Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS, sądach i Macierewiczu, szczyt NATO, przesłuchanie Nowaka, wybory w KOD

W nadchodzącym tygodniu Sejm powróci do rozpatrywania projektu zmian w KRS – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to posłowie w czwartek przegłosują rządową propozycję. Sejm zajmie się też – w ramach I czytania – dużym projektem PiS zmian w sądownictwie.

Posłowie rozpatrzą również wniosek PO o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza, wybiorą członków komisji weryfikacyjnej oraz – co prawdopodobne – przegłosują projekt, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę.

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, Mateusz Morawiecki przedstawi rządowi informację o aktualnej sytuacji gospodarczej oraz stanie wykorzystania środków z funduszy europejskich, a prezydent Duda uda się na szczyt NATO do Brukseli. Polityczny tydzień zakończą wybory w KOD oraz protest samorządowców.

*****

Wizyta prezydenta Singapuru. W najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam wraz z małżonką. W poniedziałek o 11:15 dojdzie do spotkania Par Prezydenckich, rozmów delegacji, konferencji dla mediów, złożenia wieńca przez prezydenta Singapuru na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także do udziału prezydentów w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym. We wtorek prezydent Singapuru spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Inicjatywa PAD. W poniedziałek o 14:00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa dotycząca inicjatywy prezydenta z udziałem ministra Andrzeja Dery oraz Rzecznika Finansowego Aleksandry Wiktorow. Projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych ma na celu ułatwienie odzyskania pieniędzy, które zostały przelane w skutek pomyłki na niewłaściwy rachunek bankowy. Jak tłumaczy KPRP, obecnie skuteczność odzyskania pieniędzy zależy właściwie tylko od woli osoby, na której rachunek trafiły omyłkowo przelane środki.

Przesłuchanie Nowaka. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu, a następnie Wojciecha Łuniewskiego, prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Dzień później, w środę o 10:00 posłowie przesłuchają Krzysztofa Wicherka, byłego właściciela OLT Jet Air Poland oraz Jarosława Frankowskiego, byłego dyrektora zarządzającego OLT Express. Ponadto w środę o 18:00 komisja zbierze się na zamkniętym posiedzeniu, by ustalić listę oraz harmonogram przesłuchań, a także rozpatrzyć wnioski dowodowe.

Sejm o KRS. We wtorek o 14:30 sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do rozpatrywania rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS. Już wiadomo, że zostaną wprowadzone zmiany – minister Warchoł zapowiedział, że kandydatów do rady będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze. II czytanie projektu ma odbyć się dzień później, w środę o 12:00. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do przegłosowania projektu może dojść w czwartek, w bloku między 16:00 a 20:00.

Duży projekt dot. sądownictwa. Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się także dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. I czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na środę na 10:00. Pierwotnie projekt miał zostać rozpatrzony na pierwszym majowym posiedzeniu, ale w ostatniej chwili zdjęto go z porządku obrad. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu ministra sprawiedliwości na obsadę stanowisk. W praktyce dzięki temu projektowi, PiS będzie mógł wymienić wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów.

Rząd o sytuacji gospodarczej. Na najbliższym posiedzeniu rządu – w środę o 15:00 – Mateusz Morawiecki przedstawi informację o aktualnej sytuacji gospodarczej oraz stanie wykorzystania środków z funduszy europejskich. Rząd zajmie się też sprawozdaniem z wykonania zeszłorocznego budżetu oraz uchwałą w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za 2016 rok. W porządku jest też m.in. projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą “Niepodległa” na lata 2017-2021.

Szczyt NATO. W czwartek i piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu specjalnym szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli oraz w forum GLOBSEC 2017 w Bratysławie, dokąd uda się bezpośrednio z Brukseli.

Wotum wobec Macierewicza. W czwartek o 9:00 – wg. wstępnego harmonogramu – Sejm rozpatrzy złożony przez PO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Debata w tej sprawie ma potrwać planowo 2,5 godziny i zakończyć się o 11:30. Do głosowania dojdzie tego samego dnia. Wcześniej komisja obrony będzie musiała zaopiniować wniosek – posiedzenie zaplanowano na środę na 7:30.

Pigułka dzień po. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu odbyło się II czytanie projektu, zgodnie z którym pigułki “dzień po” będą sprzedawane tylko na receptę. Projekt nie został jednak przegłosowany, ale III czytanie – czyli głosowanie – znalazło się w porządku najbliższego posiedzenia Sejmu. Na czwartek na 12:00 zaplanowano posiedzenie komisji zdrowia, która rozpatrzy poprawki zgłoszone do projektu w czasie II czytania.

