W nadchodzącym tygodniu Sejm może uchwalić nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz rozpatrzyć wniosek o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza. Rząd najprawdopodobniej przyjmie stanowisko ws. prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego, a wicepremier Morawiecki zaprezentuje program oszczędnościowy. Polityczny tydzień zakończy szczyt NATO na Stadionie Narodowym oraz szczyt UE-USA.

Nowa ustawa o TK. Na najbliższym, 3-dniowym posiedzeniu – które rozpoczyna się we wtorek – Sejm zajmie się projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W porządku obrad ma znaleźć się sprawozdanie komisji, a więc niewykluczone, że już w środę bądź czwartek posłowie przegłosują ustawę. Jeżeli posłom nie udałoby się zakończyć prac w tym tygodniu, to uchwalenie ustawy opóźni się o 2 tygodnie. PiS chce bowiem w lipcu zakończyć prace nad projektem. Niewykluczone, że Sejm w tym tygodniu przyjmie także projekt ustawy o podatku od sprzedaży.

Wotum nieufności wobec Macierewicza. Sejmowa komisja obrony narodowej w najbliższy wtorek zaopiniuje złożony przez PO wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MON Antoniego Macierewicza. Posiedzenie rozpocznie się o 8:00. Teoretycznie wniosek może zostać rozpatrzony przez Sejm – i poddany pod głosowanie – na nadchodzącym posiedzeniu.

Rząd o wieku emerytalnym. Na wtorkowym posiedzeniu rzad ma przyjąć stanowisko ws. prezydenckiego projektu dot. obniżenia wieku emerytalnego. W ubiegłym tygodniu Komitet Stały przyjął pozytywną rekomendację, odrzucając propozycję Ministerstwa Finansów, by powiązać wiek emerytalny z długością okresu płacenia składek ZUS. Ostateczną decyzję będzie musiała podjąć Rada Ministrów – ma to nastąpić 5 lipca, choć póki co tego punktu nie ma w porządku obrad. Niewykluczone, że minister finansów będzie dalej forsował swój pomysł, który mniej obciążyłby finanse państwa.

Szczyt NATO i szczyt UE-USA. Rozpoczynający się w piątek szczyt NATO to nie tylko rozmowy o bezpieczeństwie i ostateczne potwierdzenie zaangażowania krajów Sojuszu we wzmocnienie wschodniej flanki. W Warszawie odbędzie sie też szczyt UE-USA, który nabral jeszcze większego znaczenia po wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. Prezydent Duda odbędzie tez szereg spotkań bilateralnych, w tym z prezydentem Obama.

Morawiecki o programie oszczędnościowym. W poniedziałek o 8:30 wicepremier Mateusz Morawiecki i Paweł Borys, szef PFR zaprezentują w GPW program oszczędnościowy. W maju Morawiecki mówił. że będzie to: “przekrojowy program wzmocnienia polskich oszczędności, zarówno poprzez fundusze emerytalne, poprzez mechanizmy oszczędzania w bankach, firmach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych wszelkiego rodzaju – bezpiecznych, które budują długoterminowe oszczędności”.

Fot. Sejm