Ostatni polityczny tydzień przed długim weekendem to przede 3-dniowe posiedzenie Sejmu – w porządku obrad mają znaleźć się projekty dot. mediów publicznych – i możliwe zaprzysiężenie prof. Jędrzejewskiego na sędziego TK. Rząd ma dopracować projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej, a na wtorkowym posiedzeniu przyjąć Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019.

Zaprzysiężenie nowego sędziego TK. 28 kwietnia to najbliższy termin odbioru przysięgi od nowego sędziego TK, wybranego przez Sejm w ubiegłym tygodniu. Jest więc możliwe, że już w nadchodzącym tygodniu Andrzej Duda przyjmie ślubowanie od prof. Jędrzejewskiego. W praktyce będzie to dalszy ciąg sporu o TK, bo w dniu ślubowania powróci temat 3 sędziów TK – wybranych przez poprzedni parlament – od których prezydent nie przyjął ślubowań.

Sejm o dużej ustawie medialnej. W nadchodzącym tygodniu Sejm ma zająć się pakietem ustaw dot. zmian w mediach publicznych. Krzysztof Czabański kilka dni temu na briefingu przyznał: – Chcemy, żeby była rozpatrywana na najbliższej sesji Sejmu, czyli w przyszłym tygodniu, żeby się zaczęła procedura rozpatrywania, Nie mówię o uchwaleniu, bo to wynik już pewnego postępowania w Sejmie.

Ostatnie kwietniowe posiedzenie rozpoczyna się w środę o 18:00. Projekty trzech ustaw dot. mediów są już w Sejmie, więc pierwsze czytanie mogłoby odbyć się albo w środę wieczorem, albo w czwartek. Do porządku obrad może też zostać włączone sprawozdanie komisji dot. projektu ustawy o IPN zakładającego m.in. zmianę zasad wyboru prezesa Instytutu.

Sejmowe komisje o wyborze ambasadorów i ŚDM. W środę o 12:00 na posiedzeniu sejmowej komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawiciel MSWiA przedstawi informację na temat przygotowań resortu spraw wewnętrznych do Światowych Dni Młodzieży. O 16:00 informację nt. przygotowań do obchodów ŚDM przedstawi przedstawiciel MSZ na Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Ostatnią informację nt. stanu przygotowań do organizacji ŚDM zaplanowano na 17:00, na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Z kolei w czwartek o 18:00 Komisja Spraw Zagranicznych zaopiniuje kandydatów na stanowiska ambasadorów – Andrzeja Przyłębskiego, Roberta Rostka i Witolda Spirydowicza. Andrzej Przyłębski to mąż Julii Przyłębskiej, która w grudniu głosami PiS została wybrana na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Zostanie najprawdopodobniej ambasadorem w Berlinie, o czym kilka tygodni temu pisała nieoficjalnie “Gazeta Wyborcza”.

Posiedzenie klubu PO. We wtorek ma odbyć się posiedzenie klubu Platformy Obywatelskiej. Jednym z tematów – poza sprawami bieżącymi – mają być przygotowania do demonstracji opozycji 7 maja pod TK. Według niektórych polityków, tematem będzie też wynik serii rozmów, jakie odbył Grzegorz Schetyna z politykami, którzy krytykowali go w mediach.

Dalsze prace nad ustawą antyterrorystyczną. Rada Ministrów już we wtorek miała przyjąć projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych. W ostatni czwartek szef KSRM Henryk Kowalczyk poinformował jednak, że decyzją komitetu, projekt tzw. ustawy antyterrorystycznej powrócił do uzgodnień międzyresortowych. W praktyce oznacza to, że prace nad ustawą – tylko na poziomie rządu – opóźnią się przynajmniej o tydzień.

Według doniesień części mediów, projekt zawiera zbyt wiele kontrowersyjnych przepisów i musi zostać poprawiony. Nie oznacza to jednak, że ustawa nie zostanie uchwalona w maju – a rząd ma taki plan, o czym niedawno mówił Mariusz Błaszczak. Rząd może przyjąć poprawiony projekt za 1-2 tygodnie, a Sejm uchwalić go na jednym posiedzeniu.

Rząd przyjmie Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019. Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjmie za to przedłożony przez MF projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2016-2019.

W ten sposób rząd przyjmie Aktualizację Programu Konwergencji na 2016 rok – WPFP jest jego częścią. Dokument przewiduje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,8%, a w 2017 – na poziomie 3,9%. Tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w kolejnych latach i wyniesie 4,0% w 2018 r. oraz 4,1% w 2019 r.

Senat o utworzeniu rejestru pedofilów. W tym tygodniu na 2-dniowym posiedzeniu zbiera się także izba wyższa. Posiedzenie rozpocznie się w czwartek o 11:00, w jego trakcie senatorowie zajmą się m.in. rządową ustawą o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, zakładającą utworzenie rejestru pedofilów.

Senat zajmie się także ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Fot. Sejm