W ciągu najbliższych kilku dni Platforma przedstawi wniosek o wotum nieufności wobec rządu oraz poda nazwisko kandydata na premiera. Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, który miał być rozpatrywany już tydzień temu, a Senat w środę/czwartek – ustawą dot. likwidacji konkursów na dyrektorów sądów.

Także w tym tygodniu TK zajmie się wnioskiem PAD o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Rozprawa musi odbyć się w pełnym składzie, co potencjalnie może doprowadzić do zaostrzenia sporu w TK. Jeżeli kilku sędziów zbojkotuje obrady, do rozprawy nie dojdzie. Ponadto kilka tygodni temu przebywający na urlopie Stanisław Biernat sygnalizował chęć udziału w rozprawie.

*****

Wniosek PO o wotum nieufności. Wniosek Platformy o wotum nieufności wobec rządu ma zostać przedstawiony wraz z uzasadnieniem pod koniec tygodnia. Zapowiedział to przed weekendem Sławomir Neumann. Wtedy też okaże się, kto będzie kandydatem na premiera – politycy PO sygnalizują, że nie musi być to Grzegorz Schetyna. Rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu. Wiele więc wskazuje na to, że do rozpatrzenia dojdzie 5-7 lub 20-21 kwietnia.

Rząd o zmianie ustawy o służbie zagranicznej. Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu się propozycją MSZ zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Projekt wprowadza “negatywną przesłankę zatrudnienia w służbie zagranicznej dotyczącej osób które w okresie do 31 lipca 1990 r. pracowały bądź pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu tzw. ustawy lustracyjnej”. Wygaśnięcie stosunków pracy tych osób ma nastąpić z mocy prawa. Projekt wprowadza też 6-miesięczny okres przejściowy, w którym dokonany zostanie kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej oraz zaproponowane zostaną nowe warunki pracy i płacy bądź nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Rząd zajmie się też nowelizacją ustawy o RIO.

PAD o startupach. We wtorek o 13:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu “Start-upy w Pałac­u_edycja B2B”. Podczas spotkania, organizowanego wspólnie z Fundacją Startup Poland, na scenie swoje produkty i usługi zaprezentują przedstawiciele start-upów działających w modelu B2B. Wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele największych przedsiębiorstw z całego kraju, instytucji publicznych, venture capital oraz aniołowie biznesu. Każdy start-up będzie mógł zaprezentować swoje możliwości oraz zachęcić potencjalnych inwestorów do wspólnych projektów. Ponadto każdy finalista otrzyma z rąk PAD specjalny “paszport” uprawniający do udziału w jednej z misji gospodarczych głowy państwa.

Senat o sądach. W środę o 11:00 rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad znalazła się m.in. nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych. To rządowa propozycja zakładająca rezygnację z konkursów na dyrektorów sądów. Według resortu, procedura ta ma charakter długotrwały i nie zawsze zapewniający możliwość szybkiego i skutecznego obsadzenia stanowiska dyrektora lub zastępcy dyrektora sądu. Nowelizacja dotyczy także rezygnacji z enumeratywnego określenia przypadków, w których możliwe jest odwołanie dyrektora sądu. Ponadto – zgodnie z nowelizacją – Zwierzchnikiem dyrektora sądu będzie minister sprawiedliwości.

TK o zgromadzeniach. W czwartek o 9:00 Trybunał Konstytucyjny zbada nowelizację ustawy o zgromadzeniach z 13 grudnia ubiegłego roku. TK w tej sprawie przyspieszył, bo rozprawa pierwotnie była zaplanowana na 24 marca. Ustawę pod koniec ubiegłego roku zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Ustawa przed podpisaniem – zgodnie z ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK – musi być badana w pełnym składzie, więc ewentualna blokada ze strony “starych” sędziów tylko pogłębi – zwłaszcza po ostatnich rozprawach – wrażenie, że TK nie działa.

Morawiecki na G20. W piątek Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie G20 w niemieckim Baden-Baden. – Jeżeli chodzi o G20, to mogę powiedzieć, że to bardzo znaczny sukces naszego rządu, a w szczególności wicepremiera Morawieckiego. Troszkę się dziwię, że tak mało się na ten temat mówi, bo powinno się mówić dużo więcej. To naprawdę pewne przebicie się Polski do tej grupy, w której powinna być, ale w której dzięki polityce naszych poprzedników nie jest. Ale dzisiaj uczyniła jakby pierwszy krok w tym kierunku – mówił Jarosław Kaczyński na briefingu pod koniec lutego.

Marsz KOD. W sobotę ulicami Warszawy przejdzie marsz KOD organizowany pod hasłem „Wolne sądy! Wolne samorządy!”. Pikieta rozpocznie się o 15:00 przed KPRM, następnie jej uczestnicy pomaszerują na Plac Zamkowy. – Przyjdź wykrzyczeć swój SPRZECIW! Wobec bezustannego niszczenia państwa prawa. Wobec arogancji i buty Panów z PiS – tak organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w marszu.

Fot. TK