Piotr Gliński przedstawił dziś na sejmowej Komisji Kultury najważniejsze zadania stojące przed kierowanym przez niego resortem. Jak zapewniał wicepremier, od początku urzędowania regularnie spotyka się ze środowiskami artystycznymi – również dzisiaj. – Mam spotkanie z artystami, którzy byli mniej widoczni w życiu publicznym, ponieważ mieli ograniczony dostęp do instytucji publicznych. To wybitni artyści, grupa ok. 50 osób, których należy uhonorować – podkreślał Gliński. I dodał: – Podnosimy w tym roku o 5% wzrost uposażeń w sektorze [kultury, sytuacja ludzi kultury się poprawi. To stwarza szansę na bardziej godne życie. W tym obszarze jest wiele do zrobienia.

Wicepremier zapowiedział też, że cieszy się ze zmian w mediach publicznych, a “jakość kultury masowej ma być poprawiana”.

Oto najważniejsze zapowiedzi ministra kultury:

— Restrukturyzacja środków przeznaczanych na kulturę. Jak mówił Gliński: “Pierwszym celem jest stabilizacja sytuacji środowisk i instytucji kulturalnych. Osiągnęliśmy pewien poziom funkcjonowania kultury, który nie jest wstydliwy, nie jest najgorszy. Ale wiele rzeczy jest do zmiany. Problemem jest niedofinansowanie. Musi dojść do wielkiej, pozytywnej restrukturyzacji pieniędzy wydawanych na kulturę. Zaprojektujemy nowy podział środków”

Minister przyznał, iż resort zamierza dofinansowywać powstawanie nowych muzeów: “Wbrew temu, co się mówił, mało mamy takich instytucji. A to jest dla wszystkich krajów i ich kultury priorytet”.

— Podniesienie jakości kultury. Gliński przekonywał: “Kierunkiem kultury, który jest najbardziej istotny, jest oswajanie kultury masowej. Kultura masowa musi być poprawiana, wprowadzając do niej rzeczy wartościowe w sensie aksjologicznym, estetycznym. Państwo powinno taką politykę prowadzić”.

Mówił też o mediach publicznych: “Bardzo cieszę się ze zmian w mediach publicznych. Będziemy naciskać, by kultura wysoka była dostępna w kanałach popularnych. Musimy to propagować, musimy o to walczyć. Będzie Teatr Telewizji, wróci program “Pegaz”. Kanał TVP Kultura poprawi swój poziom, a nowy szef – nie tak, jak poprzednia szefowa – nie będzie wyrzucał, np. środowisk związanych z Teologią Polityczną.

— Rozwój “kultury obywatelskiej”. Jak mówił Gliński o kulturze tworzonej oddolnie: “Chcielibyśmy łączyć przesłanie aktywności obywatelskiej z kulturalną. Jest w rządzie nowy pełnomocnik ds. społeczeństwa obywatelskiego, jest szereg instytucji kulturalnych, niosących misję kulturalną, funkcjonujących “na dole”. Np. powrót do ognisk muzycznych, do form, które uczą gry na instrumentach, na poziomie społeczności lokalnej to może wystarczyć”.

— Dziedzictwo narodowe i “duża produkcja filmowa”. Jak zapowiedział Gliński, ministerstwo ma rozwijać programy i instytucje, które są “związane z polską tożsamością”. Jak stwierdził: “Uważamy, że dla wspólnoty polskiej jest to podstawowe i ważne. Bierzemy przykład np. z Niemiec”. Gliński wymienił np. jako priorytet budowę Muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli.

Wicepremier mówił też o nowej produkcji filmowej: “Będzie projekt dużej produkcji filmowej o charakterze historycznym”. Jak zapowiedział, konkurs scenariuszowy będzie rozpisany w ciągu dwóch tygodni. “Chcemy, żeby to był projekt wysokiej jakości. W zespole są reprezentanci środowiska filmowego, ludzie o różnej wrażliwości ideologicznej.To będzie oddzielne finansowanie, niż przez PISF, tworzymy oddzielną machinę finansowanie”.