Komisja weryfikacyjna. Lista ośmiu kandydatów zgłoszonych na członków tzw. komisji weryfikacyjnej ma już sejmowy numer druku. Do głosowania nad wyborem dojdzie na nadchodzącym posiedzeniu Sejmu w czwartek. Pierwsze posiedzenie komisji – jak zapowiedział Patryk Jaki – odbędzie się w kolejnym tygodniu po powołaniu jej członków.

Szczyt G7. W piątek i sobotę we Włoszech odbędzie się szczyt przywódców grupy G7. Będzie poświęcony światowej gospodarce, polityce zagranicznej, bezpieczeństwu obywateli oraz równowadze środowiskowej. Unię Europejską będą reprezentować Donald Tusk i Jean-Claude Juncker. Hasłem włoskiego przewodnictwa w G7 w 2017 r. jest “Budując podstawy nowego zaufania”. Kraj ten podkreśla, że rządy powinny dostosowywać politykę do oczekiwań obywateli. 3 filary planu prac na ten rok to: bezpieczeństwo obywateli, równowaga gospodarcza, środowiskowa i społeczna oraz redukcja nierówności i innowacje, umiejętności i praca w czasach kolejnej rewolucji produkcyjnej.

Wybory w KOD. W sobotę w KOD odbędą się wybory na nowego szefa organizacji. Zmierzą się w nich Krzysztof Łoziński oraz Mateusz Kijowski – dotychczasowy lider. Łoziński pod koniec kwietnia na Facebooku ogłosił swój manifest programowy. W przeszłości chciał, aby KOD wystartowało w wyborach europejskich, ale już wycofał się z tego pomysłu. Ponadto w sobotę ma odbyć się ogólnopolski protest samorządowców.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm ogłosi przerwę w obradach z powodu wizyty Trumpa. Potem zajmie się wnioskiem o odwołanie Błaszczaka

W trakcie kolejnego posiedzenia Sejmu 5-7 lipca zostanie ogłoszona jednodniowa przerwa – dowiaduje się 300POLITYKA. Powodem jest wizyta Donalda Trumpa w Polsce, planowana na 6 lipca. W praktyce więc trzydniowe posiedzenie potrwa realnie dwa dni. Według wstępnego harmonogramu, w piątek, 7 lipca o 9:30 Sejm rozpatrzy wniosek PO o odwołanie Czytaj więcej →

PO w dniu kongresu PiS organizuje Radę Krajową

1 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO – dowiaduje się 300POLITYKA. Największa partia opozycyjna chce w ten sposób doprowadzić do zderzenia PO-PiS – tego dnia w Przysusze odbędzie się bowiem druga część kongresu partii Jarosława Kaczyńskiego. To powtarzający się w polskiej polityce schemat: w przyszłości dwie największe partie wielokrotnie organizowały Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i sądach, przesłuchanie Michała Tuska, szczyt UE, Senat o RIO, wybór prezesa GPW

To będzie kluczowy tydzień dla dalszych losów “reformy” KRS – PiS chce m.in. wygasić kadencję członków obecnej rady i zmienić przepisy tak, by członków KRS wybierał Sejm. We wtorek TK wyda wyrok w tej sprawie – jeżeli będzie korzystny dla rządu, najprawdopodobniej w czwartek Sejm przyjmie projekt. W środę sejmowa Czytaj więcej →

Tuż przed kolejnym posiedzeniem Sejmu TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o KRS

Na wtorek, 20 czerwca na 12:30 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny ws. ustawy o KRS, którą zaskarżył Zbigniew Ziobro. TK ogłosi orzeczenie w 5-osobowym składzie, w którym wszyscy sędziowie zostali wybrani przez PiS, a dodatkowo 3 to tzw. dublerzy. W ten sposób TK zdąży wydać wyrok przed kolejnym posiedzeniem Czytaj więcej →

Sejm: nowy abonament w końcu pod obrady, dodatki dla strażaków i emerytów, rok 2018 Rokiem Kobiet

Rząd chce uszczelnić system poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zapowiadany od dawna przez polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy zakłada, że do obowiązkowej rejestracji odbiorników włączeni zostaną dostawcy płatnej telewizji. Będą oni odbierać zgłoszenia rejestracyjne odbiorników od klientów i przekazywać je Poczcie Polskiej, która pobiera abonament. Poczta będzie mogła zażądać od płatnego Czytaj więcej →