8 politycznych tematów listopada

Reforma edukacji, rocznica rządów PiS, Trybunał Konstytucyjny i ekshumacje – m.in. te tematy zdominują najbliższe kilka tygodni w polityce. W listopadzie poznamy bowiem nazwisko nowego sędziego TK, a Sejm będzie dalej pracować nad zmianami w Trybunale. Posłowie zajmą się obniżeniem wieku emerytalnego – ustawa może zostać przyjęta nawet na jednym z najbliższych posiedzeń – a rząd reformą edukacji. Na początku listopada przed komisją śledczą ds. Amber Gold rozpoczną się pierwsze przesłuchania, a w połowie miesiąca – wybory szefów okręgów w PiS. W listopadzie dowiemy się też, kto zostanie nowym prezydentem USA.

*****

Trybunał Konstytucyjny. 7 listopada Trybunał Konstytucyjny na wniosek opozycji zbada art. 16 ustawy o TK, który mówi o sposobie powoływania nowego prezesa sądu konstytucyjnego. Nawet jeżeli ten zapis zostanie zakwestionowany na niekorzyść PiS, to partia rządząca i tak ma już ustawę, która na nowo reguluje sposób wyboru następcy Andrzeja Rzeplińskiego. W ciągu najbliższych kilku tygodni poznamy też nazwisko sędziego TK, który zastąpi Rzeplińskiego. Termin zgłaszania kandydatur upływa 19 listopada. Ponadto w listopadzie Sejm będzie pracować nad projektami ustaw dot. TK. Niewykluczone, że kolejny raz zbierze się Zgromadzenie Ogólne TK.

Rocznica rządów PiS i gabinet cieni PO. Rada Ministrów pod kierownictwem premier Beaty Szydło została powołana i zaprzysiężona przez prezydenta Dudę 16 listopada 2015 roku. Szefowa rządu kilka dni temu potwierdziła, że za kilka tygodni nastąpi czas podsumowania roku. Wśród sukcesów wymieniła m.in. program Rodzina 500+, Mieszkanie+, darmowe leki dla seniorów czy podniesienie płacy minimalnej. Platforma w rocznicę rządów PiS ma zaprezentować swój gabinet cieni. Jak pisała Renata Grochal w GW, wicepremierami mają zostać Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak. Według naszych informacji, przyjęcie przez byłą premier propozycji Grzegorza Schetyny miało zaskoczyć jej zwolenników, bo zostało odebrane jako odejście od dystansowania się od jego przywództwa.

Reforma edukacji. 3 listopada Komitet Stały ma przyjąć zmiany w prawie oświatowym, a już pięć dni później, 8 listopada projekt ma trafić pod obrady rządu. W międzyczasie, Sejm zajmie się wnioskiem o odwołanie szefowej MEN. Rządowa propozycja reformy ma być rozpatrzona już na drugim listopadowym posiedzeniu Sejmu. PiS chce, by ustawę do końca tego roku podpisał prezydent. W praktyce oznacza, że posłowie będą mieli trzy posiedzenia na uchwalenie ustawy. Premier Szydło twardo powtarza, że reforma edukacji nie będzie opóźniona. Minister Zalewska zgadza się tylko na drobne poprawki, ale zmiany i tak wejdą w życie w przyszłym roku. Niewykluczone są kolejne zmiany – prezydent Duda w piątek dał do zrozumienia, że może nie podpisać zmian w edukacji, jeżeli uwagi samorządów i nauczycieli nie zostaną wysłuchane.

Cofnięcie wieku emerytalnego. Sejm w listopadzie będzie kontynuować prace nad obniżeniem wieku emerytalnego do 60/65 lat. Już na początku miesiąca zbierze się sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, by rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji o prezydenckim projekcie. Po przyjęciu sprawozdania, na sali plenarnej będzie musiało odbyć się II czytanie, potem znowu posiedzenie komisji – w przypadku zgłoszenia poprawek – a na końcu głosowanie. Premier Szydło mówiła, że projekt zostanie uchwalony do końca roku, ale Beata Mazurek wyraziła w mediach nadzieję, iż stanie się to już w listopadzie.

