Polityczny tydzień rozpocznie się od dyskusji nad odwołaniem Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu – wniosek w tej sprawie złożyła PO na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu. Także w poniedziałek zarząd PO będzie debatować o następstwach afery reprywatyzacyjnej oraz o możliwym wniosku ws. odwołania minister edukacji. We wtorek w Krynicy rozpocznie się Forum Ekonomiczne, w czasie którego Jarosław Kaczyński i Viktor Orban wystąpią na wspólnym panelu. Z kolei w środę odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold – będzie ono jednak zamknięte dla mediów. Polityczny tydzień zakończą konwencja Nowoczesnej i Rada Polityczna PiS w niedzielę.

Zarząd PO o HGW i odwołaniu minister edukacji. W poniedziałek o 9:30 odbędzie się pierwszy po przerwie zarząd Platformy. Najważniejszym punktem będzie sprawa reprywatyzacji i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Grzegorz Schetyna w sobotę mówił: – Zarząd w poniedziałek będzie przyjmował informacje i podejmował decyzje co do dalszych kroków. Prezydent Warszawy argumentuje, że tylko ona może do końca rozwiązać i wyjaśnić sprawę reprywatyzacji. HGW mówiła też, że “dymisje wiceprezydentów nie są w jej stylu”. Schetyna i politycy PO przekonują też, że jeśli ktoś nie chce komisji w Radzie Warszawy lub nie zamierza pracować nad ustawą reprywatyzacyjną, to najpewniej ma coś do ukrycia. Taki jest przekaz PO przed poniedziałkowym zarządem, na którym ma być też omawiana kwestia wniosku o wotum nieufności dla minister edukacji.

Debata nad odwołaniem marszałka Sejmu. Pierwsze powakacyjne posiedzenie rozpocznie się od debaty nad wnioskiem PO o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Rozpatrzenie wniosku zaplanowano na poniedziałek, na 11:00, a głosowanie – na ok. 13:00. Także na tym posiedzeniu posłowie wybiorą Marcina Cichego na prezesa UKE.

Specustawa o ASF w Sejmie, ludowcy o Jurgielu i sytuacji rolników. W ubiegłym tygodniu rząd w trybie obiegowym przyjął projekt specustawy o ASF, a Sejm ma się nim zająć już na najbliższym posiedzeniu w poniedziałek. Rządowemu projektowi w trybie błyskawicznym został nadany numer druku i skierowano go do I czytania. Projekt zakłada m.in. umożliwienie rolnikom ze stref objętych ograniczeniami możliwości sprzedaży tuczników po korzystnych cenach. Także w poniedziałek rząd zajmie się propozycją resortu rolnictwa zmierzającą do ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Ludowcy od wielu tygodni podkreślają jednak, że rząd nie robi wystarczająco dużo w związku z tym kryzysem. W najbliższych dniach planują dalsze “grillowanie” ministra Jurgiela nie tylko w związku z ASF, ale też niskimi cenami produktów rolnych.

Premiera “Smoleńska”. W poniedziałek o 20:00 odbędzie się uroczysta premiera filmu “Smoleńsk” w Teatr Wielkim w Warszawie. W wydarzeniu ma wziąć udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Film i jego treść niemal na pewno staną się tematem politycznym, a w połączeniu z zapowiedziami ujawnienia nowych informacji o Smoleńsku – zarówno przez MSZ jak i MON – to może sprawić, że Smoleńsk mocniej wróci jako jeden z głównych spraw polskiej polityki.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jednym z najważniejszych politycznych wydarzeń forum – które rozpoczyna się we wtorek w Krynicy – będzie wspólny panel Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbana, w pierwszym dniu wieczorem. Nieoficjalnie mówi się, że to właśnie premier Węgier dostanie nagrodę Człowieka Roku. W ubiegłym roku laureatem nagrody został Jarosław Kaczyński. Także w Krynicy, Platforma przedstawi “Strategię dla Polski”, a premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej będą rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na szczyt w Bratysławie. Na Forum – jak informowali politycy Nowoczesnej – Ryszard Petru ma też przedstawić “pomysł gospodarczy na Polskę”.

Pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji ds. Amber Gold. Komisja na niejawnym posiedzeniu zbierze się w środę o 11:00. Jak mówiła 300POLITYCE Małgorzata Wassermann: – Kamery nie sprzyjają owocnej pracy i dyskusji. Chciałabym wysłuchać, jak każdy z posłów widzi pracę w komisji, jakie ma propozycje. To ma być robocze spotkanie. Komisja ma dyskutować m.in. na temat ustalenia listy i harmonogramu przesłuchania osób wezwanych w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu.

Weekendowa konfrontacja Nowoczesnej i PiS. Dwa najważniejsze wydarzenia polityczne weekendu to konwencja programowa Nowoczesnej i Rada Polityczna PiS. Partia Ryszarda Petru ma na niedzielnej zaprezentować program, który powstał w trakcie wakacyjnych konsultacji. PiS ma w niedzielę na posiedzeniu Rady Politycznej uzupełnić władze partii. Nowoczesna planuje też w Sejmie wsparcie RPO Adama Bodnara m.in. na poniedziałkowym posiedzeniu komisji sprawiedliwości oraz w trakcie sejmowej debaty nad sprawozdaniem RPO za 2015 rok.

Fot. Sejm