Za niespełna dwa tygodnie Sejm może uchwalić prezydencki projekt zakładający powrót do poprzedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 15 i 16 listopada, posłowie będą kontynuować prace nad propozycją Andrzeja Dudy.

W tym tygodniu sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt PAD, przyjmując sprawozdanie. Teraz musi odbyć się II czytanie, które – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na wtorek, 15 listopada na 13:45. Następnie ponownie zbierze się komisja, by rozpatrzyć poprawki zgłoszone w trakcie II czytania.

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędą się dwa bloki głosowań: we wtorek, między 19:30 a 20:00, oraz w środę – między 16:00 a 18:00. Nie ma więc właściwie żadnych przeszkód do uchwalenia tego projektu na najbliższym posiedzeniu.

Jeżeli Sejm przegłosowałby ustawę w środę, Senat mógłby zająć się nią na posiedzeniu 15/16 listopada. Jeżeli nie, kolejne posiedzenie izby wyższej zaplanowano na 30 listopada-1 grudnia. Tak czy inaczej, ustawa do końca roku zostanie podpisana – co zapowiadała kilka tygodni temu premier Szydło.

Fot. Sejm