Polityczny tydzień: Sejm o aborcji, komisja o immunitecie prezesa NIK, marsze KOD i lekarzy, SN o skardze Nowoczesnej

W nadchodzącym tygodniu najważniejsze polityczne wydarzenia rozegrają się w Sejmie: w środę sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Krzysztofa Kwiatkowskiego – co przybliża PiS do przejęcia NIK – a dzień później w Sejmie odbędą się pierwsze czytania dwóch obywatelskich projektów dot. zmian w prawie aborcyjnym. Ten tydzień to także wizyta prezydenta Dudy w USA oraz manifestacje KOD i lekarzy w Warszawie.

PAD w USA. Dzisiaj Para Prezydencka rozpoczęła wizytę w USA, podczas której Andrzej Duda weźmie udział w Debacie Generalnej 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. W planie są m.in. wystąpienia PAD na szczycie ONZ ws. dużych ruchów migrantów i uchodźców, na forum przedstawicieli amerykańskiego biznesu, a także w debacie generalnej 71. Sesji ZO NZ.

Nowoczesna o Misiewiczach. W poniedziałek Nowoczesna będzie kontynuować akcję „Misiewicze”. W planach jest seria konferencji prasowych w regionach, gdzie – podobnie jak Ryszard Petru w sobotę w Legnicy – będą odczytywane nazwiska lokalnych “Misiewiczów”, czyli nominatów PiS w spółkach i agencjach państwowych. Petru zapowiedział też, że w najbliższych dniach wystartuje portal dotyczący Misiewiczów.

Rząd o tajnym dokumencie. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się – prawdopodobnie pierwszy w takiej formie – dokumentem wniesionym w trybie niejawnym. Wnioskodawcą tego punktu jest minister energii. Posiedzenie rządu rozpocznie się o 11:00.

PSL o szkolnictwie wyższym i zdrowiu. Ludowcy w nadchodzącym tygodniu mają przedstawić kolejne propozycje programowe. We wtorek w Sejmie odbędą się konsultacje z profesorami i naukowcami, PSL ma zaprezentować swoje pomysły dot. szkolnictwa wyższego. W czwartek PSL ma zaprezentować propozycje dotyczące ochrony zdrowia.

Komisja o immunitecie Kwiatkowskiego. W środę o 14:00 sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajmie się dwoma wnioskami: Komendanta Głównego Policji z Łodzi, a także – to kluczowe – Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. To kolejny krok do wymiany prezesa izby – w PiS najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko jest Wojciech Szarama. “RZ” pisała nawet o specjalnej ustawie, którą zamierza uchwalić PiS, by wprowadzić tam swojego człowieka.

Sejm o aborcji. W czwartek Sejm zajmie się dwoma obywatelskimi projektami dot. aborcji. Pierwszy zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży, drugi – liberalizację prawa aborcyjnego. Pierwsze czytania rozpoczną się o 15:15 i potrwają – według wstępnego harmonogramu do 17:45. Sejm tego dnia zajmie się także projektem ustawy o in vitro autorstwa Kukiz ‘15. Głosowania nad prawdopodobnymi wnioskami o odrzucenie projektów i ew. skierowanie do komisji odbędą się następnego dnia, tj. w piątek rano.

Senat o odwołaniu członka RPP. Na rozpoczynającym się w najbliższą środę 2-dniowym posiedzeniu, senatorowie zajmą się wnioskiem o odwołanie Marka Chrzanowskiego z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Powodem wniosku marszałka Senatu jest złożona rezygnacja. Pierwotnie Senat miał odwołać Chrzanowskiego 2 tygodnie temu. Wybór nowego członka RPP ma nastąpić w październiku.

Sąd Najwyższy o skargach Nowoczesnej i Razem. W czwartek Sąd Najwyższy rozpatrzy odwołania złożone przez Nowoczesną i Razem od decyzji PKW, która odrzuciła ich sprawozdania finansowe z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Ryszard Petru – o czym mówił w GW – ma nadzieje, że “sąd uwzględni, że kara PKW jest niewspółmierna do przewinienia”. – PO do 2005 r. radziła sobie bez pieniędzy z budżetu. W najgorszym wypadku dostaniemy 1,5 mln złotych rocznie – stwierdził lider Nowoczesnej.

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. W dniach 23-24 września odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS, o czym pisaliśmy na 300POLITYCE. To posiedzenie, planowane tuż po obradach Sejmu odbędzie się prawdopodobnie pod Warszawą i zdaniem naszych rozmówców może być powtórką z „mobilizacyjnego” spotkania PiS w Jachrance w styczniu.

Marsze KOD i lekarzy. W sobotę ulicami Warszawy przejdzie organizowany pod hasłem „Jedna Polska – dość podziałów” marsz KOD. Wydarzenie rozpocznie się o 15:00 przed siedzibą TK. Także na sobotę swoją manifestację na placu Zamkowym zapowiedziało Porozumienie Zawodów Medycznych.

Fot. Sejm

Pozostałe z : 300Sejm

Sejm: Więcej ulg dla przedsiębiorców

Rząd szykuje zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Inwestorzy w gminach z wysokim bezrobociem zostaną zwolnieni z CIT. Rząd chce, żeby udogodnienia podatkowe dla firm, dotychczas dostępne tylko w wyznaczonych strefach ekonomicznych, były udzielane w całym kraju. – Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną – zapowiadał na Forum Ekonomicznym w Krynicy Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i aborcji, wizyta Merkel, expose szefa MSZ, rząd o służbie cywilnej, szczyt RE, aktualizacja ratingu

Nadchodzący tydzień w polityce to wizyta niemieckiej kanclerz w Warszawie, prace nad projektem nowelizacji ustawy o KRS – wszystko wskazuje na to, że w ekspresowym tempie, a także posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu zakładającego zaostrzenie ustawy aborcyjnej. Szef MSZ wygłosi tzw. expose – po raz pierwszy zrobi to Jacek Czaputowicz, Czytaj więcej →

PiS złożyło projekt nowelizacji ustawy o KRS

Do Sejmu wpłynął krótki projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa PiS. Zgodnie z propozycją, posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwoła prezes TK. Do czasu wyboru nowego przewodniczącego, obradom przewodniczyć będzie członek KRS wskazany przez prezesa TK, spomiędzy członków rady wybranych spośród sędziów. Na chwilę obecną posiedzenie KRS powinna zwołać I Czytaj więcej →

Polityczny plan tygodnia: Sejm o KRS i ustawie degradacyjnej, spotkanie Juncker-Morawiecki, PAD w Wielkopolsce

Prawdopodobny wybór nowej KRS przez Sejm oraz spotkanie Jean-Claude Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim to dwa najważniejsze polityczne wydarzenia nadchodzącego tygodnia. Także w tym tygodniu sejmowa komisja zajmie się projektem tzw. ustawy degradacyjnej, a senackie komisje – projektami dwóch uchwał dot. Marca ‘68. Jeżeli dojdzie do konsensusu, uchwała zostanie przyjęta Czytaj więcej →