Wybór RPO, ustawy: o frankowiczach, o zdrowiu publicznym oraz o rewitalizacji, TBS-y oraz „100 tys. miejsc pracy” – to najważniejsze tematy drugiego lipcowego posiedzenia Sejmu.

*****

Wtorek – 21 lipca

97. posiedzenie Sejmu rozpocznie tradycyjny briefing Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o 8:45.

O 17:30 odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym. To jeden z priorytetów rządu, o czym mówiła ostatnio marszałek Sejmu. Ustawa będzie regulowała m.in. kierunki reform, wydawanie środków na opiekę zdrowotną i standardy ochrony zdrowia.

Za projekt odpowiada Beata Małecka-Libera. – Jeśli chcemy mieć sprawny system opieki zdrowotnej, musimy mieć zarysowane jego ramy, tzw. konstytucję ochrony zdrowia – mówiła kilka miesięcy temu PEK.

Wcześniej, o 11:30, odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o uzgodnieniu płci. Projekt dotyczy stworzenia odrębnej procedury sądowej umożliwiającej uznanie tożsamości płciowej jako podstawy określenia płci osób, u których występuje niezgodność między tożsamością płciową a płcią metrykalną. Dla Anny Grodzkiej projekt jest satysfakcjonujący, choć – jak mówiła – jest wynikiem różnych kompromisów.

O 16:00 odbędzie się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, czyli tzw. TBS-ach. Projekt określa podstawy prawne, które umożliwią rozpoczęcie w tym roku realizacji rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego, realizowanego w ramach polityki mieszkaniowej państwa.

Zaraz potem – o 16:45 – drugie czytanie tzw. projektu ustawy o 100 tys. miejscach pracy. W praktyce jest to przejęty od prezydenta projekt PSL i dotyczy on refundacji pracodawcy części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 m-cy za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia.

Na wtorek wieczór zaplanowano z kolei drugie czytanie projektu ustawy o rewitalizacji. To dla rządu kolejny ważny projekt – na ostatnim wyjazdowym posiedzeniu mówiła o nim minister Wasiak. Ustawa ma stworzyć ramy prawne dla rewitalizacji w Polsce, których obecnie brakuje, a także, poprzez zawarte w niej regulacje, zachęcać będzie coraz więcej samorządów do prowadzenia tego procesu.

******

Środa – 22 lipca

O 9:00 w krótkim, 10-minutowym bloku głosowań posłowie przyjmą projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Projekt posłów PO dot. wprowadzenia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do grupy jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową.

Drugi dzień posiedzenia to przede wszystkim analiza z wykonania budżetu państwa za 2014 rok. Jak pisała „Rz”, szef NIK Krzysztof Kwiatkowski zamierza jednym z głównych punktów swojego wystąpienia uczynić zabieg rządu Donalda Tuska, dzięki któremu znacznie obniżył państwowy dług publiczny. Chodzi naturalnie o zmiany w OFE.

Z kolei prezes NBP przedstawi sprawozdanie z działalności NBP za 2014 rok.

O 19:00 odbędzie się drugie czytanie tzw. projektu prezydenckiej ustawy rodzinnej. Ma ona ułatwić rodzicom łączenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Przykładowo: rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (a nie jak dotychczas przez 32 tygodnie). Zmian jest więcej, całą listą można znaleźć na stronie Kancelarii Prezydenta.

*****

Czwartek – 23 lipca

Rano – między 9:00 a 10:00 odbędzie się drugi blok głosowań.

O 19:00 odbędzie się pierwsze czytanie tzw. projektu ustawy o frankowiczach. W praktyce jest to możliwość przewalutowania kredytu na życzenie, a precyzyjniej mówiąc: przewalutowanie na złotówki z umorzeniem połowy różnicy.

Ustawa ma objąć 20% kredytów zaciągniętych we frankach. Program nie obejmie wszystkich posiadaczy kredytów walutowych, ale tylko tych, którzy posiadają jedno lokum – w przypadku mieszkania, nie może być większe, niż 75m2, w przypadku domu rodzinnego – 100m2. Ta norma nie będzie dotyczyła osób, którzy posiadają troje lub więcej dzieci.

*****

Piątek – 24 lipca

Trzeci, najdłuższy na tym posiedzeniu blok głosowań rozpocznie się się o 9:00, a zakończy planowo o 12:00. W jego trakcie Sejm wybierze nowego RPO – zostanie im zapewne Adam Bodnar, zgłoszony przez PO i SLD.

Część posłów Platformy – jak chociażby Urszula Augustyn – zapowiada wprawdzie, że nie poprze tej kandydatury Bodnara, ale większość i tak zapewne się znajdzie. Kandydatem PiS jest Zofia Romaszewska. Odbędzie się także głosowanie nad poprawkami Senatu w sprawie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Później Sejm wysłucha jeszcze informacji o udziale Polski w pracach UE oraz o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Posiedzenie zakończy się najpóźniej o 16:00.

*****

Sejm kolejny raz zbierze się 4-5 sierpnia. Z kolei 6 sierpnia Andrzej Duda obejmie urząd prezydenta, więc na ten dzień zostanie zwołane Zgromadzenie Narodowe.