Najnowsze informacje o zarzutach dla członków zarządu PKP pogłębiają tylko defensywę obozu rządzącego na starcie weekendu. Chociaż nadal żyje temat Jacka Saryusza-Wolskiego, to na wielu innych polach – od ordynacji po lex Szyszko – obóz władzy ma poważne problemy.

Ordynacja. Po publikacji w czwartkowej “Gazety Wyborczej” na nowo powróciła dyskusja o możliwej zmiany ordynacji wyborczej – którą jakiś czas temu zapowiadał Jarosław Kaczyński. Marszałek Karczewski w TV Republika przyznał, że ograniczenie wyborów samorządowych do jednej tury to “bardzo ciekawa propozycja”, choć dodał, że “to jego osobiste zdanie, niekonsultowane i nieanalizowane partyjnie”. Mniej entuzjastycznie wyrażał się Jacek Sasin w Radiu Zet – choć stwierdził, że w tej chwili nie ma takiego projektu, to przyznał zarazem, że “jest w stanie sobie wyobrazić takie rozwiązanie”. Sasin przyznał też, że ten projekt niesie ze sobą ryzyko. Te wszystkie wypowiedzi powiększają tylko wrażenie, że partia nie ma jednolitego zdania w tej sprawie, ani tym bardziej jednej koncepcji zmian.

Gersdorf. Wniosek posłów PiS dot. ustawy o Sądzie Najwyższym w zakresie dot. regulaminu w sprawie wyboru kandydatów na I prezesa SN ma już nadaną sygnaturę. Poseł Mularczyk chciałby, żeby Trybunał niezwłocznie rozpoznał sprawę, choć rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie – choć ten termin może zostać skrócony o połowę. Tak czy inaczej, wniosek posłów partii rządzącej – interpretowany jako próba usunięcia ze stanowiska prof. Gersdorf – będzie tematem jeszcze przez najbliższe kilka dni.

Saryusz-Wolski. W ostatnich kilkunastu godzinach spekulacje wokół możliwej kandydatury na Jacka Saryusza-Wolskiego nieco przycichły, ale sam zainteresowany w ironicznym tonie właśnie odniósł się do sprawy: – Swoją drogą korci by zażartować, że paradoksalnie PO nie popiera swego członka, a popiera nie-członka. Tuż po weekendzie odbędzie się szczyt Niemcy-Francja-Włochy-Hiszpania, więc w weekend w naturalny sposób powróci temat wyboru nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Platforma nadal nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z JSW – HGW sugerowała, że jest poza partią, Tomasz Siemoniak mówił w czwartek wieczorem, że europoseł padł raczej ofiarą intrygi – a jego ironiczny tweet sprawia, że temat będzie nadal żył.

Wiewiórka i lex Szyszko. Gdy już wydawało się, że temat wycinki drzew nieco przygasa – chociaż cały czas pojawiały się nowe informacje o wycinanych na masową skalę drzewach – to zdjęcie martwej wiewiórki na nowo ożywiło sprawę w czwartkowy wieczór i piątkowy poranek. I chociaż są wątpliwości ws. wiralnej fotografii i jej bezpośredniego związku z nowym prawem przyjętym przez PiS, to już teraz to zdjęcie stało się symbolem. A sam minister nadal nie jest w stanie przyznać, że uchwalone prawo jest problemem. – Każdy kto sadzi drzewo, ma według mnie prawo, żeby usunąć to drzewo – powiedział w piątek rano. Temat powróci w przyszłym tygodniu z nową siłą, bo Sejm zajmie się nowelizacją ustawy i prawdopodobnie wotum nieufności dla ministra. Opozycja z kolei w mediach społecznościowych będzie nadal promować zdjęcia i historie z hashtagami jak #PolskaWTrocinach czy #Szyszkodnik, przed którymi PiS trudno się bronić.

Wolfgang. Nowym kłopotliwym dla obozu rządzącego tematem jest kwestia TW Wolfgang, czyli sprawa przeszłości ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, która powróciła po udostępnieniu internetowego inwentarza IPN. Platforma już teraz domaga się od premier wyjaśnień, a – jak informuje RMF – Biuro Lustracyjne IPN w przyszłym tygodniu rozpocznie procedurę weryfikacji jego oświadczenia lustracyjnego. Radio podaje, że oświadczenie czekało na weryfikację od lipca, ale teraz cały proces ulegnie znacznemu przyspieszeniu. To oznacza polityczne kłopoty dla PiS i MSZ. Przyłębski już teraz pokazywany jest przez opozycję jako kolejny przykład niekompetencji MSZ i służb, po sprawie wiceministra Greya. Często cytowane w mediach społecznościowych są fragmenty teczki Wolfganga, a zwłaszcza jego zobowiązanie.

Fot. Ambasada RP w Berlinie