Już na początku tygodnia, na wspólnej konferencji Beata Szydło i Zbigniew Ziobro zaprezentują nową ustawę o komornikach. We wtorek rząd zajmie się założeniami do budżetu na 2017 rok – w tym także propozycją wzrostu płacy minimalnej i waloryzacji emerytur. Pod koniec tygodnia, prezydent Duda uda się do Niemiec, a w piątek do Polski przybędzie prezydent Niemiec. Senat zajmie się ustawą antyterrorystyczną, a Nowoczesna odbędzie cykl spotkań “Lepsza Polska”.

Rząd o budżecie na 2017 rok. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie założenia projektu budżetu państwa na 2017 rok, propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017r. oraz propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. Ponadto rząd przyjmie propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2017 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na 2017 rok. W porządku obrad nie ma natomiast projektu ustawy o podatku od sprzedaży – być może zostanie jeszcze dopisany. Posiedzenie rozpocznie się o 12:00.

Duda w Niemczech, Gauck w Polsce. W czwartek i piątek Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w Niemczech. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że prezydent spotka się z Angelą Merkel i Joachimem Gauckiem. Ważnym tematem rozmów – mówił o tym prezydencki minister Krzysztof Szczerski – ma być kwestia sankcji wobec Rosji. Także w piątek – już po powrocie Dudy – do Polski przybędzie prezydent Niemiec Joachim Gauck. Z kolei w następnym tygodniu w Berlinie odbędą się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Senat u ustawie antyterrorystycznej. Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu Senat zajmie się uchwaloną w ubiegłym tygodniu ustawą antyterrorystyczną. Senatorowie prawdopodobnie bez poprawek zaakceptują nowe przepisy – tak, by prezydent od razu mógł podpisać ustawę. Większość przepisów wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc ustawa niemal na pewno wejdzie w życie przed szczytem NATO i ŚDM.

Szydło i Ziobro zaprezentują ustawę o komornikach, Rafalska i Szałamacha o 500+. W poniedziałek o 12:00 w KPRM Beata Szydło i Zbigniew Ziobro zaprezentują nową ustawę o komornikach. Pierwotnie konferencja w tej sprawie miała odbyć się w piątek, ale została przesunięta ze względu na przedłużające się sejmowe głosowania. W poniedziałek ma też odbyć się konferencja prasowa minister Rafalskiej i ministra Szałamachy o statusie programu 500+.

Nowoczesna z cyklem spotkań w sobotę. W Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie odbędą się w sobotę 18 czerwca spotkania z cyklu “Lepsza Polska”. Lider Nowoczesnej wystąpi w Poznaniu.

Fot. KPRM