W najbliższym tygodniu Sejm powoła komisję śledczą ds. Amber Gold oraz wybierze członków Rady Mediów Narodowych. Parlament najprawdopodobniej zakończy prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a rząd zajmie się ustawą zakładającą nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Będzie to ostatni tak polityczny tydzień przed wakacyjną przerwą – choć Senat zbierze się jeszcze na początku sierpnia, to kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowano dopiero na wrzesień.

Senat o ustawie o TK. We wtorek o 12:30 zbiorą się senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, by kontynuować prace nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Wtedy też ma dojść do głosowania nad poprawkami. Już dzień później, w środę ustawa trafi pod obrady Senatu – to pierwszy punkt w porządku obrad. Możliwe, że poprawki zostaną przegłosowane tak szybko, by mógł je rozpatrzyć Sejm jeszcze w najbliższym tygodniu. Wtedy ustawa w piątek powinna wyjść z parlamentu i trafić do prezydenta. Senat zajmie się także ustawą dot. minimalnej stawki godzinowej oraz podatkiem od sprzedaży.

Sejm o komisji śledczej ds. Amber Gold. Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu – ostatnim przed wakacyjnym przerwą – zostanie powołana komisja śledcza ds. Amber Gold. We wtorek o 10:30 zbierze się Komisja Ustawodawcza, by rozpatrzyć poselski projekt uchwały ws. powołania komisji. II czytanie – według wstępnego harmonogramu – ma odbyć się tego samego dnia o 15:30, a głosowanie od razu wieczorem – między 19:30 a 20:30. Merytoryczne prace komisji – jak zapowiadała Małgorzata Wassermann – mają ruszyć dopiero we wrześniu. W piątek z kolei Sejm wybierze członków Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT.

Rząd o nadaniu KSAP im. Lecha Kaczyńskiego. Wbrew zapowiedziom premier Szydło, w porządku obrad wtorkowej Rady Ministrów – przynajmniej na chwilę obecną – nie ma stanowiska do prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego. Rząd zajmie się za to m.in. projektem ustawy zakładającym nadanie Krajowej Szkole Administracji Publicznej imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także projektem zmiany ustawy hazardowej.

Morawiecki w Klubie Jagiellońskim. We wtorek o 18:00 gościem Klubu Jagiellońskiego w Warszawie będzie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Tematem spotkania będzie Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Kopernika przy ul. Kopernika 30.

Fot. Sejm