PE: Będzie ponaglenie do kwotowego przyjęcia uchodźców?

Na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego 15-18 maja posłowie będą obradować nad oświadczeniem Rady UE i Komisji Europejskiej w sprawie kwotowej relokacji uchodźców. Kwoty ustalono jeszcze we wrześniu 2015 r., w czasie rządów Ewy Kopacz. PiS ich nie akceptuje. W PE także uszczelnianie budżetu, Brexit i wojna w Syrii – zapowiada MamPrawoWiedziec.pl.

Budżet Unii ofiarą oszustów podatkowych. W poniedziałek na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu członkini komisji kontroli budżetowej Julia Pitera (PO, EPP) przedstawi sprawozdanie dotyczące ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej za 2015 r. – Budżet Unii traci miliardy euro. W sprawozdaniu zwracamy uwagę na oszustwa – unikanie płacenia podatków i fałszerstwa pieniędzy. Uwzględniamy też nieprawidłowości, które nie muszą wynikać ze świadomego działania na szkodę, jak nieterminowe wydanie pieniędzy w konkretnych projektach – mówi dla MamPrawoWiedziec.pl Pitera.

Nadużycia i nieprawidłowości śledzi Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Według Pitery OLAF działa sprawnie, ale brakuje mu narzędzi skutecznego egzekwowania kar. Posłanka uważa, że unijne instytucje trzeba wzmocnić poprzez utworzenie Prokuratury Europejskiej. Przewiduje to art. 86. Traktatu o funkcjonowaniu UE. Do utworzenia Prokuratury Europejskiej potrzebna jest zgoda wszystkich krajów członkowskich, której na razie nie ma. Przeciwna jest m.in. Polska.

Głosowanie nad sprawozdaniem Pitery odbędzie się we wtorek.

Wojna w Syrii i pomoc dla uchodźców. Przed zbliżającymi się rozmowami pokojowymi pod auspicjami ONZ Komisja Europejska przygotowuje dokument strategiczny dotyczący stanowiska Unii wobec rozwiązania sytuacji w Syrii. W czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją PE w tej sprawie. W 2016 r. pomoc wysyłana z Unii do Syrii wyniosła 9,4 mld euro.

Posłowie wznowią prace nad relokacją uchodźców. Z udziałem Komisji Europejskiej i Rady UE będą obradować nad ponownym wezwaniem państw członkowskich do przyjęcia uchodźców zgodnie z kwotami ustalonymi we wrześniu 2015 r.

Polska zobowiązała się do przyjęcia 6182 uchodźców przebywających we Włoszech i w Grecji. Po wyborach rząd Beaty Szydło zakwestionował to zobowiązanie i nie zgodził się na przyjęcie uchodźców. Z przyjmowaniem ich zwlekają m.in. Węgry, Szwecja czy Hiszpania.

Nieograniczony dostęp do usług multimedialnych w sieci. Parlament Europejski pracuje nad projektem nowego prawa, które umożliwi obywatelom Unii korzystanie z wykupionych przez siebie abonamentów internetowo-telewizyjnych również poza granicami kraju. Obecnie większość usług tego rodzaju (np. Netflix czy Spotify) jest dostępna tylko na terenie kraju, w którym zostały wykupione. Dostawca usług rozpoznaje adres IP komputera klienta i jeśli znajduje się on poza granicami swojego kraju, blokuje mu dostęp do wykupionych treści.

Tusk i Juncker o Brexicie. W środę odbędzie się debata europosłów z przewodniczącymi Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem oraz Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem na temat wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii.

W czwartek Adam Szejnfeld (PO, EPP) przedstawi swoje sprawozdanie dotyczące umowy handlowej Unii z Koreą Płd.

Parlament Europejski będzie także debatował na temat negatywnych skutków globalizacji w UE oraz zapobieganiu marnotrawieniu żywności. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi posłanka Biljana Borzan z Chorwacji (S&D).

Fot. PE/Instagram

Pozostałe z : Zagranica

PE: UE uderza eurosceptyków po kieszeniach

Kilka milionów euro co roku trafia z unijnej kasy do niewielkich eurosceptycznych ugrupowań. Wspólnota zamierza obciąć ich finansowanie nawet o jedną trzecią. Oprócz tego partie i ich fundacje będą musiały wykazać się szacunkiem dla „wartości, na których została ufundowana Unia Europejska”. W 2017 r. z budżetu UE do europejskich partii Czytaj więcej →

Tusk: Nie będzie Europy, jakiej pragniemy, jeśli od wewnątrz opanują ją nasi polityczni barbarzyńcy

– Mówiąc wprost: nie będzie Europy, jaką znamy, bez granic i egzekucji prawa i nie będzie Europy, jakiej pragniemy, jeśli od wewnątrz opanują ją nasi polityczni barbarzyńcy. Świadomość, że mamy wspólne granice i terytorium musi nas na nowo połączyć, a nie ostatecznie podzielić. Powinniśmy starać się pogodzić potrzebę bezpieczeństwa z Czytaj więcej →

PE: Czy Turcja nie będzie już kandydatem na członka wspólnoty?

Posłowie zagłosują nad rezolucją potępiającą referendum konstytucyjne w Turcji. Poza tym: lepszy dostęp do książek dla niewidomych i dyskusja nad jakością produktów w UE (sesja 3-6 lipca) Turcja nie będzie już kandydatem na członka wspólnoty? W czwartek Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją, w której potępia okoliczności przeprowadzenia kwietniowego referendum Czytaj więcej →

MamPrawoWiedziec.pl pyta posłów: jak pomagać uchodźcom?

Jeśli działać na miejscu, to raczej humanitarnie niż militarnie. 18 posłów mówi, jak reagować na kryzys migracyjny MamPrawoWiedziec.pl spytało posłów o ich poglądy na politykę wobec uchodźców. To te same pytania, które zadaliśmy kandydatom w wyborach w 2015 r. Spośród 460 posłów, którzy otrzymali elektroniczny kwestionariusz na pytania odpowiedziało 18. Czytaj więcej →

V4: Nie dla jednolitego rynku pracy w Europie

Komisja Europejska chce takich samych praw socjalnych dla pracowników w Unii. Projekt wzbudza obawy Czech, Polski i Węgier. Słowacja, kraj euro, jest mniej sceptyczna. Komisja Europejska chce ujednolicić standardy zatrudnienia w Unii Europejskiej. W planie ma zrównanie praw pracowniczych we wszystkich krajach i w ramach wszystkich rodzajów umów oraz ma Czytaj więcej →