Witold Waszczykowski w swoim dzisiejszym wystąpieniu w Sejmie często podkreślał wartość współpracy – w kontekście polityki zagranicznej – między rządem a prezydentem. Szef MSZ kilkukrotnie powoływał się na Andrzeja Dudę. Wyraźnym akcentem w „expose” ministra było podkreślanie konieczności utrzymywania pozytywnych relacji – „w pierwszej kolejności” – z Wielką Brytanią. Polityk zapewniał też o konieczności kreowania pragmatycznych relacji z Rosją, a przy okazji skrytykował za „naiwność” w stosunku do Rosji poprzedni rząd – padła tu aluzja do Radosława Sikorskiego. Waszczykowski wspomniał także o „atakach” na Polskę. Mówił też o budowaniu Unii „równych państw”.

Oto kluczowe fragmenty „expose” szefa MSZ:

— O WSPÓŁPRACY Z PREZYDENTEM: „Będziemy działać w duchu dewizy sformułowanej przez prezydenta Dudę na forum ONZ: „pokój poprzez prawo, siła prawa ponad prawem sił”. Harmonijna współpraca między prezydentem a rządem, wobec trudnych zadań przed nami stojących, jest niezwykle dziś istotna. Współpraca ta wzmocni pozycję Polski”

— O ROSJI: „Obawy budzi polityka naszego wielkiego sąsiada na wschodzie , która zmierza do rewizji pozimnowojennego porządku europejskiego. Używają siły do realizacji swoich interesów. Nowa Strategia bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej dopuszcza użycie siły przy realizacji swoich interesów, gdy zawiodą metody polityczne. Ilustracją tej logiki jest rosyjska agresja przeciw Ukrainie i wojna, która de facto toczy się w tym kraju drugi rok. Rosja zmierza do poszerzenia własnej strefy wpływów i zahamowania transformacji demokratycznej tych państw Europy Wschodniej, którą dążą do zbliżenia z Zachodem. Jest to polityka wsparta rozbudową rosyjskiego potencjału militarnego i działaniami hybrydowymi, w tym propagandowymi. Z przykrością muszę stwierdzić, że naiwnością była wiara, którą okazywał kilka lat temu jeden z moich poprzedników, że Rosja hołduje wartościom demokratycznym i zasadom prawa międzynarodowego, postulując zaproszenie jej do NATO”

— O PRAGMATYZMIE: „W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Federacją Rosyjską”

— O ZNACZENIU GESTÓW: „Wzajemne zaufanie, tak potrzebne w stosunkach między państwami, buduje się poprzez konkretne gesty. Z polskiego punktu widzenia takimi gestami mogą być: rzetelna współpraca w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, zwrot wraku prezydenckiego samolotu oraz odtajnienie do końca archiwów dotyczących zbrodni popełnionych przez Stalina na polskich oficerach. Bilateralne rozwiązanie takich spraw byłoby pozytywnym krokiem i powstrzymałoby konieczność poszukiwania międzynarodowych rozwiązań”

— O UKRAINIE: „W interesie Polski leży wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”

— O NATO: „Chcemy, by to właśnie w Warszawie Sojusz praktycznymi krokami potwierdził wiarygodność gwarancji bezpieczeństwa również w stosunku do państw swojej wschodniej flanki. Zabiegamy o jednakowy status bezpieczeństwa dla wszystkich członków NATO. Będziemy dążyć do bardziej trwałego zakotwiczenia elementów amerykańskich sił zbrojnych na terytorium Polski”

— O WIELKIEJ BRYTANII: „Będziemy utrzymywać dialog i regularne konsultacje na różnych szczeblach z najważniejszymi partnerami europejskimi – w pierwszej kolejności z Wielką Brytanią”

— O NIEZGODZIE NA DYSKRYMINACJĘ POLAKÓW: „Wspólna percepcja problemów europejskich została potwierdzona w czasie mojej niedawnej wizyty w Zjednoczonym Królestwie. Jednocześnie z całą mocą chcę podkreślić – nie będzie zgody polskich władz na naruszenie jednego z fundamentów Unii, a więc prawa obywateli UE do swobodnego przemieszczania się w UE, również ze względu na znaczenie mobilności pracowniczej dla silnego, jednolitego rynku w ramach globalnej rywalizacji. Nie będziemy akceptować rozwiązań, które skutkowałyby dyskryminacją naszych rodaków w jakimkolwiek państwie członkowskim UE”

— O NIEMCZECH JAKO NAJWAŻNIEJSZYM PARTNERZE: „Polska będzie kontynuować przyjazne relacje z Niemcami, naszym najważniejszym sąsiadem i partnerem gospodarczym (…) Wbrew niektórym opiniom i stereotypom, bardzo wiele nas łączy. Dziś jest dobra okazja do remanentu spraw sąsiedzkich”

— O INTEGRACJI W RAMACH UE: „Można czasami odnieść wrażenie, że idea unii politycznej, zwanej „ever closer union” jest traktowana jak sposób ucieczki do przodu. Jakby chciano ukryć błędy popełnione w związku ze wspólną walutą, a ostatnio również z kryzysem migracyjnym. Ofiarą takie postawy pada zasada pomocniczości. Tak bowiem należy odczytywać sytuację, w której popełniwszy błędy w ochronie własnych granic, w polityce azylowej i migracyjnej, niektórzy politycy europejscy chcą narzucić państwom członkowskim obowiązkowe kwoty migrantów i zamierzają nawet ustanowić europejską straż graniczną, działającą niezależnie od ich woli”

— O UNII WOLNYCH I RÓWNYCH PAŃSTW: „Chcemy tworzyć Unię wolnych i równych państw, solidarną i konkurencyjną pod względem gospodarczym. Droga do tego celu nie wiedzie przez Unię dwóch prędkości, zacieśnianie współpracy ekonomicznej i politycznej państwa strefy euro”

— O ODZYSKIWANIU PODMIOTOWOŚCI: „Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez ostatnich kilka lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy”

— O „ATAKACH” NA POLSKĘ: „Będziemy skuteczniej informować zagraniczną opinię publiczną o najważniejszych polskich sprawach. Aktualnie mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu RP. Z dezinformowaniem czytelników zagranicznych oraz próbami wytwarzania w nich przekonania, iż w Polsce zagrożona jest demokracja. Dlatego, w trosce o dobre imię naszego kraju, będziemy prowadzili aktywną dyplomację medialną, której dobrym przykładem była niedawna publikacja mojego artykułu „Jakiej Europy chce Polska” w 26 najpoważniejszych opiniotwórczych dziennikach europejskich”