Dyskusja nad zmianami w ustawie aborcyjnej będzie zapewne dominującym politycznym tematem nadchodzącego tygodnia. W poniedziałek w całym kraju odbędą się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a w środę Parlament Europejski przeprowadzi debatę o sytuacji kobiet w Polsce.

Także w środę marszałek Senatu ma przedstawić szczegóły nowego projektu dot. zmian w prawie aborcyjnym. Wcześniej, bo we wtorek Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. ograniczenia handlu w niedziele, a premier Szydło i minister Kowalczyk przedstawią propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku SP.

Możliwe, że posłowie już za kilka dni zajmą się projektem ustawy o statusie sędziów TK, który w piątek wpłynął do Sejmu i niemal od razu został skierowany do pierwszego czytania.

Ten tydzień to także kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold – tym razem zamknięte dla mediów, dalsze prace w podkomisji nad prezydenckim projektem dot. obniżenia wieku emerytalnego, a także możliwe poddanie pod głosowanie wniosków o uchylenie immunitetu prezesowi NIK.

*****

PONIEDZIAŁEK

Czarny poniedziałek. W poniedziałek w całym kraju odbędą się protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Protest jest oddolny, ale włączyli się do niego politycy opozycji wzywali kobiety do nieprzychodzenia do pracy tego dnia. Spotkania, pikiety, manifestacje i happeningi odbędą się w całym kraju.

Obywatelski Parlament Seniorów. W poniedziałek o 12:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zbierze się po raz drugi Obywatelski Parlament Seniorów. W uroczystości udział wezmą m.in.: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba. W spotkaniu weźmie też udział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Waszczykowski o przyszłości UE z szefem MSZ Holandii. W poniedziałek szefowie MSZ Polski i Holandii zainaugurują XXVI Konferencję Utrechcką, czyli forum rozmów polskich i holenderskich ekspertów. Wizyta Berta Koendersa w Warszawie będzie okazją do rozmów m.in. o przyszłości UE, bezpieczeństwie i reformach Unii po Brexicie.

Komisja o odwołaniu szefa Kancelarii Sejmu. Marszałek Sejmu złożył wniosek o odwołanie Lecha Czapli ze stanowiska szefa Kancelarii Sejmu. W poniedziałek o 18:00 wniosek Marka Kuchcińskiego rozpatrzy Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Według informacji 300POLITYKI, jego miejsce zajmie Agnieszka Kaczmarska. Czapla ma wrócić na stanowisko wiceszefa kancelarii.

*****

WTOREK

Rząd o projekcie ustawy okołobudżetowej i CETA. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie tzw. projekt ustawy okołobudżetowej, czyli projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2017 rok. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00. Ponadto ministrowie wysłuchają informacji ministra rozwoju i finansów na temat spodziewanego bilansu korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania CETA przez Polskę. Pierwotnie rząd miał tym punktem zająć się w tym tygodniu.

Szydło i Kowalczyk o planie nadzoru nad państwowymi spółkami. We wtorek mają zostać przedstawione propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku SP. Prezentację z udziałem ministra Kowalczyka zapowiedziała w ubiegłym tygodniu premier Szydło, zdradzając przy okazji pierwsze założenia. Jak stwierdziła w Polsat News, ma powstać specjalna agencja zarządzana przez menadżera. – To nie będzie polityk, ale menadżer, który będzie miał za zadanie stworzyć jasne i przejrzyste zasady wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych. Chcemy stworzyć zespół ekspertów, który będzie kandydatów do rad nadzorczych akceptował lub nie. Będziemy tworzyć system nadzoru nad wydawanymi środkami na marketing, promocje, usługi zewnętrzne. Tym wszystkim będzie zajmowała się agencja – mówiła szefowa rządu.

Sejm o ograniczeniu handlu w niedziele. Na rozpoczynającym się we wtorek 3-dniowym posiedzeniu, posłowie zajmą się obywatelskim projektem o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, pierwsze czytanie firmowanego przez “Solidarność” projektu ma odbyć się we wtorek o 19:45.

*****

ŚRODA

Senat o nadaniu KSAP im. Lecha Kaczyńskiego. Na rozpoczynającym się w środę 2-dniowym posiedzeniu Senat zajmie się ustawą zakładającą nadanie KSAP im. Lecha Kaczyńskiego. W porządku obrad jest także Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. Posiedzenie rozpocznie się o 11:00.

Szczegóły senackiego projektu dot. aborcji. W środę – na konferencji poprzedzającej rozpoczęcie obrad Senatu – mają zostać przedstawione szczegóły nowego projektu w sprawie dopuszczalności aborcji. Zapowiedział to marszałek Senatu w rozmowie z IAR. Według Stanisława Karczewskiego, Senat pracuje nad „dużo łagodniejszym, dużo mniej restrykcyjnym projektem”.

Debata w PE. W środę po południu planowana jest w PE debata o aborcji i sytuacji kobiet w Polsce. – Debata planowana jest bez przyjęcia rezolucji – mówi 300POLITYCE wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki. Debatę zainicjowali socjaliści oraz postkomuniści i nordycka lewica w PE. Ponadto – jak się dowiadujemy – w poniedziałek o 17:00 może paść wniosek o przyjęcie rezolucji, który będzie wtedy głosowany.

Kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold. W środę o 12:00 odbędzie się pierwsze październikowe posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold, które tym razem będzie zamknięte dla mediów. W porządku obrad 4 punkty: rozpatrzenie wniosków dowodowych, dyskusja na temat zwolnienia z tajemnicy prawnie chronionej dokumentów, które znajdują się w dyspozycji komisji, powołanie stałego doradcy komisji oraz sprawy bieżące.

Podkomisja o projekcie PAD dot. wieku emerytalnego. W środę o 16:00 odbędzie się kolejne posiedzenie nadzwyczajnej komisji, która będzie kontynuować prace nad prezydenckim projektem zakładającym obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

*****

CZWARTEK

Głosowanie nad uchyleniem immunitetu prezesowi NIK. Także na tym posiedzeniu Sejm zajmie się dwoma wnioskami o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Rozpatrzenie zaplanowano na środę wieczór, a więc do głosowania dojdzie dzień później, w porannym czwartkowym bloku.

*****

PIĄTEK

Kongres Kultury. W piątek o 15:00 w Warszawie rozpocznie się trzydniowy Kongres Kultury. Jak piszą organizatorzy: – Naszym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakiej kultury dziś potrzebujemy? Co wymaga naprawy? W jaki sposób kultura może służyć budowaniu otwartej, wielogłosowej i równoprawnej wspólnoty? Jak dostrzegać źródła konfliktu i jak prowadzić dialog w sytuacji sporu? Jak zapewnić wszystkim równy dostęp do kultury?.

*****

SOBOTA

V Marsz Wolności i Suwerenności oraz kongres Korwina. Partia KORWiN organizuje w Warszawie V Marsz Wolności i Suwerenności pod hasłem “Obudź się Europo!”. Jak piszą organizatorzy: – To ostatnia chwila, by narody Europy zachowały wolność i suwerenność. To ostania chwila, aby ocalić Europę przed upadkiem, do którego prowadzą rządzący Unią Europejską socjaliści. Marsz rozpocznie się o 11:00 na Nowym Świecie, przemówienia planowane są na ok 13:00 na Placu Zamkowym. Uczestnicy mają zabrać ze sobą budziki, by “obudzić” Unię. W sobotę planowany jest też kongres partii, na której zostaną wybrane jej władze.

Fot. Facebook Barbary Nowackiej