Debata nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec minister edukacji Anny Zalewskiej odbędzie się w czwartek o 18:00 i potrwa – według wstępnego harmonogramu – dwie godziny, do 20:00. Sejm na tym posiedzeniu zajmie się też dwoma projektami ustaw o TK.

W czwartek rano, tuż po rozpoczęciu obrad, posłowie w krótkim bloku będą musieli rozstrzygnąć punkt sporny – chodzi o II czytanie projektu ustawy o statusie sędziów TK. Rozpatrzenie tego punktu zaplanowano już na czwartek, na 14:30. Wieczorem zbierze się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, by rozpatrzyć ewentualne poprawki zgłoszone w trakcie II czytania.

Z kolei drugi projekt dot. TK zostanie rozpatrzony dzień później. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK zaplanowano na piątek, na 20:45. Ten punkt ma potrwać do 23:15.

Sejm na tego tygodniowym posiedzeniu zajmie się też rządowym projektem zakładającym utrzymanie na kolejne dwa lata 8 i 23% stawek VAT, a także poselskim projektem dot. utrzymania w przyszłym roku kwoty wolnej na niezmienionym poziomie 3091 zł. Pierwsze czytanie projektu dot. VAT zaplanowano na piątek na 9:00. Godzinę później posłowie zajmą się kwotą wolną.

Z kolei na czwartek na 20:00 zaplanowano II czytanie rządowego projektu dot. programu „Za życiem”. Tak szybkie tempo procedowania – pierwsze czytanie odbędzie się tego samego dnia rano – wskazuje na to, że PiS będzie chciało uchwalić ten projekt na jednym posiedzeniu, w tym tygodniu. W czwartek Sejm zajmie się też projektami dot. podatku handlowego.

Fot. Sejm