11 politycznych tematów maja

To będzie bardzo polityczny miesiąc – już w pierwszą sobotę maja odbędzie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. Dzień później dowiemy się, kto będzie nowym prezydentem Francji – ten temat zdominuje polskie media przez kolejne dni.

Sejm na posiedzeniu 10-12 maja zajmie się wnioskiem PO o odwołanie Antoniego Macierewicza, wybierze członków komisji weryfikacyjnej, a także przyjmie najpewniej zmiany w KRS oraz rozpatrzy duży projekt zmian w sądownictwie. Prawdopodobnie zajmie się też projektem dot. pigułki “dzień po”.

Także w maju agencja Moody’s zaktualizuje rating Polski, komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Sławomira Nowaka, a premier Szydło uda się z wizytą do Chin. Powróci również temat reformy sądownictwa – w drugiej połowie maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ZO sędziów Sądu Najwyższego, a także Kongres Prawników Polskich.

Ponadto 25 maja w Brukseli odbędzie się szczyt NATO z udziałem szefów państw i rządów, w tym prezydenta Donalda Trumpa.

*****

Marsz Wolności. 6 maja o 13:00 na pl. Bankowym w Warszawie rozpocznie się organizowany przez Platformę Marsz Wolności. – Chcemy, żeby #MarszWolności był wielką demonstracją przywiązania Polek i Polaków do wartości europejskich. Chcemy by był ostrzeżeniem dla PiS i ludzi, którzy w imieniu tej partii sprawują władzę – bo nie robią tego w imieniu wszystkich Polaków. Ostrzegamy, że nie pozwolimy na łamanie Konstytucji, na niszczenie demokracji. I nie zgadzamy się na wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej – piszą organizatorzy, zachęcając do udziału. W marszu mają wziąć udział także m.in. PSL i Nowoczesna oraz KOD.

Wybory we Francji. 7 maja we Francji odbędzie się II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Według większości badań opinii publicznej, nowym prezydentem Francji zostanie Macron. Mandat urzędującej głowy państwa wygasa 15 maja o północy.

Komisja weryfikacyjna. W tym miesiącu swoje prace ma rozpocząć komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ustawa wchodzi w życie 5 maja, a – jak wszystko na to wskazuje – Sejm wybierze członków komisji na posiedzeniu 10-12 maja. Ponadto jej przewodniczącego będzie musiała powołać szefowa rządu – będzie to najprawdopodobniej Patryk Jaki. W praktyce komisja może zacząć funkcjonować już w połowie miesiąca.

Macierewicz. Na posiedzeniu 10-12 maja Sejm ma zająć się wnioskiem PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicz. Marszałek Kuchciński potwierdził, że będzie rekomendował, aby posłowie rozpatrzyli projekt na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jak podkreślił marszałek, zwlekanie z rozpatrzeniem tego typu wniosków “wytwarza atmosferę niepewności”, dlatego trzeba przeciąć sprawę, bo inaczej wywoła ona niepotrzebne dyskusje i konfabulacje.

Reforma sądownictwa. Na 9 maja zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która zajmie się rządowym projektem zmian w KRS. Do II czytania – zgodnie z wstępnym harmonogramem – ma dojść dzień później w środę, o 16:15, Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do głosowania dojdzie w piątek rano. Także na pierwszym majowym posiedzeniu – w czwartek, 11 maja o 15:00 – Sejm zajmie się, w ramach I czytania, dużym projektem PiS dot. zmian w sądownictwie. Projekt zakłada m.in. zmianę modelu powoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów w kierunku zwiększenia wpływu Ministra Sprawiedliwości na obsadę stanowisk.

Szydło w Chinach. Jak zapowiedziała premier Szydło, w maju wybiera się do Chin i planuje przeprowadzić tam szereg rozmów gospodarczych. Jednym z tematów ma być Centralny Port Lotniczy – w ostatnich dniach rząd powołał pełnomocnika w tej sprawie. Szefowa polskiego rządu weźmie udział m.in. w szczycie państw, które przyłączają się do projektu odtworzenia Jedwabnego Szlaku.

Rating Polski. Na 12 maja zaplanowano najbliższą aktualizację ratingu Polski przez Moody’s – jedną z trzech największych agencji ratingowych. Aktualnie rating Polski – według Moody’s to “A2/P-1” z perspektywą negatywną. Pod koniec kwietnia agencja podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,2% i w 2018 r. do 3,1%.

