Niewykluczone, że już w przyszłym tygodniu Sejm wybierze prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 27 kwietnia upływa bowiem kadencja sędziego TK prof. Mirosława Granata, a następne posiedzenie Sejmu zaplanowano dopiero na 27-29 kwietnia.

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka we wtorek, 12 kwietnia o 9:30 ma zaopiniować wniosek w sprawie wyboru na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jedynym kandydatem – zgłoszonym przez PiS – na to stanowisko jest właśnie prof. Jędrzejewski. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by głosowanie odbyło się we wtorek lub środę.

Dodatkowo, rozpoczynające się we wtorek przyszłotygodniowe posiedzenie Sejmu zostało skrócone i potrwa 2 dni – zdecydowało Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Pierwotnie posłowie mieli obradować także w czwartek. Zmiany w sejmowym kalendarzu są związane z uroczystym Zgromadzeniem Narodowym z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, które odbędzie się 15 kwietnia w Poznaniu.

W trakcie posiedzenia, posłowie przegłosują najprawdopodobniej rządowy projekt obniżający limit dopuszczalnych transakcji gotówkowych między przedsiębiorcami z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Sejm – w ramach pierwszego czytania – zajmie się także rządowym projektem wprowadzającym klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Fot. Paweł Kula/Sejm