Polityczny plan tygodnia: Sejm o wycince drzew, prokuratura o Smoleńsku, Morawiecki w USA, Cybersec i PAD na Śląsku

W nadchodzącym tygodniu Sejm może rozpatrzyć wniosek PO o tzw. konstruktywne wotum nieufności. W wstępnym harmonogramie nie ma co prawda tego punktu, ale to wersja sprzed tygodnia, więc ostatecznie porządek może zostać poszerzony. Posiedzenie rozpoczyna się w środę o 10:00.

Ten tydzień to także wizyta Mateusza Morawieckiego w USA, informacja prokuratury nt. stanu śledztwa w sprawie katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia 2010 roku, kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold czy podpis prezydenta Dudy pod ustawę metropolitalną dla Śląska.

Ponadto we wtorek TK ogłosi orzeczenie dot. zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia pełnomocnika z urzędu, a w środę zakończy się decyzyjne posiedzenie RPP,

*****

Morawiecki w USA. Mateusz Morawiecki w niedzielę leci do USA – w planie ma wizyty w Waszyngtonie, Bostonie i Nowym Jorku. Wicepremier będzie rozmawiać z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa oraz FED i MFW, ma również odbyć szereg spotkań z inwestorami. Wizyta Morawieckiego zakończy się w środę.

Nowoczesna o edukacji. W poniedziałek o 10:00 w Sejmie odbędzie się kolejna debata Nowoczesnej – tym razem o edukacji. Wezmą w niej udział Ryszard Petru, Katarzyna Lubnauer, Joanna Schmidt oraz eksperci.

Śledztwo smoleńskie. W poniedziałek o 10:30 w Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka. Temat konferencji: stan śledztwa w sprawie katastrofy samolotu Tu-154M w dniu 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Annę Kolmas, byłą zastępcę Dyrektor Departamentu Rynku Transportu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Sylwię Ciszewską oraz byłą Dyrektor Departamentu Rynku Transportu Lotniczego ULC. Z kolei w środę – także o 10:00 – komisja przesłucha Zbigniewa Mączkę, byłego Wiceprezesa do Spraw Transportu Lotniczego ULC oraz Grzegorza Gawła, byłego naczelnika Wydziału Lotniczej Działalności Gospodarczej w Departamencie Rynku Transportu Lotniczego ULC.

Ustawa metropolitalna. We wtorek o 14:00 prezydent Andrzej Duda podpisze w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. O 15:45 złoży wieniec przed tablicą poświęconą górnikom, którzy zginęli na posterunku pracy w KWK Halemba oraz osobom, które zginęły w zawieruchach wojen i politycznej przemocy, a o 17:00 spotka się z mieszkańcami Rudy Śląskiej.

Wotum nieufności. Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności kilka dni temu został skierowany do rozpatrzenia, co może wskazywać na to, że Sejm zajmie się nim na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu – które rozpoczyna się w środę. Drugi możliwy termin – zgodnie z regulaminem Sejmu – to 20-21 kwietnia. Kandydatem na premiera jest Grzegorz Schetyna, który będzie także prezentować wniosek.

PE o Brexicie. Na krótko przed rozpoczęciem rozmów na temat wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE grupy polityczne w Parlamencie Europejskim określą swoje priorytety i cele negocjacyjne. Debata, a następnie głosowanie w tej sprawie odbędzie się w środę. Zapewnienie równych praw obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i obywatelom brytyjskim mieszkającym w Unii jest kluczowym priorytetem parlamentu. W projekcie rezolucji posłowie podkreślają też, że Wielka Brytania pozostaje członkiem UE do momentu oficjalnego wystąpienia, z czego wynikają zarówno prawa jak i obowiązki członkowskie.

Wycinka drzew. Na środę na 10:15 zwołano posiedzenie sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która powróci do rozpatrywania projektów dot. wycinki drzew autorstwa PiS i Nowoczesnej. Według wstępnego harmonogramu przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, który widziała 300POLITYKA, do II czytania dojdzie w czwartek, między 13:00 a 14:30. W praktyce godzina może się zmienić, jeżeli do porządku obrad zostanie dopisany wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu premier Szydło, który Platforma złożyła w ubiegłym tygodniu.

Cybersec. Cybersec rusza w najbliższy czwartek, na Stadionie Narodowym. Jednym z głównych punktów będzie dyskusja o Strategii Cyberbezpieczeństwa 2017-22 z udziałem minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. Wśród wielu potwierdzonych prelegentów m.in. Bartłomiej Grabski – podsekretarz stanu w MON i Tomasz Zdzikot – podsekretarz stanu w MSWiA. Na temat wyzwań cyfrowego świata dyskutować będą Edward Lucas z The Economist, który przyjedzie do Polski na specjalne zaproszenie Instytutu Kościuszki oraz Andrzej Zybertowicz.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

W najbliższym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na sędziego TK

Sejm po wakacyjnej przerwie będzie musiał wybrać nowego sędziego TK – w miejsce zmarłego w lipcu tzw. sędziego-dublera Lecha Morawskiego. Julia Przyłębska jego mandat wygasiła postanowieniem z 27 lipca, a – jak poinformowało 300POLITYKĘ Centrum Informacyjne Sejmu – termin składania wniosków z kandydaturami na to stanowisko upływa 17 sierpnia, tj. Czytaj więcej →

Morawiecki: Jestem za komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT. Rozmawiałem o tym z Kaczyńskim

– Jak najbardziej jestem za tym [za powołaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT]. Rozmawiałem o tym z prezesem Kaczyńskim. To coś, co naprawdę woła o pomstę do nieba. Jak obserwuję różnego rodzaju rozporządzenia albo inercję czy nawet indolencję władz skarbowych wcześniejszych, to można się zastanawiać, czy to tylko lenistwo czy głupota Czytaj więcej →

Schetyna zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Puszczy Białowieskiej

– Będziemy wspierać Europę, tych wszystkich, którzy tam, w Puszczy protestują przeciwko tej nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rzadu PiS w stosunku do polskiej przyrody. Na dzisiejszym gabinecie cieni będziemy rozmawiać przede wszystkim o wniosku o powołanie komisji śledczej, która zajmie się tą sprawą. Jesteśmy przekonani, że we wrześniu Czytaj więcej →

TK na dzień przed decyzją SN ws. Przyłębskiej oceni, czy sądy mogą badać legalność wyboru prezesa Trybunału

11 września Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy posłów PiS, którzy chcą uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta. Rozprawa odbędzie się akurat na dzień przed zbadaniem przez Sąd Najwyższy „umocowania” Julii Przyłębskiej jako prezesa TK. Jeżeli Trybunał przychyli się do Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: spotkanie PAD z I prezes SN i przewodniczącym KRS, Senat, komisja weryfikacyjna

Temat ustawy o SN z pewnością zdominuje nadchodzący tydzień. W poniedziałek prezydent Duda spotka się z I prezes SN oraz przewodniczącym KRS. Także w najbliższych dniach KE może podjąć konkretne działania dot. Polski. Z kolei w Senacie ma zostać przedstawiona poprawka do ustawy o SN, ponieważ obecną uchwalono z błędem. Także Czytaj więcej →