Na tegotygodniowym posiedzeniu Sejm ma zająć się projektem nowej ustawy dot. TK, a także wnioskiem PO o odwołanie minister edukacji – dowiaduje się 300POLITYKA. Porządek obrad dwudniowego posiedzenia, które rozpoczyna się w czwartek, na wniosek marszałka Sejmu ma zostać rozszerzony w sumie o 4 punkty.

Władze Sejmu chcą, by posłowie w tym tygodniu zajęli się także – w ramach pierwszych czytań – rządowym projektem dot. utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a także rządowym projektem zmian w ustawie o VAT, zakładającym m.in. utrzymanie dwóch stawek VAT: 8 i 23%. Propozycja MF ma uszczelnić system podatkowy, a więc powrót do niższych stawek mógłby nastąpić w 2019 roku. Oba projekty dzisiaj zostały skierowane do I czytań.

Wniosek PO o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej już w środę ma zaopiniować sejmowa komisja. Nowy harmonogram nie jest jeszcze znany, ale rozpatrzenie na posiedzeniu Sejmu nastąpi najprawdopodobniej w czwartek. Z kolei pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK zbiegnie się z II czytaniem projektu ustawy o statusie sędziów TK.

Według niektórych rozmówców 300POLITYKI, możliwe, że posiedzenie będzie musiało zostać rozszerzone do soboty. Inna możliwość to wykreślenie części punktów z dotychczasowego harmonogramu.

Fot. Sejm