Polityczny tydzień: Sejm o aborcji, komisja o immunitecie prezesa NIK, marsze KOD i lekarzy, SN o skardze Nowoczesnej

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze polityczne wydarzenia rozegrają się w Sejmie: w środę sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Krzysztofa Kwiatkowskiego – co przybliża PiS do przejęcia NIK – a dzień później w Sejmie odbędą się pierwsze czytania dwóch obywatelskich projektów dot. zmian w prawie aborcyjnym. Ten tydzień to także wizyta prezydenta Dudy w USA oraz manifestacje KOD i lekarzy w Warszawie.

PAD w USA. Dzisiaj Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA, podczas której Andrzej Duda weźmie udział w Debacie Generalnej 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W planie są m.in. wystąpienia PAD na szczycie ONZ ws. dużych ruchów migrantów i uchodźców, na forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, a także w debacie generalnej 71. Sesji ZO NZ.

Nowoczesna o Misiewiczach. W poniedziałek Nowoczesna będzie kontynuować akcję „Misiewicze”. W planach jest seria konferencji prasowych w regionach, gdzie – podobnie jak Ryszard Petru w sobotę w Legnicy – będą odczytywane nazwiska lokalnych “Misiewiczów”, czyli nominatów PiS w spółkach i agencjach państwowych. Petru zapowiedział też, że w najbliższych dniach wystartuje portal dotyczący Misiewiczów.

Rząd o tajnym dokumencie. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się – prawdopodobnie pierwszy w takiej formie – dokumentem wniesionym w trybie niejawnym. Wnioskodawcą tego punktu jest minister energii. Posiedzenie rządu rozpocznie się o 11:00.

PSL o szkolnictwie wyższym i zdrowiu. Ludowcy w nadchodzącym tygodniu mają przedstawić kolejne propozycje programowe. We wtorek w Sejmie odbędą się konsultacje z profesorami i naukowcami, PSL ma zaprezentować swoje pomysły dot. szkolnictwa wyższego. W czwartek PSL ma zaprezentować propozycje dotyczące ochrony zdrowia.

Komisja o immunitecie Kwiatkowskiego. W środę o 14:00 sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajmie się dwoma wnioskami: Komendanta Głównego Policji z Łodzi, a także – to kluczowe – Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. To kolejny krok do wymiany prezesa izby – w PiS najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest Wojciech Szarama. “RZ” pisała nawet o specjalnej ustawie, którą zamierza uchwalić PiS, by wprowadzić tam swojego człowieka.

Sejm o aborcji. W czwartek Sejm zajmie się dwoma obywatelskimi projektami dot. aborcji. Pierwszy zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży, drugi – liberalizację prawa aborcyjnego. Pierwsze czytania rozpoczną się o 15:15 i potrwają – według wstępnego harmonogramu do 17:45. Sejm tego dnia zajmie się także projektem ustawy o in vitro autorstwa Kukiz ‘15. Głosowania nad prawdopodobnymi wnioskami o odrzucenie projektów i ew. skierowanie do komisji odbędą się następnego dnia, tj. w piątek rano.

Senat o odwołaniu członka RPP. Na rozpoczynającym się w najbliższą środę 2-dniowym posiedzeniu, senatorowie zajmą się wnioskiem o odwołanie Marka Chrzanowskiego z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Powodem wniosku marszałka Senatu jest złożona rezygnacja. Pierwotnie Senat miał odwołać Chrzanowskiego 2 tygodnie temu. Wybór nowego członka RPP ma nastąpić w październiku.

Sąd Najwyższy o skargach Nowoczesnej i Razem. W czwartek Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołania złożone przez Nowoczesną i Razem od decyzji PKW, która odrzuciła ich sprawozdania finansowe z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Ryszard Petru – o czym mówił w GW – ma nadzieje, że “sąd uwzględni, że kara PKW jest niewspółmierna do przewinienia”. – PO do 2005 r. radziła sobie bez pieniędzy z budżetu. W najgorszym wypadku dostaniemy 1,5 mln złotych rocznie – stwierdził lider Nowoczesnej.

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. W dniach 23-24 września odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE. To posiedzenie, planowane tuż po obradach Sejmu odbędzie się prawdopodobnie pod Warszawą i zdaniem naszych rozmówców może być powtórką z „mobilizacyjnego” spotkania PiS w Jachrance w styczniu.

Marsze KOD i lekarzy. W sobotę ulicami Warszawy przejdzie organizowany pod hasłem „Jedna Polska – dość podziałów” marsz KOD. Wydarzenie rozpocznie się o 15:00 przed siedzibą TK. Także na sobotę swoją manifestację na placu Zamkowym zapowiedziało Porozumienie Zawodów Medycznych.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Polityczny plan tygodnia: rekonstrukcja, spotkanie Morawiecki-Juncker, Sejm o aborcji i budżecie

Jednym z ważniejszych tematów nadchodzącego politycznego tygodnia będzie zapewne rekonstrukcja rządu, która – jak wynika z wypowiedzi polityków PiS – ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Również w tym tygodniu premier Morawiecki spotka się z Jean-Claude’em Junckerem. Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką projektem zakładającym m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej. Czytaj więcej →

20 politycznych tematów stycznia

Rekonstrukcja rządu, spotkania Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem oraz Jean-Claude Junckerem a także publikacja sądowych ustaw i początek procedury związanej z wyborem nowej KRS – to zapewne trzy tematy wokół których będzie kręcić się polska polityka w styczniu. Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się firmowanym przez Barbarę Nowacką oobywatelskim Czytaj więcej →

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…”. PO przed Wigilią ze spotem o drożyźnie

„Święta: dla jednych 500+, dla innych minus 500. Jakoś damy radę…” – mówi lektor w krótkim spocie PO – który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza – gdzie pojawiają się dane o wzroście cen podstawowych produktów żywnościowych. „Myślałam, że mi wystarczy, ale nie wystarczyło” – w klipie młoda matka rozmawia ze swoją Czytaj więcej →

Na pierwszym styczniowym posiedzeniu Sejm zajmie się obywatelskim projektem dot. liberalizacji ustawy aborcyjnej

Na środę, 10 stycznia zaplanowano pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, zgłoszonego przez Komitet „Ratujmy Kobiety 2017”. Według wstępnego harmonogramu Sejmu, debata w tej sprawie rozpocznie się o 17:15 i potrwa do 19:30. Projekt przedstawi Barbara Nowacka. Propozycja promowana przez Inicjatywę Polską zakłada m.in. prawo do przerwania Czytaj więcej →