Grzegorz Schetyna i Monika Olejnik starli się w „Kropce nad i” na temat propozycji, z jaką Schetyna wystąpił w rozmowie z „Tygodnikiem Powszechnym”, by potwierdzić członkostwo Polski w UE w referendum. Dziennikarka TVN i Radia Zet mówiła Schetynie, że jest zdumiona i że takie referendum to ogromne ryzyko, bo w poprzednie musiał interweniować aż Jan Paweł II. Oto zapis fragmentu rozmowy „Kropki nad i”:

[OLEJNIK] – Proszę powiedzieć, dlaczego pan by chciał, żeby było referendum ws. polskiego członkostwa w Unii Europejskiej? Przeczytałam w TP i jestem zdumiona. Kiedy to proponował Zdzisław Krasnodębski, to wszyscy z PO byli oburzeni. Czytam w wywiadzie, że Grzegorz Schetyna chce referendum ws. UE. To zdumiewające.

[SCHETYNA] – To nie zdumiewające. To konsekwencja tego, że referendum już było – ws. wejścia do UE. Jeżeli PiS będzie chciał referendum, to jest najlepsza droga do tego, żeby potwierdzić polską obecność w Europie. Polska jest i chce być w Europie, to decyzja Polaków.

– No tak. Ale chciałby pan wezwać Polaków, żeby było referendum? No tak pan tutaj mówi.

– Ale proszę nie manipulować tutaj… Ale nie mówię…

– „Jeśli PiS będzie kontynuował swoją antyeuropejską politykę, wezwiemy do referendum”. No, wezwiemy do referendum. No dalej mówię, że jestem zaskoczona.

– Nie, no, ale…

– Autoryzował pan to?

– Jeśli PiS będzie chciał referendum, to ono się odbędzie, ponieważ mają większość. Jeżeli będzie podważał polską obecność w Europie, to oczywiście referendum jest najlepszą odpowiedzią, trzeba być na to gotowym…

– Ale pan mówi, że to pan wezwie do referendum…

– Gdybym chciał wezwać, przecież powiedziałem, że najlepszą odpowiedzią na działania antyeuropejskie PiS-u, najlepszą odpowiedzią jest odpowiedź całego narodu, w referendum. Jeśli PiS będzie działał antyeuropejsko i wyprowadzał Polskę z UE, to na to Polacy powinni odpowiedzieć: nie ma na to zgody. Najlepszą powszechną odpowiedzią jest referendum.

– Tylko może się wtedy okazać, że Polacy w referendum powiedzą nie. Może lepiej nie robić referendum…

– Że powiedzą „nie” obecności w Europie? Nie wierzy pani w Polaków…

– Niech pan sobie przypomni, że Jan Paweł II musiał pomagać w poprzednim referendum…

– Nie musiał, ale pomagał. Proszę uwierzyć w Polaków.

– Musiał, musiał. Taka jest prawda, więc lepiej nie ryzykować.

– Proszę uwierzyć w Polaków.

– Czy PiS jest antyeuropejskie?

– Oczywiście, że jest i na to musi być odpowiedź całego społeczeństwa, wszystkich Polaków, chcemy być w UE.

Przewodniczący PO pierwszy raz o referendum ws. obecności polski w UE mówił w rozmowie z TP. Na pytanie Pawła Reszki i Pawła Bravo, czy chce powiedzieć, że PO wezwie do referendum w sprawie bycia Polski w UE, Schetyna stwierdził:

„Tak, to bardzo prawdopodobne. Jeśli PiS będzie kontynuował swoją antyeuropejską politykę, wezwiemy do referendum. Tak, by Polacy mieli szansę potwierdzić, że chcą być częścią Unii. Referendum będzie najlepszą odpowiedzią na to, co psuje PiS”

Jak dodał polityk:

„Nasze bycie w UE ludzie traktują jak powietrze. Nawet nie zauważają, że jest im potrzebne do życia. Oddychają i tyle. Trzeba im uświadomić zagrożenie, jakie niosą ze sobą rządy PiS-u”

Fot. TVN24