Trzy wydarzenia, które politycznie zdefiniują rok 2016 będą organizacyjnym i politycznym testem dla nowego obozu rządzącego. Chociaż żadne z nich nie jest wyzwaniem infrastrukturalnym na miarę Euro 2012, to będą spełniały podobną rolę dla rządu Szydło, jak mistrzostwa dla ekipy premiera Donald Tuska.

Szczyt NATO w Warszawie. Planowany na 8 i 9 lipca szczyt NATO będzie kluczowym wydarzeniem w sferze bezpieczeństwa narodowego w tym roku. Nie tylko ze względu na kwestie Ukrainy, dalszego przebiegu wojny z ISIS, zmiany strategii obronnej NATO i wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki, co jest jednym z najważniejszych „zagranicznych” postulatów prezydenta Dudy i premier Szydło. Bo chociaż strona amerykańska oficjalnie zaprzeczyła możliwości odwołania szczytu (o czym jako pierwsza napisała GW) to jego sprawna organizacja i realizacja będzie dla wielu – zwłaszcza poza granicami kraju – swoistym testem wiarygodności nowej ekipy, zwłaszcza MON po historii z Centrum Kontrwywiadu NATO.

Światowe Dni Młodzieży. Planowane na 26-31 lipca w Krakowie będą ogromnym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. O jego roli dla rządu Szydło pisaliśmy przy okazji powołania specjalnego pełnomocnika ds. ŚDM, Pawła Majewskiego. Stworzenie takiej funkcji najlepiej świadczy o tym, jak ważne w komunikacji rządu będzie odpowiednie przygotowanie tego wydarzenia. Rząd Szydło będzie musiał pokazać sprawność na wielu płaszczyznach, od infrastruktury teleinformatycznej (ma powstać nawet specjalna nowelizacja odpowiedniej ustawy) po reagowanie na kryzysy. Jak zwykle w tego typu sytuacjach, zarówno ŚDM jak i wizyta papieża Franciszka w Polsce będzie uważnie obserwowana na całym świecie.

1050. rocznica Chrztu Polski. Główne wydarzenia związaną z rocznicą odbędą się w dniach 14-16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. W planach jest m.in. nadzwyczajne, wyjazdowe posiedzenie Sejmu i Senatu, które ma odbyć się 15 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. O obchodach mówił wczoraj prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu, podkreślając ich znaczenie dla budowania wspólnoty kulturowo-historycznej w Polsce. Z całą pewnością symboliczny wydźwięk rocznicy może stać się elementem budowy politycznego przesłania dla nowej ekipy i pokazania jej wizji relacji z Kościołem.

fot. NATO