11 politycznych tematów maja

To będzie bardzo polityczny miesiąc – już w pierwszą sobotę maja odbędzie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. Dzień później dowiemy się, kto będzie nowym prezydentem Francji – ten temat zdominuje polskie media przez kolejne dni.

Sejm na posiedzeniu 10-12 maja zajmie się wnioskiem PO o odwołanie Antoniego Macierewicza, wybierze członków komisji weryfikacyjnej, a także przyjmie najpewniej zmiany w KRS oraz rozpatrzy duży projekt zmian w sądownictwie. Prawdopodobnie zajmie się też projektem dot. pigułki “dzień po”.

Także w maju agencja Moody’s zaktualizuje rating Polski, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, a premier Szydło uda się z wizytą do Chin. Powróci również temat reformy sądownictwa – w drugiej połowie maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ZO sędziów Sądu Najwyższego, a także Kongres Prawników Polskich.

Ponadto 25 maja w Brukseli odbędzie się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów, w tym prezydenta Donalda Trumpa.

*****

Marsz Wolności. 6 maja o 13:00 na pl. Bankowym w Warszawie rozpocznie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. – Chcemy, żeby #MarszWolności był wielką demonstracją przywiązania Polek i Polaków do wartości europejskich. Chcemy by był ostrzeżeniem dla PiS i ludzi, którzy w imieniu tej partii sprawują władzę – bo nie robią tego w imieniu wszystkich Polaków. Ostrzegamy, że nie pozwolimy na łamanie Konstytucji, na niszczenie demokracji. I nie zgadzamy się na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej – piszą organizatorzy, zachęcając do udziału. W marszu mają wziąć udział także m.in. PSL i Nowoczesna oraz KOD.

Wybory we Francji. 7 maja we Francji odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Według większości badań opinii publicznej, nowym prezydentem Francji zostanie Macron. Mandat urzędującej głowy państwa wygasa 15 maja o północy.

Komisja weryfikacyjna. W tym miesiącu swoje prace ma rozpocząć komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ustawa wchodzi w życie 5 maja, a – jak wszystko na to wskazuje – Sejm wybierze członków komisji na posiedzeniu 10-12 maja. Ponadto jej przewodniczącego będzie musiała powołać szefowa rządu – będzie to najprawdopodobniej Patryk Jaki. W praktyce komisja może zacząć funkcjonować już w połowie miesiąca.

Macierewicz. Na posiedzeniu 10-12 maja Sejm ma zająć się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicz. Marszałek Kuchciński potwierdził, że będzie rekomendował, aby posłowie rozpatrzyli projekt na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jak podkreślił marszałek, zwlekanie z rozpatrzeniem tego typu wniosków “wytwarza atmosferę niepewności”, dlatego trzeba przeciąć sprawę, bo inaczej wywoła ona niepotrzebne dyskusje i konfabulacje.

Reforma sądownictwa. Na 9 maja zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która zajmie się rządowym projektem zmian w KRS. Do II czytania – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma dojść dzień później w środę, o 16:15, Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do głosowania dojdzie w piątek rano. Także na pierwszym majowym posiedzeniu – w czwartek, 11 maja o 15:00 – Sejm zajmie się, w ramach I czytania, dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu Ministra Sprawiedliwości na obsadę stanowisk.

Szydło w Chinach. Jak zapowiedziała premier Szydło, w maju wybiera się do Chin i planuje przeprowadzić tam szereg rozmów gospodarczych. Jednym z tematów ma być Centralny Port Lotniczy – w ostatnich dniach rząd powołał pełnomocnika w tej sprawie. Szefowa polskiego rządu weźmie udział m.in. w szczycie państw, które przyłączają się do projektu odtworzenia Jedwabnego Szlaku.

Rating Polski. Na 12 maja zaplanowano najbliższą aktualizację ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych. Aktualnie rating Polski – według Moody’s to “A2/P-1” z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,2% i w 2018 r. do 3,1%.

Nadzwyczajne ZO sędziów SN. 16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęconego sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie zwrócili się do I Prezesa SN o zwołanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego, w celu zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziom zmian w przepisach dotyczących działania Sądu Najwyższego.

