
Poprawki PiS do ustawy o Trybunale: brak vacatio legis oraz możliwość odwołania sędziego przez Sejm
Jedna z poprawek PiS do projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zakłada, że nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia – czyli od razu – a nie w ciągu 30 dni, jak było zapisane w pierwotnym projekcie PiS.
Kolejna nowość to zapis umożliwiający Zgromadzeniu Ogólnemu wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o złożenie z urzędu sędziego Trybunału. ZO mogłoby także podjąć uchwałę lub złożyć wniosek w sprawie na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości.
PiS chce także, by rozprawa nie mogła odbyć się wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, a dla spraw orzekanych w pełnym składzie – po upływie 6 miesięcy. Prezes TK w niektórych przypadkach mógłby skrócić ten termin o połowę, m.in. w w sprawach, w których z wnioskiem występuje prezydent.
Kolejna poprawka wprowadza możliwość wszczęcia postępowania dyscyplinarnego także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości w ciągu 21 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że prezes TK uzna wniosek za nieuzasadniony.
Inne poprawki były omawiane na konferencji przez posłów PiS i dotyczą m.in. możliwości rozpatrywania skarg obywatelskich w niepełnym składzie.
Fot. Sejm/300POLITYKA
Więcej z: Wiejska

Polityczny plan tygodnia: Morawiecki, Błaszczak i Gliński o bezrobociu za Tuska, Sejm o kodeksie wyborczym i budżecie, TK o karach nałożonych na Polskę przez TSUE, Morawiecki w Poznaniu, wizyta prezydenta Litwy, PSL o energii wiatrowej

Polityczny plan tygodnia: Sejm o SN, Senat o budżecie, Błaszczak o utworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów, Lewica o Komisji Sprawiedliwości i Prawa, PO o Orlenie, Kosiniak w trasie

“Zatrzaśnięcie się w toalecie” posłów PiS nie wystarczy, by odwołać Ziobrę [FACT CHECK 300POLITYKI]
