Konwencja programowa Platformy, a wcześniej Rada Krajowa Nowoczesnej we Wrocławiu i protest dotyczący aborcji pod Sejmem. To będzie wyjątkowo interesujący polityczny weekend po tygodniu, który stał pod znakiem rekonstrukcji i dalszych kłopotów PiS z nominacjami w spółkach i agendach rządowych. Nowym tematem weekendu jest kolejna ustawa o TK autorstwa PiS – tym razem dotycząca statusu sędziów. Opozycja już teraz nazywa ustawę – którą Sejm może zająć się w przyszłym tygodniu – kolejnym atakiem PiS na TK.

“Żarty się skończyły”. W sobotę o 13:00 pod Sejmem odbędzie się organizowana przez Inicjatywę Polską demonstracja „Żarty się skończyły. Moje ciało, moja sprawa”. Swoją obecność potwierdzili już członkowie Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Partii Razem i KOD. Barbara Nowacka ma zaproponować jutro nowe propozycje, jeśli chodzi o ochronę praw kobiet. Poza nią mają wystąpić posłanki partii opozycyjnych i przedstawiciele KOD oraz Partii Razem.

Rada Krajowa Nowoczesnej. W sobotę we Wrocławiu odbędzie się Rada Krajowa Nowoczesnej. To będzie okazją dla partii Ryszarda Petru na zbudowanie przekazu zarówno wyprzedzającego konwencję programową PO, jak i podsumowującego najważniejsze polityczne tematy ostatnich tygodni: SSP i akcja Misiewicze, rekonstrukcja, dyskusja o aborcji. Wystąpienie lidera Nowoczesnej planowane jest na 11:10. O 12:30 planowana jest konferencja prasowa, o 18:00 – spotkanie Petru z mieszkańcami Wrocławia.

Kongres Programowy PO. W niedzielę w Gdańsku odbędzie się Kongres Programowy Platformy Obywatelskiej. To na nim ugrupowanie ma przedstawić tezy programu, którymi będzie się kierować w najbliższych latach. Konwencję krajową poprzedził szereg spotkań w regionach. Spotkanie w Gdańsku ma być podzielone na trzy części – mówią 300POLITYCE politycy platformy. W pierwszej zaplanowano wystąpienia polityczne, w tym przede wszystkim szefa PO, Grzegorza Schetyny. Druga część będzie się składać z 6 równolegle trwających paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów i polityków. Konwencję zakończy podsumowanie wraz z przyjęciem deklaracji programowej. Jak mówiła kilka dni temu Małgorzata Kidawa-Błońska, dokument zaprezentowany w niedzielę ma być jedynie “początkiem drogi”, bo “program pisze się na wybory”. Dlatego ustalenia będą ponownie konsultowane z działaczami i sympatykami w regionach aż do najbliższych wyborów samorządowych.

Konferencja Europejskich Demokratów. W sobotę o 11:30 w Sejmie odbędzie się konferencja Europejskich Demokratów „Patriotyzm przeciwko nacjonalizmowi”. Głos zabiorą m.in. Stefan Niesiołowski, Ryszard Kalisz i Kazimierz Marcinkiewicz. Kilka dni temu Jacek Protasiewicz zapowiadał, że w sobotę Europejscy Demokraci zdradzą szkic swojej propozycji programowej, konferencja będzie też dla nowego koła w Sejmie próbą przebicia się ze swoim przekazem w bardzo gorący politycznie weekend.

Kolejny zjazd regionalny PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz będzie uczestniczył w kolejnym zjeździe regionalnym PSL w niedzielę – tym razem w Krakowie. Małopolska to kolejny region, gdzie zostaną wybrane nowe władze lokalne Stronnictwa.

Fot. Platforma