Marszałek Sejmu skierował właśnie do pierwszego czytania obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wcześniej projektowi został nadany numer druku. Marek Kuchciński zapewniał, że uczyni wszystko, by Sejm zajął się ustawą bez zbędnej zwłoki, a więc niewykluczone, że projekt trafi pod obrady na następnym posiedzeniu.

Pierwsze czytanie – jak twierdzili związkowcy po złożeniu 518 tys. podpisów, powołując się na marszałka Kuchcińskiego – miałoby odbyć się na początku października. Sejm kolejny raz zbiera się za 2 tygodnie, 4-6 października, tj. wtorek-czwartek, a więc jest to pierwszy możliwy i realny termin.

Zakaz handlu w niedziele – jak relacjonowały media – poparł Jarosław Kaczyński. W PiS pojawiają się jednak propozycje liberalizacji projektu. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaproponował, by zakaz handlu obejmował tylko pierwszą niedzielę w miesiącu. O takim kompromisie pozytywnie wypowiadał się minister finansów Paweł Szałamacha, dodając, że nowe rozwiązanie mogłoby funkcjonować przez dwa lata. W tym czasie rząd obserwowałby efekty.

Fot. Sejm