projektu w czasie II czytania.

Komisja weryfikacyjna. Lista ośmiu kandydatów zgłoszonych na członków tzw. komisji weryfikacyjnej ma już sejmowy numer druku. Do głosowania nad wyborem dojdzie na nadchodzącym posiedzeniu Sejmu w czwartek. Pierwsze posiedzenie komisji – jak zapowiedział Patryk Jaki – odbędzie się w kolejnym tygodniu po powołaniu jej członków.

Szczyt G7. W piątek i sobotę we Włoszech odbędzie się szczyt przywódców grupy G7. Będzie poświęcony światowej gospodarce, polityce zagranicznej, bezpieczeństwu obywateli oraz równowadze środowiskowej. Unię Europejską będą reprezentować Donald Tusk i Jean-Claude Juncker. Hasłem włoskiego przewodnictwa w G7 w 2017 r. jest “Budując podstawy nowego zaufania”. Kraj ten podkreśla, że rządy powinny dostosowywać politykę do oczekiwań obywateli. 3 filary planu prac na ten rok to: bezpieczeństwo obywateli, równowaga gospodarcza, środowiskowa i społeczna oraz redukcja nierówności i innowacje, umiejętności i praca w czasach kolejnej rewolucji produkcyjnej.

Wybory w KOD. W sobotę w KOD odbędą się wybory na nowego szefa organizacji. Zmierzą się w nich Krzysztof Łoziński oraz Mateusz Kijowski – dotychczasowy lider. Łoziński pod koniec kwietnia na Facebooku ogłosił swój manifest programowy. W przeszłości chciał, aby KOD wystartowało w wyborach europejskich, ale już wycofał się z tego pomysłu. Ponadto w sobotę ma odbyć się ogólnopolski protest samorządowców.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

W najbliższym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na sędziego TK

Sejm po wakacyjnej przerwie będzie musiał wybrać nowego sędziego TK – w miejsce zmarłego w lipcu tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego. Julia Przyłębska jego mandat wygasiła postanowieniem z 27 lipca, a – jak poinformowało 300POLITYKĘ Centrum Informacyjne Sejmu – termin składania wniosków z kandydaturami na to stanowisko upływa 17 sierpnia, tj. Czytaj więcej →

Morawiecki: Jestem za komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT. Rozmawiałem o tym z Kaczyńskim

– Jak najbardziej jestem za tym [za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT]. Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim. To coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba. Jak obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia albo inercję czy nawet indolencję władz skarbowych wcześniejszych, to można się zastanawiać, czy to tylko lenistwo czy głupota Czytaj więcej →

Schetyna zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej

– Będziemy wspierać Europę, tych wszystkich, którzy tam, w Puszczy protestują przeciwko tej nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rzadu PiS w stosunku do polskiej przyrody. Na dzisiejszym gabinecie cieni będziemy rozmawiać przede wszystkim o wniosku o powołanie komisji śledczej, która zajmie się tą sprawą. Jesteśmy przekonani, że we wrześniu Czytaj więcej →

TK na dzień przed decyzją SN ws. Przyłębskiej oceni, czy sądy mogą badać legalność wyboru prezesa Trybunału

11 września Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Rozprawa odbędzie się akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy „umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK. Jeżeli Trybunał przychyli się do Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD z I prezes SN i przewodniczącym KRS, Senat, komisja weryfikacyjna

Temat ustawy o SN z pewnością zdominuje nadchodzący tydzień. W poniedziałek prezydent Duda spotka się z I prezes SN oraz przewodniczącym KRS. Także w najbliższych dniach KE może podjąć konkretne działania dot. Polski. Z kolei w Senacie ma zostać przedstawiona poprawka do ustawy o SN, ponieważ obecną uchwalono z błędem. Także Czytaj więcej →