11 politycznych tematów maja

To będzie bardzo polityczny miesiąc – już w pierwszą sobotę maja odbędzie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. Dzień później dowiemy się, kto będzie nowym prezydentem Francji – ten temat zdominuje polskie media przez kolejne dni.

Sejm na posiedzeniu 10-12 maja zajmie się wnioskiem PO o odwołanie Antoniego Macierewicza, wybierze członków komisji weryfikacyjnej, a także przyjmie najpewniej zmiany w KRS oraz rozpatrzy duży projekt zmian w sądownictwie. Prawdopodobnie zajmie się też projektem dot. pigułki “dzień po”.

Także w maju agencja Moody’s zaktualizuje rating Polski, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, a premier Szydło uda się z wizytą do Chin. Powróci również temat reformy sądownictwa – w drugiej połowie maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ZO sędziów Sądu Najwyższego, a także Kongres Prawników Polskich.

Ponadto 25 maja w Brukseli odbędzie się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów, w tym prezydenta Donalda Trumpa.

*****

Marsz Wolności. 6 maja o 13:00 na pl. Bankowym w Warszawie rozpocznie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. – Chcemy, żeby #MarszWolności był wielką demonstracją przywiązania Polek i Polaków do wartości europejskich. Chcemy by był ostrzeżeniem dla PiS i ludzi, którzy w imieniu tej partii sprawują władzę – bo nie robią tego w imieniu wszystkich Polaków. Ostrzegamy, że nie pozwolimy na łamanie Konstytucji, na niszczenie demokracji. I nie zgadzamy się na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej – piszą organizatorzy, zachęcając do udziału. W marszu mają wziąć udział także m.in. PSL i Nowoczesna oraz KOD.

Wybory we Francji. 7 maja we Francji odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Według większości badań opinii publicznej, nowym prezydentem Francji zostanie Macron. Mandat urzędującej głowy państwa wygasa 15 maja o północy.

Komisja weryfikacyjna. W tym miesiącu swoje prace ma rozpocząć komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ustawa wchodzi w życie 5 maja, a – jak wszystko na to wskazuje – Sejm wybierze członków komisji na posiedzeniu 10-12 maja. Ponadto jej przewodniczącego będzie musiała powołać szefowa rządu – będzie to najprawdopodobniej Patryk Jaki. W praktyce komisja może zacząć funkcjonować już w połowie miesiąca.

Macierewicz. Na posiedzeniu 10-12 maja Sejm ma zająć się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicz. Marszałek Kuchciński potwierdził, że będzie rekomendował, aby posłowie rozpatrzyli projekt na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jak podkreślił marszałek, zwlekanie z rozpatrzeniem tego typu wniosków “wytwarza atmosferę niepewności”, dlatego trzeba przeciąć sprawę, bo inaczej wywoła ona niepotrzebne dyskusje i konfabulacje.

Reforma sądownictwa. Na 9 maja zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która zajmie się rządowym projektem zmian w KRS. Do II czytania – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma dojść dzień później w środę, o 16:15, Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do głosowania dojdzie w piątek rano. Także na pierwszym majowym posiedzeniu – w czwartek, 11 maja o 15:00 – Sejm zajmie się, w ramach I czytania, dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu Ministra Sprawiedliwości na obsadę stanowisk.

Szydło w Chinach. Jak zapowiedziała premier Szydło, w maju wybiera się do Chin i planuje przeprowadzić tam szereg rozmów gospodarczych. Jednym z tematów ma być Centralny Port Lotniczy – w ostatnich dniach rząd powołał pełnomocnika w tej sprawie. Szefowa polskiego rządu weźmie udział m.in. w szczycie państw, które przyłączają się do projektu odtworzenia Jedwabnego Szlaku.

Rating Polski. Na 12 maja zaplanowano najbliższą aktualizację ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych. Aktualnie rating Polski – według Moody’s to “A2/P-1” z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,2% i w 2018 r. do 3,1%.

Nadzwyczajne ZO sędziów SN. 16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęconego sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie zwrócili się do I Prezesa SN o zwołanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego, w celu zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziom zmian w przepisach dotyczących działania Sądu Najwyższego.

Kongres Prawników. 20 maja w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Organizują go Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Naczelna Rada Adwokacka. Dominującym tematem – jak można przypuszczać – będą zmiany w sądownictwie forsowane przez rząd PiS. W ubiegłym tygodniu Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że raczej nie pojawi się w Katowicach. W Polsat News mówił, że najpierw musi zobaczyć, jaki jest jego cel i prawdziwe intencje.

Przesłuchanie Nowaka. Do tej pory posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold wywołują – poza kilkoma wyjątkami – umiarkowane zainteresowanie mediów. To może zmienić się już za kilka tygodni. Na 23 maja komisja wyznaczyła bowiem przesłuchanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Co więcej, miesiąc później – 21 czerwca – komisja przesłucha Michała Tuska, syna byłego premiera.

Wybory w KOD. 27 maja w KOD odbędą się wybory na nowego szefa organizacji. Zmierzą się w nich Krzysztof Łoziński oraz Mateusz Kijowski – dotychczasowy lider. Łoziński kilka dni temu na Facebooku ogłosił swój manifest programowy. W przeszłości chciał, aby KOD wystartowało w wyborach europejskich, ale już wycofał się z tego pomysłu.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

W najbliższym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na sędziego TK

Sejm po wakacyjnej przerwie będzie musiał wybrać nowego sędziego TK – w miejsce zmarłego w lipcu tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego. Julia Przyłębska jego mandat wygasiła postanowieniem z 27 lipca, a – jak poinformowało 300POLITYKĘ Centrum Informacyjne Sejmu – termin składania wniosków z kandydaturami na to stanowisko upływa 17 sierpnia, tj. Czytaj więcej →

Morawiecki: Jestem za komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT. Rozmawiałem o tym z Kaczyńskim

– Jak najbardziej jestem za tym [za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT]. Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim. To coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba. Jak obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia albo inercję czy nawet indolencję władz skarbowych wcześniejszych, to można się zastanawiać, czy to tylko lenistwo czy głupota Czytaj więcej →

Schetyna zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej

– Będziemy wspierać Europę, tych wszystkich, którzy tam, w Puszczy protestują przeciwko tej nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rzadu PiS w stosunku do polskiej przyrody. Na dzisiejszym gabinecie cieni będziemy rozmawiać przede wszystkim o wniosku o powołanie komisji śledczej, która zajmie się tą sprawą. Jesteśmy przekonani, że we wrześniu Czytaj więcej →

TK na dzień przed decyzją SN ws. Przyłębskiej oceni, czy sądy mogą badać legalność wyboru prezesa Trybunału

11 września Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Rozprawa odbędzie się akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy „umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK. Jeżeli Trybunał przychyli się do Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD z I prezes SN i przewodniczącym KRS, Senat, komisja weryfikacyjna

Temat ustawy o SN z pewnością zdominuje nadchodzący tydzień. W poniedziałek prezydent Duda spotka się z I prezes SN oraz przewodniczącym KRS. Także w najbliższych dniach KE może podjąć konkretne działania dot. Polski. Z kolei w Senacie ma zostać przedstawiona poprawka do ustawy o SN, ponieważ obecną uchwalono z błędem. Także Czytaj więcej →