W nadchodzącym tygodniu jednym z najważniejszych politycznie wydarzeń będzie uchwalenie przez parlament programu 500+, choć Sejm zajmie się także projektem nowelizacji Konstytucji. Do Polski przyjedzie delegacja Komisji Weneckiej, która spotka się z najważniejszymi osobami w państwie, a premier Szydło w Budapeszcie będzie rozmawiać z Viktorem Orbanem.

Rodzina 500+. W najbliższym tygodniu PiS zamierza rozpocząć i niemal od razu zakończyć prace nad programem Rodzina 500+. Sejm uchwali projekt na rozpoczynającym się we wtorek o 10:00 3-dniowym posiedzeniu. Głosowanie nad przyjęciem projektu ma odbyć się w ostatnim dniu, tj. w czwartek.

Już dzień później w piątek o 12:00 w tej samej sprawie zbierze się Senat. Można przypuszczać, że izba wyższa przyjmie projekt bez poprawek – tak, by od razu mógł trafić na biurko prezydenta Dudy do podpisu. W ten sposób program 500+ wejdzie w życie od 1 kwietnia. W projekcie zapisano bowiem, że ustawa wchodzi bowiem w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.

Tematem zajmuje się nie tylko PiS. W poniedziałek Ryszard Petru ma przedstawić własną, alternatywną propozycję zmian.

Zmiana Konstytucji. Sejm zajmie się także – w ramach pierwszego czytania – projektem nowelizacji Konstytucji autorstwa Kukiz ’15, pod którym podpisali się posłowie PiS. Projekt dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i zakłada przede wszystkim wygaszenie kadencji obecnych sędziów TK, w ciągu 60 dni od wejścia w życie nowelizacji, a co za tym idzie, wybór nowych sędziów.

Nowelizacja zwiększa skład TK do 18 sędziów oraz wprowadza zasadę, że ich wybór poprzez Sejm następuje większością 2/3. W projekcie zapisano też, że prezesa i wiceprezesa TK powołuje prezydent spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału.

Komisja Wenecka. W poniedziałek delegacja Komisji Weneckiej rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce. Tematem rozmów z władzami będzie nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która de facto paraliżuje tę instytucję. Komisja ma spotkać się z prezydentem Dudą, a także z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim, a także z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim oraz RPO Adamem Bodnarem i I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

Premier Szydło w Budapeszcie. W poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z Viktorem Orbanem w Budapeszcie. To kolejna wizyta zagraniczna premier w ostatnich tygodniach, pierwsze spotkanie z Orbanem po jego rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim w Polsce.

Prezydent Duda na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W sobotę prezydent Duda weźmie udział w dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Prezydent wygłosi przemówienie, które jak można się spodziewać będzie dotyczyło obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie i wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Kilka tygodni temu minister Szczerski zapowiadał, że będzie to jedno z najważniejszych wystąpień prezydenta przed szczytem NATO w Warszawie.

Bruksela. To będzie relatywnie spokojny tydzień, jeśli chodzi o aktywność polskiego rządu w Brukseli. W piątek minister Szałamacha weźmie udział w spotkaniu ECOFIN. W planach m.in. prezentacja pakietu podatkowego, stan wdrażania Unii Bankowej, walka z finansowaniem terroryzmu i wytyczne dla budżetu UE w 2017 roku – ten ostatni temat będzie szczególnie ważny dla Polski. Bruksela znajdzie się ponownie w centrum uwagi mediów w drugiej połowie lutego, ze względu na szczyt RE dotyczący m.in. imigracji i Brexit, planowany na 18-19 lutego.

Fot. 300POLITYKA