Marco Rubio przegrał sobotnią debatę przed prawyborami w New Hampshire. Mimo solidnych wypowiedzi o sprawach zagranicznych do historii przejdzie chwila, gdy kilkukrotnie w ciągu 5 minut powtórzył identyczny soundbite o Obamie. Oto pięć najważniejszych momentów z całego starcia, które sprawiło, że Trump we wtorek prawdopodobnie wygra w New Hampshire, a Rubio przestanie być ostatnią nadzieją establishmentu GOP.

Ben Carson nie chce wejść na scenę

Debata ABC zostanie zapamiętana już dzięki samemu otwarciu. Ben Carson po tym jak jego nazwisko zostało wyczytane przez prowadzących nie chciał (nie usłyszał?) wyjść na scenę i spowodował małe zamieszanie wśród kandydatów GOP. Na TT natychmiast pojawiły się kpiny, że jest to pierwsza tego typu próba bojkotu w historii.

Marco Rubio wielokrotnie powtarza ten sam soundbite

Jeden moment zdefiniował debatę na niekorzyść Marco Rubio. W trakcie ostrej wymiany zdań z Chrisem Chistie Rubio kilkukrotnie powtórzył ten sam soundbite o Obamie. Christie wytknął to senatorowi z Florydy.

https://youtu.be/vGWPo7GqA6w

Natychmiast powstały konta takie jak „RubioGlitch”

Jak pisze BuzzFeed, ten moment wystarczył, by ludzie z zaplecza finansowego Rubio zaczęli wysyłać sygnały, że są gotowi przenieść swoje zaangażowanie na Christie’go lub Jeba Busha, który dobrze wypadł na debacie.

Jeb celnie atakuje Trumpa

Dyskusja o wywłaszczaniu (eminent domain) zmieniła się w jedną z najostrzejszych fragmentów debaty. Jeb Bush po raz pierwszy w tej kampanii tak celnie zaatakował w debacie Trumpa, przypominając mu, że ten próbował wywłaszczyć z fragmentu zajmowanej przez niej ziemi starszą kobietę w Atlantic City, tak by zbudować kasyno. To był moment, który mógł przynieść Bushowi odbicie w kampanii.

Trump atakuje widownię

W typowym dla siebie stylu Donald Trump – po tym jak wygwizdano jego obronę przed atakami Busha – przypomniał, że gwizdy to efekt tego, że na widowni siedzą głównie ludzie, którzy dostali bilety w zamian za wsparcie finansowe w kampaniach kandydatów.

Trump przypomina, że Cruz ukradł głosy Carsonowi w Iowa

Trump w bardzo efektyny sposób- już pod koniec debaty – odniósł się do awantury Cruz-Carson. Sztab tego pierwszego tuż przed rozpoczęciem głosowania w Iowa zaczął rozpuszczać informacje, że Carson się wycofuje – na podstawie jednego wpisu na Twitterze reportera CNN. To miało zdemobilizować wyborców Carsona. Cruz przeprosił go w debacie za całą sytuację, ale Trump – już w ostatnich oświadczeniach – wrócił do sprawy w bardzo efektowny sposób, tak by Cruz nie mógł się już odnieść do zarzutów.

https://youtu.be/vLXsQ_bVrmY

Prawybory GOP i Demokratów w New Hampshire odbędą się we wtorek 9 lutego.