W najbliższym tygodniu rząd przyjmie tzw. SOR, czyli Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a GUS przekaże wstępny szacunek PKB w 2016 roku. KRS zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu – by zaopiniować nowelizację ustawy o KRS – a premier Szydło będzie kontynuować przegląd resortów.

Nadzwyczajne posiedzenie KRS. W poniedziałek o 17:00 w siedzibie Rady rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. W tym samym dniu od 9:30 na Zebraniach Przedstawicieli Sędziów Sądów Apelacyjnych i Sędziów Okręgów będą obradować w Warszawie sędziowie z całej Polski. Tematem obrad będzie aktualna sytuacja sądownictwa i zapowiedziane zmiany ustawowe. Chodzi przede wszystkim o nowelizację ustawy o KRS, zgodnie z którą – mówiąc w skrócie – wybór sędziów do KRS będzie dokonywany przez parlament.

GUS o PKB w 2016 roku. We wtorek o 10:00 na konferencji prasowej prezes Głównego Urzędu Statystycznego przekaże wstępny szacunek PKB w 2016 roku. Konferencja odbędzie się w warszawskim gmachu GUS.

Rząd o planie Morawieckiego. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd przyjmie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) z autopoprawką. Kluczowe cele strategii to zwiększenie przeciętnego dochodu gospodarstw domowych do 80% średniej UE do 2020 roku i ok. 100% w 2030 roku, a także wzrost PKB na mieszkańca Polski do poziomu 78% średniej unijnej w 2020 roku i ok. 95% w 2030 roku. Odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ma się zmniejszyć do 20-22% w 2020 roku i 18% w 2030 roku.

Przegląd resortów. W najbliższym tygodniu premier Beata Szydło będzie kontynuować przegląd ministerstw. Być może już w tym tygodniu odbędzie się podsumowanie, które szefowa rządu zapowiadała w RMF: – Na podsumowanie tego przeglądu przedstawię, jakie są z niego wnioski i uwagi. Ale to też dobry moment przy tego typu rozmowach na powiedzenie sobie, co nie wyszło i wyciągnięcie wniosków z błędów, które były popełniane, czy też pytaliśmy ministrów, dlaczego pewne rzeczy się nie udały. To taka rozmowa bardzo merytoryczna.

IPN o teczce Wałęsy. Opinia dot. teczki TW „Bolek”, przygotowana przez Instytut Sehna w Krakowie, potwierdza współpracę Lecha Wałęsy z SB – poinformowało PAP, powołując się na źródła zbliżone do kierownictwa IPN oraz Kolegium IPN. Według agencji, pełna informacja w sprawie opinii Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie ma zostać przedstawiona na konferencji prasowej we wtorek.

Senat o SKOK-ach. W środę po 3-tygodniowej przerwie zbierze się izba wyższa parlamentu na jednodniowym posiedzeniu. W porządku obrad tylko trzy punkty, w tym nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, zakładająca wyłączenie nadzoru KNF nad małymi SKOK-ami. Posiedzenie rozpocznie się o 9:00.

Szczyt na Malcie. Piątkowy nieformalny szczyt na Malcie będzie podzielony na dwie części. Na sesji porannej 28 przywódców UE będzie rozmawiać o zewnętrznym wymiarze migracji. Dyskusje mają dotyczyć głównie szlaku środkowośródziemnomorskiego i Libii. Na sesji popołudniowej 27 przywódców zajmie się przygotowaniami do zbliżającej się 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich, która przypada 25 marca.

Fot. KPRM