– W czwartek odbędzie się konferencja, na której będziemy oficjalnie otwierali strategiczny przegląd obronny, kierowanie któremu powierzył mi pan minister Macierewicz. I będziemy mówić o rozwoju sił zbrojnych, przy jakim poziomie finansowania, co możemy osiągnąć. Inwestowanie w wojsko dziś się opłaca, opłaca się gospodarce, i może opłacać się politycznie. Dziś Polska staje się ośrodkiem militarnej integracji regionalnej – mówił dziś we wspólnej audycji Radia Koszalin i 300POLITYKI „Express Warszawa-Koszalin” Tomasz Szatkowski.

Oto główne wątki z rozmowy z wiceministrem obrony narodowej.

— „KLUCZOWE DECYZJE DOTYCZĄCE SZCZYTU NATO ZAPADŁY W LUTYM TEGO ROKU”: „Wszystkie siły polityczne w Polsce oceniają szczyt NATO jako bardzo pozytywne wydarzenie, ale nie wszystkie siły polityczne już o tym mówią. To sukces, szczyt udał się świetnie, jeśli chodzi i o decyzje, i organizację. W sposób zasadniczy zmieniło się podejście, jeśli chodzi o sposób, w jaki NATO chce bronić wschodniej flanki. Dopiero działania Rosji spowodowały, że w lutym tego roku zapadła na spotkaniu ministrów obrony decyzja, żeby ten paradygmat wzmocnienia, zbalansować paradygmatem obecności bojowych oddziałów, gotowych do działania. Od tej pory Rosja nie może już zakładać, że jej jakakolwiek agresja będzie agresją izolowaną, tylko że ewentualna agresja będzie agresją przeciwko całemu NATO”

— „BĘDZIEMY MIEĆ W POLSCE ODDZIAŁY SILNIEJSZE, NIŻ 'ZWYKŁE’ BATALIONY”: „Nie używamy słowa bataliony, tylko batalionowe grupy bojowe. Bo to będą oddziały oparte o podstawę batalionu, ale będą miały też inne elementy, które w batalionach nie występują. Więc to już jest z natury silniejszy element. To będą silniejsze oddziały, niż zwykłe bataliony”

— „W POLSCE BĘDZIE PARĘ TYSIĘCY AMERYKAŃSKICH ŻOŁNIERZY, OŚRODEK DZIAŁANIA BRYGADY PANCERNEJ”: „Oprócz tego będzie amerykańska brygada pancerna. W Polsce nie tylko będzie amerykańska brygada pancerna, ale będzie główny ośrodek działania polskiej brygady pancernej. Co znaczy, że w Polsce będzie parę tysięcy amerykańskich żołnierzy, to nie będzie tysiąc, to będzie parę tysięcy. To jest naprawdę spora obecność, biorąc pod uwagę dodatkowy fakt, z jakim sprzętem oni przyjadą. To jest potencjał, którego nie sposób ignorować. To nie jest symboliczna obecność”

— „W CZWARTEK OTWIERAMY OFICJALNIE STRATEGICZNY PRZEGLĄD OBRONNY, POLSKA STAJE SIĘ MILITARNYM OŚRODKIEM INTEGRACJI REGIONALNEJ”: „W czwartek odbędzie się konferencja, na której będziemy oficjalnie otwierali strategiczny przegląd obronny, kierowanie któremu powierzył mi pan minister Macierewicz. I będziemy mówić o rozwoju sił zbrojnych, przy jakim poziomie finansowania, co możemy osiągnąć. Inwestowanie w wojsko dziś się opłaca, opłaca się gospodarce, i może opłacać się politycznie. Dziś Polska staje się ośrodkiem militarnej integracji regionalnej”

— „ROZMAWIAMY O TYM, ŻEBY POTENCJAŁ INNOWACYJNEGO ROZWOJU MILITARNEGO WPIĄĆ DO PLANU MINISTRA MORAWIECKIEGO”: „Poza poziomem wydatków, jest kwestia jakości. Jak się te pieniądze wydaje, nie możemy o tym zapominać (…) Pomysł na polski przemysł zbrojeniowy jest taki, że jest on elementem potencjału obronnego państwa. A oprócz tego będzie także impulsem potencjału rozwojowego. Zostaną skrócone linie komunikacyjne między przemysłem a wojskiem. Po drugie, rozmawiamy z premierem Morawieckim o tym, żeby 'spiąć’ to do jego planu reindustrializacji rozwoju [kraju]. Jako czynnik do rozwoju kraju”