100 DNI GRZEGORZA SCHETYNY – to nowy raport Demagog.org powstały we współpracy z serwisem 300POLITYKA. W raporcie zweryfikowano 13 obietnic, które Grzegorz Schetyna złożył swoim wyborcom podczas objazdu lokalnych struktur PO m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Chojnicach, Słupsku, Wałbrzychu czy Bielsko-Białej.

Grzegorz Schetyna zrealizował do tej pory jedną obietnicę w całości, jedna obietnica (dotycząca powołania Klubów Obywatelskich) jest też częściowo zrealizowana, 4 są w trakcie realizacji – w tym audyt struktur. 6 działań i obietnic ma status „niepodjęte”. Jedna uznano za „nieweryfikowalną” na podstawie przyjętej metodologii.

Zweryfikowano również ponad 20 wywiadów, których nowy przewodniczący udzielił od grudnia 2015 roku do dzisiaj.

OBIETNICE:


Obietnice uznane za zrealizowane:

• Utworzenie Sekretariatu Samorządowego
Obietnice uznane za częściowo zrealizowane:
• Utworzenie Klubów Obywatelskich
Obietnice w trakcie realizacji:
• Nowy program Platformy Obywatelskiej
• Przeprowadzenie audytu struktur
• Zastępcy Sekretarza Generalnego
• Wprowadzenie zmian w statucie partii odnośnie struktur samorządowych
Działania dotychczas niepodjęte:
• Powołanie gabinetu cieni
• Stworzenie pakietu ustaw skierowanego do młodego pokolenia – „Pakiet dla Młodych”
• Podzielenie struktur na 87 okręgów samorządowych
• Powołanie samorządowego sztabu wyborczego i utworzenie regionalnych
Obywatelskich Akademii Samorządności
• Przywrócenie programu „Tak Polskiej Wsi”
• Powołanie zespołów programowych oceniających legislację Prawa i Sprawiedliwości
Obietnice uznane za nieweryfikowalne:
• Zmiany w Zarządzie Krajowym

SONDAŻE: STABILNY POZIOM 15%

Od momentu wyboru Grzegorza Schetyny na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej notowania tej partii nie uległy znaczącej zmianie. W ciągu pierwszych 100 dni (okres styczeń-kwiecień), w zależności od pracowni przeprowadzającej badanie (CBOS, TNS, Millward Brown, IBRiS), uśredniony procent respondentów wyrażających swój zamiar oddania głosu na PO wahał się  miesięcznie o około 1-3 punkty procentowe. W związku z tym notowania partii utrzymują się na stabilnym poziomie około 15 procent poparcia.

schetynamedia1

SCHETYNA W MEDIACH: GŁÓWNYM TEMATEM POZYCJA POLSKI W EUROPIE I NOWOCZESNA:

Głównym tematem poruszanym przez nowego przewodniczącego PO była pozycja Polski w Europie (ponad 18%). Składały się na to wypowiedzi dotyczące debaty o  sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim czy opinii wydanej przez Komisję  Wenecką. Drugą główną kategorią (niemal 15%) były wypowiedzi odnoszące się do sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej powiązane z  wyborami przewodniczącego, pozycją w sondażach oraz rywalizacją z  pozostałymi ugrupowaniami opozycyjnymi. W tym kontekście najczęściej pojawiała się Nowoczesna Ryszarda Petru. Na podium znalazł się także temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, który przewijał się w 10,5% analizowanych  wywiadów. Tematyka polityki zagranicznej pojawiła się w  8,4% rozmów. Tak samo często Grzegorz Schetyna komentował procedowane w  Sejmie, czy  uchwalone już ustawy dotyczące programu 500 plus, połączenia stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego a także zmian w mediach publicznych. Nieco rzadziej pojawiał się dość ogólnikowo ujmowany temat działań Prawa i Sprawiedliwości (7,4%).

Cały raport wraz z metodologią dostępny jest tutaj oraz na stronie Demagog.org