– W celu zapewnienia podatnikom konstytucyjnej zasady pewności prawa, a w szczególności zagwarantowania prawa do uwzględnienia kwoty wolnej od podatku w obecnie obowiązującej wysokości, zachodzi pilna potrzeba podjęcia inicjatywy ustawodawczej określającej zasady obliczania podatku dochodowego w 2016 roku – napisano w projekcie ustawy autorstwa PiS, który właśnie wpłynął do Sejmu.

Chodzi o to, że rok temu, kilka dni po wyborach parlamentarnych, TK uznał, że obecnie obowiązująca kwota wolna jest niezgodna z Konstytucją. Jednocześnie odroczył utratę mocy przepisu do 30 listopada 2016 roku. Z drugiej strony, wyrok – według części konstytucjonalistów – nie był jednoznaczny, co zauważają w uzasadnieniu wnioskodawcy: – Sentencja wyroku może budzić wątpliwości co do skutków jakie wywoła z upływem wyznaczonego terminu.

Wiadomo już, że PiS-owi w przyszłym roku nie uda się podnieść kwoty wolnej. Dlatego propozycja zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zakłada m.in. utrzymanie w przyszłym roku dotychczasowej kwoty wolnej na poziomie 3091 zł.

Jak napisano w uzasadnieniu, podwyższenie kwoty wolnej ma nastąpić od 2018 roku, w ramach zapowiadanej reformy podatkowej: – Z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w 2017 roku.

Projekt – który został skierowany do opinii BL i BAS – zakłada też zmianę zasad opodatkowania funduszy inwestycyjnych. Na jego uchwalenie nie ma dużo czasu. Być może nastąpi to na drugim listopadowym posiedzeniu. W projekcie zapisano bowiem, że ustawa wchodzi w życie z dniem 30 listopada 2016 roku.

Fot. Sejm