Debata nad wnioskiem o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MSWiA będzie zapewne najważniejszym wydarzeniem zbliżającego się tygodnia. Sprawa Trybunału Konstytucyjnego może z każdym dniem schodzić na dalszy plan – chyba, że pojawią się nowe pomysły i inicjatywy dotyczące rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Temat zresztą i tak powróci po świętach, w kwietniu.

W tym tygodniu rząd przyjmie projekt dot. wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, a Ryszard Petru ruszy w Polskę. W czwartek i piątek odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej, z migracją jako głównym tematem.

Sejm o odwołaniu Mariusza Błaszczaka. W zbliżającym się tygodniu Sejm zajmie się złożonym przez PO wnioskiem o odwołanie Mariusza Błaszczaka z funkcji szefa MSWiA. Debata w tej sprawie – według wstępnego harmonogramu – ma odbyć się w środę o 17:00.

Na ostatnim posiedzeniu przez Wielkanocą posłowie wybiorą nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Kandydatem PiS jest obecny poseł tej partii Jerzy Żyżyński, i prawie na pewno to on zostanie wybrany. Platforma zgłosiła kandydaturę Cezarego Wójcika. Kandydatami na członka RPP w ubiegłym tygodniu zajmowała się Komisja Finansów Publicznych.

Sejm zajmie się także propozycją Nowoczesnej dot. podwyższenia kwoty wolnej od podatku, z równoczesnym zwiększeniem udziału samorządów w podatku PIT oraz wprowadzeniem mechanizmu waloryzacji.

Najprawdopodobniej już na tym posiedzeniu posłowie przyjmą projekt zmieniający zasady korzystania z immunitetu przez prezesa NIK i RPO. Wniosek o odwołanie prezesa NIK czy IPN ma składać minister sprawiedliwości, a decyzja o uchyleniu immunitetu następowałaby poprzez przyjęcie uchwały bezwzględną większością głosów.

W tym tygodniu odbędzie się także 3-dniowe posiedzenie Senatu.

Szczyt Rady Europejskiej. Dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w czwartek i piątek będzie głównie poświęcony kwestii kryzysu migracyjnego. Będzie to ciąg dalszy rozmów o wsparciu dla Turcji i zatrzymaniu kolejnej fali migracji. Wcześniej, we wtorek odbędzie się Rada ds. Ogólnych (GAC) z udziałem wiceministra Konrada Szymańskiego. W poniedziałek planowane jest też posiedzenie FAC (Rad ds. Zagranicznych) z udziałem Witolda Waszczykowskiego.

Demonstracja PSL. W środę, 16 marca w Warszawie odbędzie się demonstracja organizowana przez PSL przeciwko ustawie o obrocie ziemią rolną, którą forsuje PiS. Ludowcy w środę przed południem złożą kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży, a później przejdą pod Sejm.

Petru rusza w Polskę. Nowoczesna – jak pisaliśmy na 300POLITYCE – planuje wiosenną serię spotkań Ryszarda Petru w największych polskich miastach. Już w najbliższą sobotę o 12:00 lider Nowoczesnej wystąpi w Krakowie.

To element szerszego planu politycznego, który ma zapewnić partii całkowite przejęcie inicjatywy na opozycji i narzucenie własnego przekazu dotyczącego kluczowych spraw politycznych. Kolejne spotkania odbędą się już po świętach, w kwietniu.

Rząd o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Projektem wprowadzającym klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania zajmie się rząd na wtorkowym posiedzeniu o 11:00. Propozycja MF zakłada także utworzenie Rady do Spraw Unikania Opodatkowania.

Według szacunków MF, wprowadzenie klauzuli zwiększy dochody budżetowe o 50 mln zł w 2017 roku oraz o 100 mln zł w 2018 i w latach następnych, ale już skutki pośrednie wprowadzenia klauzuli w 2016 r., można szacować minimalnie na 1,3 mld zł, maksymalnie na 5,4 mld zł.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjmie także m.in. projekt uchwały w sprawie niepodnoszenia uzgodnionego pułapu redukcji koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze.

Fot. Sejm