Polityczny tydzień rozpocznie się od wizyty Komisji Weneckiej oraz od posiedzenia sejmowej podkomisji, która wznowi prace nad projektem PAD dot. obniżenia wieku emerytalnego. We wtorek w Warszawie Beata Szydło spotka się z Donaldem Tuskiem, a rząd będzie dyskutować o podwyższeniu świadczeń emerytalno-rentownych. W środę odbędzie się kolejne w tym miesiącu posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, a w piątek – unijny szczyt w Bratysławie.

Komisja Wenecka w Polsce. W poniedziałek do Polski przyjedzie Komisja Wenecka.
Dwudniowa wizyta delegacji poprzedzi wydanie przez nią opinii na temat ostatniej, lipcowej ustawy o TK, co ma nastąpić na posiedzeniu komisji 14 października. W trakcie wizyty, przedstawiciele KW spotkają się się m.in. z przedstawicielami rządu, Trybunału Konstytucyjnego, a także RPO.

Sejm o 67. W poniedziałek o 18:00 zbierze się nadzwyczajna komisja, powołana do rozpatrzenia prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego. Prace nad ustawą mogą być wznowione, bo kilka tygodni temu rząd przyjął pozytywne stanowisko. Projekt ma być uchwalony jesienią, ale nie wiadomo, czy ostatecznie nie zostanie podjęta decyzja o uwzględnieniu tzw. stażu pracy.

Tusk u Szydło. We wtorek o 9:00 w KPRM zaplanowane jest spotkanie premier Beaty Szydło z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się w ramach konsultacji, jakie prowadzi Tusk przed zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej w Bratysławie.

2-dniowe posiedzenie Sejmu. Także we wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu – drugie w tym miesiącu. Posłowie przyjmą m.in. rządowy projekt ustawy zakładający nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. II czytanie – według wstępnego harmonogramu – zaplanowano na 9:15, a blok głosowań – na środę, między 9:00 a 10:00. Ponadto posłowie zajmą się projektem tzw. małej ustawy innowacyjnej, oraz projektem zmian w prawie hazardowym.

Rząd o podwyższeniu świadczeń emerytalno-rentowych. Na wtorkowym posiedzeniu rząd wysłucha informacji minister rodziny w sprawie propozycji podwyższenia świadczeń emerytalno-rentowych w 2017 roku. Punkt ten został w piątek dopisany do porządku obrad. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00.

Debata w PE. Debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce odbędzie się we wtorek w Strasburgu. Dzień później będzie głosowana rezolucja – tym razem nie będzie dotyczyła tylko TK. Z jej projektu wynika, że europosłowie mają zaapelować do Komisji Europejskiej, aby zajęła się innymi ustawami: medialną, antyterrorystyczną, oraz o służbie cywilnej. Według RMF FM, PE nie przewiduje przedstawiciela rządu podczas debaty. Tłumaczy, że Polskę będzie reprezentować prezydencja, czyli Słowacja.

Komisja obrony o zestawach rakietowych. Na wtorkowym posiedzeniu komisji obrony – która rozpocznie się o 17:00 – przedstawiciel MON przedstawi informację na temat stanu realizacji pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w ramach programu “WISŁA”.

Komisja śledcza ds. Amber Gold. Powołanie stałych doradców komisji, wybór kandydata na stałego doradcę komisji oraz sprawy bieżące to tematy najbliższego, przyszłotygodniowego posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold, które rozpocznie się w środę o 11:00 – godzinę po sejmowych głosowaniach. Posiedzenie tym razem będzie otwarte dla mediów.

Szczyt UE w Bratysławie. 16 września w Bratysławie spotkają się liderzy 27 państw na nieformalnym szczycie UE. Spotkanie w Bratysławie – jak sugerowała m.in. kanclerz Merkel – nie ma służyć podejmowaniu decyzji, ale raczej ustaleniu agendy dla krajów UE. Tematami będą m.in. polityka migracyjna, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy.

Smoleńska podkomisja. Wrześniowe posiedzenie podkomisji, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, odbędzie się 13 września. Jak powiedział PAP przewodniczący podkomisji dr Wacław Berczyński: – Zamknięte posiedzenie podkomisji będzie 13 września. 14 września ma być spotkanie z rodzinami, a 15 września – spotkanie z mediami.

Fot. Sejm