Polacy bardzo dobrze oceniają wybór Tuska i uważają, że był kandydatem całej Unii, a nie Niemiec – KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI

Badanie KANTAR Millward Brown dla 300POLITYKI pokazuje, że dawno w żadnej sprawie narracja PiS nie była tak odległa od zbiorowego odczucia opinii publicznej jak przy niedawnej sprawie wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Polacy bardzo dobrze oceniają wybór Tuska i uważają, że był kandydatem całej Unii, a nie Niemiec – wynika z badania.

Wyraźnie dominują oceny dobre (21%) i aż dla 39% – bardzo dobre. Bardzo źle wybór Tuska ocenia tylko 12%, raczej źle 13%. Ogólnie relacja ocen bardzo dobrych i dobrych to 60%, do 25% dla złych i bardzo złych.

Tylko 12% ankietowanych uznało, że Tusk był kandydatem Niemiec, 18% że był kandydatem tylko Polski i aż połowa (49%), że reprezentował wszystkie kraje Unii. Pojedynczy wyborcy uważają, że był kandydatem Europy Środkowej, innego kraju, albo np. EPP.

Sondaż zrealizowany przez KANTAR Millward Brown SA w dniach 13-14 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+.