Już na początku tygodnia odbędą się kluczowe spotkania ws. kryzysu parlamentarnego. W poniedziałek dojdzie do rozmowy prezesa PiS oraz marszałka Sejmu z prezydentem, a także marszałka Senatu z przedstawicielami mediów. We wtorek Senat wznowi obrady, by przyjąć ustawę budżetową na 2017 rok, która – zdaniem opozycji – została nielegalnie uchwalona przez Sejm.

Ten tydzień to także koniec kadencji Andrzeja Rzeplińskiego i prawdopodobny dalszy ciągu sporu o TK. Lada moment prezydent Duda powinien podpisać pakiet ustaw PiS o Trybunale, których głównym celem jest „przejęcie” polskiego sądu konstytucyjnego. Kluczowe w tej chwili jest to, czy dojdzie do dwuwładzy, jeżeli obecny wiceprezes TK Stanisław Biernat nie uzna instytucji p.o. prezesa Trybunału.

Także w tym tygodniu prezydent Duda podpisze ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60/65 lat – to zapowiedź z kampanii wyborczej PiS – a rząd zajmie się projektem ws. przyjęcia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin “Za życiem”.

*****

Spotkanie Kaczyński-Kuchciński-Duda. W poniedziałek o 13:00 – jak zapowiedziała Beata Mazurek na Twitterze – odbędzie się spotkanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Godzinę wcześniej, o 12:00 marszałek Senatu Stanisław Karczewski kolejny raz spotka się z przedstawicielami mediów, by porozmawiać o szczegółach zmian.

Ujazdowski o działaniach PiS. – Mam bardzo krytyczną ocenę ostatnich działań kierownictwa Pis w Sejmie. Moje stanowisko ogłoszę w poniedziałek – zapowiedział w sobotę na Twitterze Kazimierz Michał Ujazdowski. W ten sposób europoseł PiS kolejny raz odcina się od działań swojej partii – Ujazdowski w ostatnich miesiącach krytykował działania PiS ws. TK, inaczej mówił też o poparciu Donalda Tuska na kolejną kadencję w RE.

Senat. We wtorek o 11:00 Senat wznowi obrady – to ostatnie posiedzenie w tym roku. Możliwe, że izba wyższa zajmie się ustawą dezubekizacyjną – w tej sprawie na poniedziałek zwołano dwie senackie komisje. Od 10:00 na teren parlamentu mają zostać wpuszczani dziennikarze – taka data padła na sobotnim spotkaniu w Senacie – choć marszałek Senatu nie wykluczył, że ostatecznie zakaz zostanie cofnięty jeszcze wcześniej.

Zmiana władzy w TK. 19 grudnia kończy się kadencja obecnego prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin – być może w poniedziałek – prezydent Duda powinien podpisać pakiet trzech ustaw o TK, które wprowadzają m.in. funkcję p.o. prezesa Trybunału. Zostanie nim najprawdopodobniej sędzia Julia Przyłębska, która będzie mogła zwołać ZO bez wymaganego 10-osobowego kworum. W praktyce już w najbliższych dniach może dojść do dwuwładzy, jeśli Stanisław Biernat nie uzna instytucji p.o. prezesa. Nowym sędzią TK zostanie Michał Warciński.

Rząd o programie “Za życiem”. Na wtorkowym posiedzeniu – które rozpocznie się o 12:00 – rząd przyjmie projekt uchwały ws. przyjęcia programu kompleksowego wsparcia dla rodzin “Za życiem” na lata 2017-2021. Według MRPiPS, program dotyczy w szczególności 1. wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; 2. opieki, w tym paliatywnej, lub rehabilitacji dzieci posiadających stosowne zaświadczenie; 3. wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej; 4. pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych, rodzin z dzieckiem posiadającym stosowne zaświadczenie.

PAD podpisze cofnięcie reformy 67. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiana wejdzie w życie od 1 października 2017 roku. Do tego czasu rząd przygotuje propozycje zmian, które mają zniechęcić ludzi do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. O decyzji PAD poinformował Marek Magierowski.

Fot. Jakub Kowalski/Twitter