W tym miesiącu Sejm rozpatrzy wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności – czyli odwołanie premier Szydło i powołanie na jej miejsce Grzegorza Schetyny. Do debaty w tej sprawie i głosowania może dojść albo na początku kwietnia, albo już po świętach – chyba, że marszałek Kuchciński zwoła dodatkowe posiedzenie Sejmu.

Kwiecień to także 7. rocznica katastrofy smoleńskiej, przesłuchanie Donalda Tuska w prokuraturze, aktualizacja ratingu Polski przez S&P, oficjalne powitanie w Polsce wielonarodowego batalionu NATO, I tura wyborów prezydenckich we Francji, a także nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone Brexitowi.

*****

Wotum nieufności. Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności został już skierowany do rozpatrzenia, co może wskazywać na to, że Sejm zajmie się nim na pierwszym w tym miesiącu posiedzeniu – 5-7 kwietnia. Drugi możliwy termin – zgodnie z regulaminem Sejmu – to 20-21 kwietnia. Kandydatem na premiera jest Grzegorz Schetyna, który będzie także prezentować wniosek.

Smoleńsk. Uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, które odbędą się w dniach 9-10 kwietnia 2017 r. będą miały charakter państwowy i wezmą w nich udział przedstawiciele najwyższych władz RP – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu została powierzona organizacja uroczystości. Obchody rocznicowe odbędą się w Warszawie, w okolicy Pałacu Prezydenckiego przy ul. Krakowskie Przedmieście. Swoją manifestację na 10 kwietnia zapowiedzieli także Obywatele RP.

NATO. 13 kwietnia nastąpi oficjalne powitanie w Polsce wielonarodowego batalionu NATO. – Uroczystość oficjalnego powitania jest przewidziana na 13 kwietnia. Będzie obecny pan prezydent. Będzie też obecny gen. Scaparrotti. Przekazałem panu generałowi zaproszenie od pana prezydenta do spotkania podczas pobytu w Polsce – stwierdził szef BBN Paweł Soloch w komunikacie umieszczonym na stronie BBN. Powitanie wojsk NATO odbędzie się w Orzyszu.

Tusk. Donald Tusk stawi się na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej 19 kwietnia – tę informację potwierdził rzecznik szefa RE. Wcześniej portal TVN24.pl podawał, że termin przesłuchania był ustalany z pełnomocnikiem byłego premiera. Chodzi o śledztwo warszawskiej Prokuratury Okręgowej przeciw byłym szefom SKW w sprawie podjęcia bez zgody władz współpracy z rosyjską FSB. Pierwotnie do przesłuchania miało dojść w marcu, ale wtedy Tusk miał zaplanowaną wizytę w Parlamencie Europejskim.

Rating. W tym roku Standard & Poor’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – dokona dwóch przeglądów ratingu Polski. Pierwszy nastąpi już za kilka tygodni – dokładnie 21 kwietnia. W trakcie ostatniego przeglądu S&P – w grudniu ubiegłego roku – agencja nie zmieniła oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Podniosła za to perspektywę ratingu Polski do poziomu stabilnego.

Francja. 23 kwietnia we Francji odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Mandat urzędującego prezydenta wygasa bowiem 15 maja o północy. Według ostatnich badań, do II tury – która odbędzie się 7 maja – przejdą Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

Brexit. Na 29 kwietnia Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii. Celem będzie przyjęcie wytycznych do negocjacji w sprawie Brexitu. – Jak państwu wiadomo, żałuję, że Wielka Brytania postanowiła opuścić UE, ale taką decyzję podjęła większość brytyjskich głosujących. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby proces rozstania był dla UE jak najmniej bolesny – mówił szef RE.

Fot. Sejm