Nowi wiceministrowie w rządzie Beaty Szydło stanowią bardzo zróżnicowaną grupę: w poszczególnych resortach widać nominacje zarówno typowo partyjne – te dotyczą przede wszystkim polityków, którzy pracowali już w poprzednim rządzie PiS – ale również „techniczne”; konkretne zadania otrzymali nie tyle niezależni fachowcy „z zewnątrz” – choć i tacy się zdarzają – ale przede wszystkim politycy niezaliczani dotąd wprost do którejś z partyjnych frakcji. W ich przypadku dominował przede wszystkim klucz kompetencyjny; do rządu Szydło weszło wiele osób związanych z różnymi instytucjami publicznymi i pozarządowymi. W kilku resortach postawiono także na młode twarze. W oczy rzuca się też relatywnie mały odsetek kobiet. Zdecydowaną większość wiceministrów stanowią mężczyźni. Kto będzie współkierował poszczególnymi resortami?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort kierowany przez Mariusza Błaszczaka był jak dotąd ostatnim, w którym oficjalnie ogłoszono wiceministrów. Na giełdzie nazwisk w kontekście objęcia teki zastępcy Błaszczaka na długo przed ostatecznym skompletowaniem rządu pojawiało się nazwisko Jacka Sasina, którego właściwie przy każdej okazji pytano w mediach, czy przeniesie się do urzędu na Rakowieckiej. Sasin nie potwierdzał, ale też nie zaprzeczał; mówił jedynie, iż to właśnie sprawy związane z administracją są jego „konikiem”. Ostatecznie Sasin teki wiceministra nie otrzymał, co dla wielu było zaskoczeniem. Skład kierownictwa MSWiA uzupełnił za to m.in. Jarosław Zieliński, który pełnił już funkcję sekretarza stanu w tym resorcie w latach 2006-2007. Oprócz niego w ministerstwie pracować będzie Jakub Skiba, doświadczony urzędnik z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy w najważniejszych instytucjach państowych. Poza tym, że Skiba pracował już w MSWiA – jako Dyrektor Generalny – to w ostatnich latach pracował jako członek rady Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Rady ds. Uchodźców. To o tyle kluczowe, iż można założyć, że to Skiba właśnie zastąpi de facto Piotra Stachańczyka – reprezentującego Polskę na szczytach w Brukseli, zamiast Teresy Piotrowskiej – w obszarze polityki Polski dotyczącej migrantów. Oprócz niego wiceministrami będą jeszcze dwaj młodzi (odpowiednio 1977 i 1979 rocznik) urzędnicy: Sebastian Chwałek, bliski współpracownik śp. Przemysława Gosiewskiego, oraz Tomasz Zdzikot, radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego, były doradca śp. Sławomira Skrzypka, wymieniany wcześniej przez „Gazetę Stołeczną” w kontekście ewentualnego objęcia funkcji wojewody mazowieckiego.

Ministerstwo Finansów. Trzej powołani przez Pawła Szałamachę wiceministrowie mają zróżnicowane doświadczenia w różnych elementach sfer finansowo-rządowych. Marian Banaś był już wiceministrem finansów w latach 2005-2008, wcześniej pracował w NIK. Był też szefem służby celnej. Banaś w poprzednim rządzie PiS symbolizował większy nacisk na ściąganie podatków i bardziej zdecydowane realizowanie dochodów budżetu. Prof. Konrad Raczkowski specjalizuje się w zarządzaniu instytucjami publicznymi, był też członkiem gabinetu cieni Piotra Glińskiego. Leszek Skiba to współpracownik Szałamachy z Instytutu Sobieskiego, pracował w Instytucie Ekonomicznym w NBP. Skiba wykładał na WSB-NLU w Nowym Sączu.

Ministerstwo Nauki. Nowym wiceministrem powołanym przez Jarosława Gowina jest dr Piotr Dardziński, jego wieloletni współpracownik, szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ma zajać się synergią nauki z biznesem oraz innowacjami. Wiceministrem będzie też prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i senator PiS.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jan Dziedziczak, który jako poseł wiele lat zajmował się sprawami polonijnymi, będzie w nowym rządzie odpowiadał za nie w MSZ. Poza nim – jeśli chodzi o znane nazwiska – wiceministrem został też Konrad Szymański.

Minister Waszczykowski kompletuje także zespół swoich współpracowników: związany z “Gazetą Polską” Artur Dmochowski ma być rzecznikiem resortu. Jak podała też “GW”, w gabinecie politycznym ministra mają się znaleźć Jan Parys oraz Przemysław Żurawski vel Grajewski, wcześniej faworyt Jarosława Kaczyńskiego do objęcia szefostwa w BBN.

