W nadchodzącym tygodniu rząd ma przedstawić dwie, zapowiadane od tygodni, zmiany. Pierwsza dotyczy sposobu zarządzania spółkami skarbu państwa. Na wspólnej konferencji prasowej szczegóły rozwiązań mają zaprezentować ministrowie Kowalczyk i Morawiecki. Drugą zmiana dotyczy służby zdrowia. Konstanty Radziwiłł jeszcze przed protestem środowiska ochrony zdrowia zapowiedział, że przedstawi trzy projekty ustaw, które mają być odpowiedzią na postulaty demonstrujących.

Politycy w najbliższym tygodniu będą też dyskutować o poniedziałkowym proteście nauczycieli, którzy sprzeciwiają się reformie edukacji, przygotowywanej przez minister Zalewską oraz o zerwaniu negocjacji ws. Caracali. W środę Rada Mediów Narodowych ma też ogłosić nazwisko nowego szefa Telewizji Polskiej.

Protest ZNP. Ogólnokrajowy protest ZNP, który odbędzie się w poniedziałek, ma wymusić zmiany lub zatrzymanie reformy oświaty. Pikiety odbędą się w całym kraju – ze wsparciem KOD, Nowoczesnej, PO i PSL. I dlatego PiS definiuje ten protest wyłącznie w kategoriach politycznych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że Broniarz realizuje cel “poza oświatą”.

Caracale. Jednym z tematów nadchodzącego tygodnia będzie zerwanie przez Polskę negocjacji o zakupie 50 śmigłowców Caracal o wartości 13,5 mld zł. Tomasz Poręba wczoraj zasugerował, że w tej sprawie już w najbliższym tygodniu mogą zapaść ważne decyzje. Jak napisał na Twitterze: – W poniedziałek Mielec odwiedzi szczególny gość. Wielka nadzieja na dalsze, dobre dla Polski decyzje 🙂.

Wizyta szefa MSZ Białorusi. Witold Waszczykowski w poniedziałek spotka się z szefem MSZ Białorusi Uładzimirem Makiejem. Tematy rozmów to m.in. współpraca dwustronna i sytuacja w regionie. Waszczykowski odwiedził Białoruś w marcu 2016 roku.

Rząd o nowelizacji tegorocznego budżetu i CETA. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy budżetowej na 2016 rok. Jak tłumaczy resort finansów, zmiana dotyczy przesunięcia w budżecie środków UE związanych z wypłatami dla rolników. Ponadto na posiedzeniu rząd wysłucha informacji ministra rozwoju i finansów na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania CETA przez Polskę. Ministrowie zajmą się też sprawozdaniem z realizacji ŚDM.

Morawiecki i Kowalczyk o zarządzaniu SP. W najbliższym tygodniu Mateusz Morawiecki i Henryk Kowalczyk mają zaprezentować ostateczny kształt zarządzania spółkami SP. W ubiegłym tygodniu zapowiedziała to premier Szydło na konferencji: – W przyszłym tygodniu pan premier Morawiecki, razem z panem ministrem Kowalczykiem zaprezentują już ostateczny kształt, który trafi pod obrady Rady Ministrów.

Ogłoszenie wyników na prezesa TVP. W środę Rada Mediów Narodowych zaprezentuje wynik konkursu na prezesa TVP. W miniony piątek RMN przesłuchiwała czterech kandydatów, którzy przeszli do ostatniego etapu: Jacka Kurskiego, Agnieszkę Romaszewską-Guzy, Krzysztofa Skowrońskiego i Bogdana Czajkowskiego. “Gazeta Wyborcza” podaje, że po konkursie rada zostanie najprawodpodobniej rozwiązana lub połączona z KRRiT. Według doniesień medialnych Jarosław Kaczyński ma być niezadowolony z jej funkcjonowania, a szczególnie sposobu, w jaki RMN przewodniczy Krzysztof Czabański.

Koniec kadencji szefa KNF. W tym tygodniu powinniśmy poznać nazwisko nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Kadencja Andrzeja Jakubiaka kończy się bowiem w najbliższą środę. Decyzję w sprawie jego następcy podejmie premier. Niewykluczone, że przy okazji dojdzie do większych zmian w KNF. Prezes NBP kilka dni temu stwierdził, że „umocnił się” w przekonaniu o konieczności podporządkowania nadzoru bankowego bankowi centralnemu.

Senacka komisja o wyrokach TK ws. ustawy o TK. W środę o 14:30 senacka Komisja Ustawodawcza rozpatrzy dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego: z 3 i 9 grudnia 2015 roku dot. ustawy o TK, a także wyrok z 31 lipca 2015 r. dotyczącego ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Radziwiłł o zmianach w służbie zdrowia. W tym tygodniu minister zdrowia ma przedstawić trzy projekty ustaw dot. służby zdrowia. Konstanty Radziwiłł dostał czas do 15 października, a więc termin upływa w sobotę. – Minister Radziwiłł został zobligowany przez panią premier do przeprowadzenia zmian. W ramach tych zmian, które zaproponuje do 15 października, będą trzy projekty ustaw; o sieci szpitali, o podstawowej opiece zdrowotnej i o państwowym ratownictwie medycznym – mówił pod koniec września w Śniadaniu Radia Zet Paweł Szefernaker z Kancelarii Premiera.

Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W piątek i sobotę na Zamku w Łańcucie oraz w Grand Hotelu w Rzeszowie odbędzie się spotkanie prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej.

Fot. MEN