Minister ds. europejskich w audycji 300POLITYKI „Polityka w samo południe” w Polskim Radiu RDC mówił m.in. o projekcie opinii Komisji Weneckiej. Oto najważniejsze wypowiedzi z rozmowy:

SZYMAŃSKI O WYCIEKU PROJEKTU OPINII KOMISJI WENECKIEJ I PUBLIKACJI „WYBORCZEJ”: „Metoda [komunikowania się], która zakłada, że korespondencja z polskim rządem przechodzi przez redakcję, jest niewłaściwa w tej sprawie. Ta sprawa wymaga zasady wzajemnego zaufania, źle się stało, że projekt opinii Komisji Weneckiej ujrzał światło dzienne chyba równolegle z polskim MSZ-em. Informację do mediów [„GW”] podał z pewnością ktoś z Komisji Weneckiej”

O STANOWISKU POLSKI WOBEC OPINII KOMISJI: „Nikt nie ma ochoty, by w całości ignorować dokument Komisji Weneckiej. Minister Waszczykowski, gdy decydował się prosić Komisję Wenecką o opinię, kierował się trafnym założeniem, że w takich sprawach, kiedy dochodzi do kontrowersji natury ustrojowej w państwie członkowskim Rady Europy, to Komisja Wenecka tak czy inaczej zdecyduje się opiniować tę sprawę. Nie po to ten wniosek został do Komisji skierowany, żeby efekty jej pracy zlekceważyć.

O WYKONANIU REKOMENDACJI: „To, w jaki sposób zostaną wykonane rekomendacje, zależy od ich finalnego kształtu. Ważne jest jednak, że łączy nas przekonanie, iż TK powinien być w dobrej kondycji i funkcjonować w polskim systemie ustrojowym, jako instytucja kontrolująca zgodność prawa stanowionego z konstytucją”