Ministerstwo Obrony Narodowej. Czterej wiceministrowie w MON to Bartłomiej Grabski, prof. Wojciech Fałkowski, Tomasz Szatkowski i Bartosz Kownacki. Ten ostatni ma – jak pisała “GW” – odpowiadać za zakupy uzbrojenia, chociaż opinii publicznej dał się poznać przede wszystkim jako pełnomocnik rodzin smoleńskich. Kownacki współpracował także w poprzednim rządzie PiS z Antonim Macierewiczem – przy likwidacji WSI. Szatkowski – szef Fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych, kształcony w szkołach wojskowych w USA – od wielu lat współpracuje z Macierewiczem. Wcześniej Szatkowski był wymieniany w kontekście ewentualnego objęcia szefostwa nad Polską Grupą Zbrojeniową. Skład kierownictwa MON uzupełnia Grabski i prof. Falkowski (historyk i mediewista), który był też wspołpracownikiem Lecha Kaczyńskiego w czasie jego prezydentury w Warszawie. Rzecznikiem MON i szefem gabinetu politycznego będzie wieloletni współpracownik Macierewicza Bartłomiej Misiewicz.

Ministerstwo Cyfryzacji. Anna Streżyńska wybrała już dwóch wiceministrów. Szymon Ruman był do tej pory zastępcą szefa Departamentu Prawnego w Centralnym Ośrodku Informatyki w MSW. Wcześniej pełnił funkcję m.in. rzecznika Marzałka Sejmu (2005-2007), później pracował m.in. w Biurze Analiz Sejmowych. Ruman będzie zajmował się legislacją i tworzeniem e-usług. Witold Kołodziejski (który swoją karierę polityczną zaczynał w Porozumieniu Centrum w latach 90-tych) – drugi nowy wiceminister – ma się zajmować ze strony ministerstwa nową konstrukcją mediów publiczych. Jak się dowiadujemy, minister Streżyńska ma wkrótce powołać jeszcze jednego wiceministra.

Ministerstwo Rozwoju. Kluczowym słowem w expose Szydło był rozwój, dlatego też Ministerstwo Rozwoju będzie jednym z najważniejszych w jej rządzie. Mateusza Morawieckiego ma wspierać Jerzy Kwieciński, który będzie odpowiadał za rozliczenie środków europejskich, ma być też członkiem Rady Ministrów. Nazwiska pozostałych wiceministrów w tym ważnym resorcie nie są jeszcze znane.

Ministerstwo Sprawiedliwości. Biorąc pod uwagę niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie, to będzie z cała pewnością jedno z najważniejszych ministerstw. Współpracownikami Zbigniewa Ziobro zostali Patryk Jaki i Marcin Warchoł. Jaki tak napisał na swoim profilu na FB o swoich priorytetach: “Chcę twardo walczyć z przestępczością i reformować wymiar sprawiedliwości – który w Polsce jest zbyt często wymiarem niesprawiedliwości. Sądy mają zacząć służyć ludziom. Zajmę się też wreszcie odbieraniem dzieci za biedę. Ten proceder trzeba zakończyć!”. Marcin Warchoł (rocznik 1980) był już asystentem Ziobry w trakcie jego poprzedniego urzędowania w ministerstwie, od 2009 pracował dla Janusz Kochanowskiego.

Ministerstwo Kultury. Po wygranych przez PiS wyborach jednym z najczęściej pojawiających się w mediach polityków partii Kaczyńskiego był Jarosław Sellin, którego przymierzano do objęcia resortu kultury. To głos Sellina był najbardziej słyszalnym, gdy idzie o kwestie związane z mediami – zwłaszcza publicznymi – i kulturą właśnie. Sellin objął tekę wiceministra i w jego gestii będzie leżeć dziedzictwo narodowe. Na medialny odcinek skierowany zostanie Jacek Kurski, który będzie chyba jako jedyny ze wszystkich wiceministrów w rządzie Beaty Szydło pełnić rolę “człowieka do wynajęcia” na krótki czas – jak zapowiedział Piotr Gliński w radiowej Trójce. Kurski wraz z Krzysztofem Czabańskim – który w resorcie pokieruje Departamentem ds. Własności Intelektualnej i Mediów – będzie odpowiadał za reformę mediów publicznych. Wiceministrami zostały także dwie kobiety – Wanda Zwinogrodzka, odpowiedzialna m.in. za edukację artystyczną, środowisko artystyczne i teatry, a także Magdalena Gawin, która zajmie się m.in. zabytkami i narodowymi instytucjami kultury.

