Zgromadzenie Ogólne TK ws. wyboru nowego prezesa Trybunału będzie musiało odbyć się niezwłocznie po odejściu Andrzeja Rzeplińskiego – zakłada kolejny projekt ustawy dot. TK, który w Sejmie złożył klub parlamentarny PiS. Projekt – nazwany przepisami wprowadzającymi – „aktywuje” dwie poprzednie ustawy o TK i wygasza obecnie obowiązującą lipcową ustawę o Trybunale.

Projekt wprowadza specjalną zasadę wyboru nowego prezesa Trybunału, jeżeli ten – mówiąc w skrócie – nie zostanie wybrany do dnia wejścia w życie ustawy. Przepisy prawdopodobnie będą mieć zastosowanie, ponieważ do 19 grudnia Zgromadzenie Ogólne nie będzie w stanie skutecznie przedstawić prezydentowi kandydatów. – Zaproponowany mechanizm ma umożliwić szybkie wyłonienie kandydatów na stanowisko prezesa TK – przyznają wnioskodawcy.

Zgodnie z projektem, każdy sędzia Trybunału może zgłosić swoją osobę do procedury wyłaniania kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału. Jako kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału, Zgromadzenie Ogólne przedstawia w formie uchwały wszystkich sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu uzyskali co najmniej 5 głosów. Sędzia pełniący obowiązki prezesa Trybunału, w terminie miesiąca od dnia następującego po dniu ogłoszenia niniejszej ustawy, przeprowadza procedurę przedstawienia prezydentowi kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału.

W przypadku, gdy wymaganą liczbę głosów uzyskał tylko jeden sędzia Trybunału, Zgromadzenie Ogólne przedstawia w formie uchwały jako kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału tego sędziego Trybunału, który uzyskał wymaganą liczbę co najmniej 5 głosów, oraz tego sędziego Trybunału, który zdobył najwyższe poparcie wśród sędziów Trybunału, którzy nie uzyskali wymaganej liczby co najmniej 5 głosów.

Według autorów, taki mechanizm gwarantuje reprezentatywność wyboru, gdyż zakłada, że zawsze przynajmniej jeden z kandydatów musi uzyskać poparcie co najmniej 5 członków Zgromadzenia Ogólnego. Projekt zakłada, że to Andrzej Duda wskaże sędziego, który będzie pełnić obowiązki prezesa Trybunału. Do ważności postanowienia będzie wymagany podpis premiera. Prezydent wybiera p.o. prezesa Trybunału spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub w administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa.

Proponowane rozwiązanie ma umożliwić uporządkowanie sytuacji w Trybunale związanej z organizacją jego działania i doprowadzić organizację i tryb postępowania przed TK do stanu zgodnego z prawem. W szczególności przewidziane w projekcie procedury mają umożliwić sprawny i zgodny z prawem wybór kandydatów na Prezesa TK przez Zgromadzenie Ogólne, gdyby do momentu wejścia w życie ustawy nie doszło do powołania tego organu przez Prezydenta RP – napisano w uzasadnieniu.

Projekt ustawy „aktywuje” też dwie poprzednie ustawy o TK: o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem – II czytanie odbędzie się w przyszłym tygodniu, oraz o statusie sędziów TK – Sejm w przyszłym tygodniu zajmie się poprawkami Senatu. Obie ustawy wchodzą w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów. Projekt wygasza ponadto lipcową ustawę o Trybunale.

Projekt – przepisy wprowadzające wpłynął do Sejmu i od razu został skierowany do I czytania. Tak szybkie tempo rozpatrywania wskazuje na to, że pierwsze czytanie odbędzie się na przyszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek. Kilka dni temu marszałek Sejmu rozszerzył je o kilka godzin, zmieniając godzinę rozpoczęcia obrad.

Fot. TK