Ekshumacje. Na 14 listopada zaplanowano pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy smoleńskiej – podało RMF FM. Wtedy ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu. Według radia, badania ekshumowanych ciał mogą potrwać w każdym przypadku nawet kilka dni. Potem odbędą się ponowne pogrzeby. Przeprowadzenie wszystkich 83 ekshumacji ma nastąpić do końca roku.

Wybory w PiS. Jarosław Kaczyński – jak podała PAP – zdecydował o odwołaniu dotychczasowych szefów partyjnych struktur w kilku okręgach – m.in. nowosądeckim, toruńskim, łódzkim i opolskim. W praktyce można to uznać za kolejny etap zmian w partii rządzącej. 19-20 i 26-27 listopada odbędą się bowiem wybory szefów okręgów.

Przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold. 8-10 listopada rozpoczną się przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold. W sumie posłowie wytypowali 22 świadków, którzy mieliby być przesłuchani do końca roku. Posiedzenia – przynajmniej w części – będą prawdopodobnie zamknięte dla mediów. Posłowie najpierw przystąpią do przepytywania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Termin przesłuchania Donalda Tuska nie jest na razie znany.

11 listopada. “Polska bastionem Europy” to hasło tegorocznego Marszu Niepodległości, który przejdzie ulicami Warszawy. Swoją manifestację zapowiedział także KOD, a PiS organizuje obchody w Krakowie – mają się tam pojawić najważniejsze osoby w państwie, m.in. premier Szydło, ministrowie, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z kolei w przededniu Narodowego Święta Niepodległości odbędą się stołeczne obchody z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u wystąpi dwukrotnie: przed Pałacem Prezydenckim, a następnie na Placu Piłsudskiego.

Fot. Sejm

Pozostałe z : Wiejska

NEWS 300: Trzaskowski startuje z nowym projektem “18 dzielnic – jedna Warszawa”. Wieczorem tzw. town hall meeting

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, “18 dzielnic – jedna Warszawa” to nowy projekt Rafała Trzaskowskiego, który został zaplanowany do końca kampanii wyborczej. Nasi rozmówcy tłumaczą, że koncentruje się on na kolejnych dzielnicach, a po tygodniu programowym, kiedy kandydat prezentował rozwiązania dla takich problemów jak smog czy bezpieczeństwo warszawiaków, przyszedł czas na Czytaj więcej →

Rozłam w sejmowym klubie PiS zablokował zaostrzenie kar dla posłów

PiS w ubiegłym tygodniu, na ostatnim przed wakacyjną przerwą posiedzeniu, zaproponowało zmiany prowadzące do radykalnego zaostrzenia regulaminu Sejmu. Poprawki ostatecznie jednak nie przeszły, bo w klubie PiS wyłamało się 22 posłów – m.in. Henryk Kowalczyk czy Janusz Śniadek – którzy głosowali przeciw, razem z opozycją. Jedna z poprawek – zgłoszona zresztą niedługo Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Senat o sądach, referendum i ordynacji, termin zgłaszania kandydatur do SN, wyrok TSUE

Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Senatu, który zajmie się wnioskiem prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego, ustawą przyspieszającą wybór I prezesa SN, a także zmianą ordynacji do PE. W tym tygodniu upływa termin na zgłaszanie kandydatów na stanowiska sędziów SN, z kolei minister rolnictwa Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o ordynacji i SN, przesłuchanie Rostowskiego, TK o sprawie Kamińskiego, rząd o Dostępność Plus

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się ostatnie przed wakacyjną przerwą posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się zmianami w ordynacji do PE, a także – co bardzo prawdopodobne – projektem w praktyce prowadzącym do przyspieszenia wyboru I prezesa SN. Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, a komisja odpowiedzialności Czytaj więcej →