Nadzwyczajne ZO sędziów SN. 16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego poświęconego sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sędziowie zwrócili się do I Prezesa SN o zwołanie nadzwyczajnego Zgromadzenia Sędziów Sądu Najwyższego, w celu zastanowienia się nad sytuacją wymiaru sprawiedliwości w Polsce, sposobem procedowania zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości i zapowiedziom zmian w przepisach dotyczących działania Sądu Najwyższego.

Kongres Prawników. 20 maja w Katowicach odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Organizują go Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Naczelna Rada Adwokacka. Dominującym tematem – jak można przypuszczać – będą zmiany w sądownictwie forsowane przez rząd PiS. W ubiegłym tygodniu Zbigniew Ziobro dał do zrozumienia, że raczej nie pojawi się w Katowicach. W Polsat News mówił, że najpierw musi zobaczyć, jaki jest jego cel i prawdziwe intencje.

Przesłuchanie Nowaka. Do tej pory posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold wywołują – poza kilkoma wyjątkami – umiarkowane zainteresowanie mediów. To może zmienić się już za kilka tygodni. Na 23 maja komisja wyznaczyła bowiem przesłuchanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Co więcej, miesiąc później – 21 czerwca – komisja przesłucha Michała Tuska, syna byłego premiera.

Wybory w KOD. 27 maja w KOD odbędą się wybory na nowego szefa organizacji. Zmierzą się w nich Krzysztof Łoziński oraz Mateusz Kijowski – dotychczasowy lider. Łoziński kilka dni temu na Facebooku ogłosił swój manifest programowy. W przeszłości chciał, aby KOD wystartowało w wyborach europejskich, ale już wycofał się z tego pomysłu.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm ogłosi przerwę w obradach z powodu wizyty Trumpa. Potem zajmie się wnioskiem o odwołanie Błaszczaka

W trakcie kolejnego posiedzenia Sejmu 5-7 lipca zostanie ogłoszona jednodniowa przerwa – dowiaduje się 300POLITYKA. Powodem jest wizyta Donalda Trumpa w Polsce, planowana na 6 lipca. W praktyce więc trzydniowe posiedzenie potrwa realnie dwa dni. Według wstępnego harmonogramu, w piątek, 7 lipca o 9:30 Sejm rozpatrzy wniosek PO o odwołanie Czytaj więcej →

PO w dniu kongresu PiS organizuje Radę Krajową

1 lipca odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO – dowiaduje się 300POLITYKA. Największa partia opozycyjna chce w ten sposób doprowadzić do zderzenia PO-PiS – tego dnia w Przysusze odbędzie się bowiem druga część kongresu partii Jarosława Kaczyńskiego. To powtarzający się w polskiej polityce schemat: w przyszłości dwie największe partie wielokrotnie organizowały Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i sądach, przesłuchanie Michała Tuska, szczyt UE, Senat o RIO, wybór prezesa GPW

To będzie kluczowy tydzień dla dalszych losów “reformy” KRS – PiS chce m.in. wygasić kadencję członków obecnej rady i zmienić przepisy tak, by członków KRS wybierał Sejm. We wtorek TK wyda wyrok w tej sprawie – jeżeli będzie korzystny dla rządu, najprawdopodobniej w czwartek Sejm przyjmie projekt. W środę sejmowa Czytaj więcej →

Tuż przed kolejnym posiedzeniem Sejmu TK ogłosi orzeczenie ws. ustawy o KRS

Na wtorek, 20 czerwca na 12:30 zaplanowano publiczne ogłoszenie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny ws. ustawy o KRS, którą zaskarżył Zbigniew Ziobro. TK ogłosi orzeczenie w 5-osobowym składzie, w którym wszyscy sędziowie zostali wybrani przez PiS, a dodatkowo 3 to tzw. dublerzy. W ten sposób TK zdąży wydać wyrok przed kolejnym posiedzeniem Czytaj więcej →

Sejm: nowy abonament w końcu pod obrady, dodatki dla strażaków i emerytów, rok 2018 Rokiem Kobiet

Rząd chce uszczelnić system poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zapowiadany od dawna przez polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy zakłada, że do obowiązkowej rejestracji odbiorników włączeni zostaną dostawcy płatnej telewizji. Będą oni odbierać zgłoszenia rejestracyjne odbiorników od klientów i przekazywać je Poczcie Polskiej, która pobiera abonament. Poczta będzie mogła zażądać od płatnego Czytaj więcej →