Kongres Prawników. 20 maja w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Organizują go Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Naczelna Rada Adwokacka. Dominującym tematem – jak można przypuszczać – będą zmiany w sądownictwie forsowane przez rząd PiS. W ubiegłym tygodniu Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że raczej nie pojawi się w Katowicach. W Polsat News mówił, że najpierw musi zobaczyć, jaki jest jego cel i prawdziwe intencje.

Przesłuchanie Nowaka. Do tej pory posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold wywołują – poza kilkoma wyjątkami – umiarkowane zainteresowanie mediów. To może zmienić się już za kilka tygodni. Na 23 maja komisja wyznaczyła bowiem przesłuchanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Co więcej, miesiąc później – 21 czerwca – komisja przesłucha Michała Tuska, syna byłego premiera.

Wybory w KOD. 27 maja w KOD odbędą się wybory na nowego szefa organizacji. Zmierzą się w nich Krzysztof Łoziński oraz Mateusz Kijowski – dotychczasowy lider. Łoziński kilka dni temu na Facebooku ogłosił swój manifest programowy. W przeszłości chciał, aby KOD wystartowało w wyborach europejskich, ale już wycofał się z tego pomysłu.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: Wałęsa w Sejmie, parlamentarny szczyt NATO, kolejny kandydat we Wrocławiu, PAD w Gruzji, wejście noweli ustaw sądowych, KW

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg protestu rodziców oraz opiekunów niepełnosprawnych w Sejmie. W poniedziałek ma ich odwiedzić były prezydent Lech Wałęsa. Pod koniec tygodnia na Wiejskiej rozpocznie się tzw. parlamentarny szczyt NATO – wiele wskazuje na to, że do tego czasu protest nie zostanie zakończony. W Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: rada ds. ogólnych o Polsce, PAD w USA, wizyta Orbana, Jaki o smogu, Senat o sądach

Na początku tygodnia unijna rada ds. ogólnych zajmie się kwestią praworządności w Polsce – być może zapadną decyzje ws. uruchomionego art. 7. Dzień później Senat rozpatrzy m.in. nowelizację ustaw sądowych, a także ustawy dot. CPK czy obniżenia uposażeń parlamentarzystów o 20%. Do Polski przyleci Viktor Orban, który spotka się m.in. Czytaj więcej →

Sejm zmienia terminarz. Drugie czerwcowe posiedzenie przesunięte i skrócone o połowę

Według najnowszej wersji kalendarza posiedzeń, w przyszłym miesiącu Sejm zbierze się dwa razy: 5-8 oraz 14-15 czerwca. W sumie czerwcowe posiedzenia potrwają łącznie 6 dni, choć pierwotnie drugie posiedzenie miało potrwać 4 dni – było zaplanowane na 26-29 czerwca. Z kolei w lipcu dwa posiedzenia będą wydłużone, każde o jeden dzień. Wiadomo, Czytaj więcej →

NEWS 300POLITYKI: Posłowie PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta

Według informacji 300POLITYKI, parlamentarzyści PiS otrzymali zakaz udziału w I Marszu Św. Huberta, organizowanego 12 maja przez Ekologiczne Forum Młodzieży i środowiska Radia Maryja. – Tak, jest zakaz – potwierdziła nam Beata Mazurek. – W marszu wezmą udział myśliwi, leśnicy, ludzie związani z przemysłem futrzarskim, rolnicy i wszyscy ci, którzy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o sądach, niepełnosprawnych, obniżce uposażeń, komisji śledczej i Magierowskim, tweetup Jakiego, konwencja SLD, Marsz Wolności

Najbliższy tydzień w polityce to przede wszystkim jedyne majowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego posłowie zajmą się kilkoma ważnymi projektami – przede wszystkim częściową realizacją postulatów protestujących rodziców – choć ci nie zamierzają ustępować, kolejną nowelizacją ustaw sądowych, obniżeniem uposażeń parlamentarzystów czy powołaniem komisji śledczej ds. VAT. Sejmowe komisje z Czytaj więcej →