Ryszard Petru, a także Grzegorz Schetyna oraz minister Paweł Szałamacha – to tylko niektórzy z polskich polityków mających odwiedzić Brukselę w nadchodzącym tygodniu. Jak się dowiadujemy, Petru ma w planach m.in. spotkania z szefem ALDE oraz kilkoma członkami Komisji Europejskiej. Po stronie rządowej, minister finansów będzie reprezentować Polskę na spotkaniu ECOFIN, czyli Rady ds. Gospodarczych i finansowych. Będzie to jego debiut w tej roli. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Brukseli, które będą mieć wpływ na polską politykę.

Poniedziałek. Na Radzie ds. Zatrudnienia (EPSCO Employment) omawiana będzie m.in. dyrektywa o równowadze płci w zarządach spółek oraz projekty mające służyć powrotowi na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych. Polskiej delegacji ma przewodniczyć wiceminister Szwed.

Wtorek Jak się dowiadujemy, Grzegorz Schetyna spotka się we wtorek z kluczowymi politykami w EPL – Josephem Daulem i Manfredem Weberem. Tematem rozmów będzie m.in. ewentualne zaangażowanie EPL wobec sytuacji politycznej w Polsce i działań PiS, a także sytuacja międzynarodowe. Schetyna spotka się też z polskimi eurodeputowanymi, m.in. w kontekście wyborów w PO. O 14:30 planowana jest konferencja Schetyny w PE.

Drugim ważnym polskim politykiem, który pojawi się we wtorek w Brukseli jest Ryszard Petru. W planach ma m.in. spotkanie z szefem grupy ALDE w PE oraz kilkoma komisarzami. Guy Verhofstad już w trakcie kampanii poparł Nowoczesną, Petru w czerwcu odwiedził Brukselę na jego zaproszenie.

We wtorek odbędzie się też Rada ds. Spraw Gospodarczych i Finansowych z udziałem ministra Pawła Szałamachy. Tematy to m.in. unia bankowa i negocjacje nad europejskim podatkiem od transakcji finansowych (FTT).

Środa. W środę w PE odbędzie się konferencja „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” związana z rocznicą listu biskupów polskich do niemieckich. Organizatorzy to Biuro Posła EKR Kazimierza Michała Ujazdowskiego, biuro prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i SP RP przy UE. Rafał Dutkiewicz będzie jednym z gości tej konferencji.

Czwartek. W posiedzeniu Rady ds. Transportu (TTE Transport) weźmie udział wiceminister Jerzy Szmit. Tematem mają być m.in. kwestie socjalne w transporcie drogowym oraz nowe unijne propozycje dotyczące transportu drogowego.

Piątek. Planowane jest posiedzenie Rady ds. Telekomunikacji (TTE Telecomm). Tematem jest m.in. przegląd unijnych przepisów dotyczących telekomunikacji. Jest to konieczne, ze względu na to, że w 2016 roku KE ma przedstawić nowe propozycje dotyczące strategii jednolitego rynku cyfrowego.

fot MSZ/PE