W nadchodzącym tygodniu zbiera się Sejm, który rozpatrzy wniosek o odwołanie ministra środowiska Jana Szyszki. Posłowie prawie na pewno przegłosują nowelizację dot. wycinki drzew oraz – co niewykluczone – ustawę dot. sieci szpitali. Rząd zajmie się stanowiskiem do obywatelskiego projektu o ograniczeniu handlu w niedziele, a komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha m.in. byłą prezes UOKiK.

Pod koniec tygodnia premier Beata Szydło uda się na unijny szczyt w Rzymie, zorganizowany z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. W jego trakcie nastąpi przyjęcie okolicznościowej deklaracji. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się manifestacja pod hasłem “Kocham Cię, Europo!”. Ponadto w Warszawie wizytę złoży prezydent Węgier wraz z małżonką.

*****

Wotum nieufności. Na początku tygodnia mają rozpocząć się konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws wniosku PO o wotum nieufności wobec rządu – tzw. konstruktywne wotum nieufności. Do spotkania ma dojść we wtorek – o czym poinformował Jan Grabiec na Twitterze. Sam wniosek ma zostać złożony za kilka dni, co oznacza, że – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – Sejm zajmie się nim 5-7 lub 20-21 kwietnia.

Waszczykowski w USA. Jak poinformowało MSZ, w niedzielę Witold Waszczykowski udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Weźmie tam udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesz. W poniedziałek szef polskiego MSZ w Nowym Jorku będzie prowadzić rozmowy w ramach kampanii na rzecz polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Minister ma też wziąć udział w otwarciu wystawy w nowojorskiej siedzibie głównej ONZ poświęconej rewitalizacji Łodzi.

Amber Gold. We wtorek o 10:00 sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha Jarosława Króla, byłego wiceprezesa UOKiK oraz Dorotę Podsiedzik-Malec, byłą dyrektor departamentu prawnego UOKiK. Dzień później przed komisją stanie Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, była prezes UOKiK. Ponadto w środę o 15:00 odbędzie się zamknięte posiedzenie komisji – zaplanowano dyskusję na temat zgromadzonych w kancelarii tajnej materiałów niejawnych oraz zgłaszanie propozycji wniosków dowodowych.

Handel w niedziele. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie stanowisko do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Propozycja jest w sejmowej komisji, wcześniej – w ubiegłym roku – odbyło się I czytanie na posiedzeniu Sejmu. Stanowisko – po przyjęciu przez rząd – zostanie skierowane do Sejmu.

Sieć szpitali. W środę o 15:30 ma odbyć się II czytanie projektu ustaw o tzw. sieci szpitali. Wcześniej, we wtorek o 12:30 na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Konstanty Radziwiłł ma przedstawić informację na temat negatywnych skutków dla pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi wprowadzenia nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, na mocy której ma zostać utworzony system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. “sieci szpitali”.

Wycinka drzew. W środę o 19:00 na posiedzeniu sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbędą się pierwsze czytania dwóch projektów dot. wycinki drzew: PiS i Nowoczesnej. Propozycja partii rządzącej zakłada, że osoba chcąca wyciąć na swojej własności drzewa lub krzewy będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia i nie będzie mogła prowadzić na rzeczonej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dokonania zgłoszenia. Do II czytania dojdzie w czwartek o 15:45, a do głosowania zapewne w piątek.

Szyszko. W czwartek Sejm rozpatrzy wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki. Według wstępnego harmonogramu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 13:00 i potrwa dwie godziny, do 15:00. Wniosek już na początku marca został negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję. Głosowania odbędą się w piątek rano – od 9:00 do 12:00.

PAD. W piątek i sobotę w ramach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wizytę w Polsce złoży prezydent Węgier János Áder z małżonką. W planie jest m.in. spotkanie z prezydentem Dudą. Ponadto PAD w poniedziałek złoży wizytę w Bieżuniu i Żurominie, weźmie udział w uroczystym finale IX edycji Konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom, a pod koniec tygodnia uda się na Słowenię.

Rzym. W sobotę w Rzymie spotkają się szefowie państw i rządów UE, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przyjmą też okolicznościową deklarację. Obchody rozpoczną się o 10:00. Na 11:45 zaplanowano podpisanie deklaracji rzymskiej, a na 12:00 – konferencję prasową z udziałem przewodniczących: Donalda Tuska, Jeana-Claude’a Junckera i Antonia Tajaniego oraz premiera Paola Gentiloniego i premiera Josepha Muscata.

Demonstracja. W sobotę odbędzie się obywatelska manifestacja “Kocham Cię, Europo!”. Marsz rozpocznie się o 12:00 na placu na Rozdrożu w Warszawie, a zakończy – po przemarszu – na placu Zamkowym. Na manifestację zapraszają Robert Biedroń, Władysław Frasyniuk, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, KOD, Marta Lempart, Maia Mazurkiewicz, Adam Michnik, Joanna Mucha, Barbara Nowacka, Ryszard Petru, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Róża Thun i Adam Zieliński „Łona”.

Fot. Sejm