Ministerstwo Edukacji. Jedynym jak dotąd wiceministrem w resorcie kierowanym przez Anną Zalewską jest Teresa Wargocka. Nowa sekretarz stanu była m.in. członkiem sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w latach 2007-2011, członkiem podkomisji ds. ekonomiki edukacji oraz członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Wcześniej była dyrektorką jednej ze szkół w Mińsku Mazowieckim. Minister Zalewska mówiła o Wargockiej, że to osoba, która „o szkolnictwie wyższym wie wszystko”.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Dawny MIR zmienia się w MIB. Piotr Stomma będzie odpowiedzialny za kolej, był już wiceministrem transportu w latach 2005 do 2007. Poseł PiS Jerzy Szmit ma zająć się transportem drogowym. Kontrowersje wywołał fakt, że dwukrotnie tracił prawo jazdy za przekraczanie prędkości. Kazimierz Smoliński ma odpowiadać za budownictwo, a Tomasz Żuchowski zajmie się mieszkalnictwem.

Ministerstwo Środowiska. Zastępców ministra Jana Szyszki będzie aż sześciu. Mariusz Orion-Jędrysek będzie Głównym Geologiem Kraju (pełnił tę funkcję już w latach 2005-2007), ostatnio był wiceszefem sejmowej komisji ds. środowiska. Fakt, iż jest on cenionym ekspertem od gazu łupkowego, może oznaczać w przyszłości powrót do realizacji projektów odwiertowych. Paweł Sałek będzie zajmował ważne – zwłaszcza w kontekście wyzwań stojących przed UE – stanowisko pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej. Mariusz Gajda zajmie się gospodarką wodną, Sławomir Mazurek – funduszami ekologicznymi i edukacją ekologiczną; Andrzej Szweda-Lewandowski zaś został Głównym Konserwatorem Przyrody. Oprócz wyżej wymienionych sekretarzem stanu zostanie również Andrzej Konieczny, wcześniej nadleśniczy w Nadleśnictwie Białowieża.

Ministerstwo Sportu. Jarosław Stawiarski, poseł i samorządowiec PiS pochodzący z Kraśnika, jest jak do tej pory jedynym wiceministrem sportu. W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl mówił m.in. o stworzeniu Narodowych Dysycplin Sportu oraz o dokończeniu programu budowy Orlików.

Ministerstwo Skarbu. Henryk Baranowski i Filipa Grzegorczyk będą wiceministrami w tym przeznaczonym do likwidacji ministerstwie. Baranowski w latach 90. związany był ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Przez pięć lat – od 2001 do 2006 r. – był prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetyczne-Info, a następnie do 2008 r. – wiceprezesem spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Współpracował z polskimi i zagranicznymi firmami związanymi z sektorem energetycznym. Od 2013 r. pracował jako dyrektor w Alstom Power Polska. Grzegorczyk związany był z kolei z Kompanią Węglową, m.in. jako pełnomocnik zarządu ds. rozwoju energetyki. Od 2007 do 2008 r. był wiceprezesem zarządu i dyrektorem pionu zarządzania grupą kapitałową w Tauron Polska Energia. Jest także profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Zarządzania.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wiceministrów w resorcie kierowanym przez Elżbietę Rafalską jest trzech. Stanisław Szwed w parlamencie pracował w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Podkomisji stałej ds. nowelizacji Kodeksu Pracy i Podkomisji stałej ds. rynku pracy, a także w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w Kodyfikacjach. Krzysztof Michałkiewicz był przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw pomocy społecznej oraz członkiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Pracował w Parlamentarnym Zespole ds. Osób Starszych i Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Marcin Zieleniecki jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego oraz Rady Ubezpieczonych przy Rzeczniku Ubezpieczonych.

Ministerstwo Zdrowia. Jarosław Pinkas objął funkcję sekretarza stanu w tym resorcie, wiceministrem zaś był już wcześniej: w latach 2005-07. Był współautorem ustawy o ratownictwie medycznym. Podsekretarzami w MZ będą: Katarzyna Głowala (wcześniej w Ministerstwie Finansów), Krzysztof Łanda (lekarz, wieloletni ekspert w dziedzinie ekonomiki zdrowia, ekspert Polskiej Unii Onkologii) oraz Piotr Gryza (w latach 2006-2009 prezes Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, twórca i dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych).

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Szefem wydzielonego z dawnego MIR nowego resortu będzie Marek Gróbarczyk, który do pracy w ministerstwie chciał ściągnąć Gabrielę Tomik. Ostatecznie resort pozostaje nadal bez wiceministrów; nominacja Tomik została wycofana, po tym, jak media ujawniły, iż na niedoszłej sekretarz stanu ciążą prokuratorskie zarzuty za nadużywanie uprawnień funkcjonariusza publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa. Minister Jurgiel będzie współkierował resortem rolnictwa z podsekretarzami stanu: Rafałem Romanowskim i Ryszardem Zarudzkim; nominację od Beaty Szydło na wiceministra otrzymał także w czwartek Jacek Bogucki. Nie wiadomo jeszcze, jakie zadanie konkretnie zostaną powierzone wyżej wymienionym.