Gliński przeprasza za „Wiadomości”, Morawiecki o nowym kształcie kwoty wolnej, Trzaskowski o porozumieniu opozycji, Schetyna o 500+ – to był tydzień, w którym nie brakowało wyrazistych wypowiedzi wpływających na kształt dyskusji politycznej. Oto 7 z nich.

Gowin o rozwoju gospodarczym. Nowy tydzień zaczął się tak dla obozu rządzącego: „Jeżeli nie postawimy konsekwentnie na gospodarkę, to może nie w tej kadencji, ale w następnej taka skala transferów społecznych będzie niemożliwa. W przyszłym roku na pewno wytrzyma [budżet koszty związane z 500+], w tej kadencji wytrzyma. Ale musimy przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego” – powiedział szczerze w „Gościu Radia ZET” Jarosław Gowin.

Trzaskowski o porozumieniu opozycji: Oby nadeszło szybko. Na spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Lublinie we wtorek Rafał Trzaskowski przyznał: „Wydaje mi się, że ten moment porozumienia opozycji nadejdzie. Ja jestem zwolennikiem tego, aby ten moment porozumienia nadszedł szybko”.

Morawiecki zapowiada zmiany w kwocie wolnej. „Celujemy w kwotę 6,6 tys. zł, żeby to minimum socjalne było bez podatku, ale potem, żeby kwota wolna dość szybko wracała do obecnego poziomu” – zapowiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Zmiany w kwocie wolnej szybko stały się obiektem krytyki opozycji, a cały temat będzie jednym z najważniejszych w nadchodzącym tygodniu – i nie tylko.

Kukiz o ruchadle leśnym. „Mnie szczególnie takie sprawy nie bulwersują. Było leśne ruchadło, jest Doda w takim stroju, jakim jest. Co kraj to obyczaj” – tak Paweł Kukiz skomentował wiralną historię tygodnia, czyli pojawienie się prezydenta na gali SE.

Schetyna o 500+: Trzeba lepiej podzielić pieniądze. „To kwestia systemu i możliwości budżetowych. Uważamy, że można pieniądze na 500+ lepiej i sprawiedliwiej podzielić” – mówił o 500+ Grzegorz Schetyna na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie. Wcześniej u Konrada Piaseckiego w Radiu ZET lider PO przyznał też, że ten wydatek „będzie już w każdym budżecie”. Ale PiS i tak wykorzystało słowa Schetyny. Jacek Sasin pytał jaki jest przekaz Platformy w tej sprawie. I na pewno w 2019 r. PiS te słowa też przypomni, gdy będzie przekonywać wyborców, że opozycja ma w planach odebranie im pieniędzy z popularnych programów socjalnych wprowadzonych w pierwszej kadencji.

Gliński przeprasza…. „Jestem gotów przeprosić panią Zofię Komorowską czy Różę Rzeplińską czy pana Jakuba Wygnańskiego w związku z tym, że te osoby były stawiane w krytycznym świetle w związku z tym, że sektor pozarządowy czasami realizuje jakieś rzeczy w sposób niewłaściwy czy sposób, który można by krytykować” – powiedział w piąte na konferencji prasowej w KPRM wicepremier Piotr Gliński, ustawiając w ten sposób polityczny weekend.

… Mazurek odpowiada. „To wyłącznie opinia wicepremiera Glińskiego. Nie ma żadnych powodów, aby przepraszać za materiały przygotowywane przez niezależną stację telewizyjną” – powiedziała dla 300POLITYKA rzecznik PiS. Dyskusja o słowach wicepremiera Glińskiego i reakcji Beaty Mazurek przeniosła się na niedzielne programy publicystyczne i na pewno szybko nie zniknie.