Związkowcy, aktywiści środowisk wolnościowych jak Koliber, działacze KNP i aktywiści z kampanii prezydenckiej, narodowcy – grupa ludzi, którzy zostali reprezentantami Ruchu Kukiza jest równie eklektyczna i mgławicowa, co pomysł Kukiza na strategię wyborczą i przekaz, który ma mu umożliwić wejście do Sejmu. Co ta lista mówi o składzie przyszłych list wyborczych?

Spójność ideowa nie jest dla Kukiza najważniejsza, co łatwo zauważyć analizując listę kluczowych postaci dla niego w regionach. 16  tworzy szkielet organizacyjny Kukiza na najbliższe miesiące. To mieszanka narodowców, związkowców, wolnościowców z KNP i Kolibra oraz aktywistów Kukiza w kampanii prezydenckiej. Ludzie Kukiza to miks osób politycznie doświadczonych z postaciami, które są znane tylko w swoich hermetycznych środowiskach i nie mają organizacyjnego doświadczenia na dużą skalę.

Dominik Kolorz – lider śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, będzie odpowiadał za kluczowy w wyborach parlamentarnych Śląsk. Doskonale zna teren, a „Solidarność” w tym regionie wspierała Kukiza w trakcie kampanii prezydenckiej m.in. w zbieraniu podpisów. Kolorz urodził się w Wodzisławiu Śląskim, może być mocną „jedynką” w jednym ze śląskich okręgów. Jeden z głównych negocjatorów porozumienia rządu z górnikami.

Jacek Wilk – najbardziej rozpoznawalny na scenie ogólnokrajowej (obok Kolorza) pełnomocnik Kukiza w terenie, będzie odpowiadał za województwo świętokrzyskie. Kandydat KNP na prezydenta. Jego zaangażowanie pokazuje najlepiej stopień integracji środowiska KNP z ruchem Kukiza.

Stanisław Tyszka. Dawny bliski współpracownik Jarosława Gowina, zajmował się deregulacją w Ministerstwie Sprawiedliwości, był też koordynatorem programowy Polski Razem. Współpracownik Przemysława Wiplera, związany z Fundacją Republikańską. Ma być koordynatorem Kukiza na województwo mazowieckie.

Artur Dziambor – członek Rady Głównej KNP, był m.in. kandydatem na prezydenta Gdyni w wyborach samorządowych. Prywatnie nauczyciel języka angielskiego. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Koliber. Był członkiem UPR, PO, PiS. Będzie odpowiadać za Pomorze.

Piotr Morta – związkowiec, działacz „Solidarności”, był radnym powiatowym w latach 2010-2014 z ramienia PiS i u Kukiza ma zajmować się województwm łodzkim. W 2014 PiS nie dostał się ponownie na listy PiS, jak pisały lokalne media była to decyzja „najwyższych władz partii” związana z układami „związkowo-politycznymi”.

Oskar Kochman – szef Ruchu Narodowego w województwie podkaprackim, u Kukiza będzie odpowiadać za ten sam region. W przeszłości był asystentem posła Solidarnej Polski Mieczysława Golby. Ma 24 lata.

Krystian Kamiński – wieloletni działacz Młodzieży Wszechpolskiej, członek władz lokalnych Ruchu Narodowego, u Kukiza ma odpowiadać za województwo lubuskie.

Kamila Kępińskadziałaczka w kampanii prezydenckiej Pawła Kukiza, przedsiębiorca, psycholog, ma odpowiadać za małopolskę. Jak mówi „Gazecie Krakowskiej”: „Zaangażowałam się w czasie kampanii prezydenckiej Pawła Kukiza. Poczułam, że to jest szansa na dobre zmiany w Polsce. Zbierałam podpisy, namawiałam na głosowanie, brałam udział w akcjach informacyjnych”. Nie ma wcześniejszego doświadczenia politycznego, prowadzi szkołę nauki jazdy, ma 27 lat.

Agnieszka Białas – ma odpowiadać za woj. wielkopolskie. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz ekonomii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, od 2013 roku związana ze Stowarzyszeniem Koliber.

Romuald Bielewicz – przedsiębiorca, kandydat w komitecie Tadeusza Truskolaskiego do Rady Miasta w wyborach samorządowych, związany z Opus Dei. Woj. podlaskie.

Adam Kondrakiewicz  – od 2012 działacz stowarzyszenia Koliber, szef centralnej komisji rewizyjnej. Od kwietnia do grudnia 2014 prezes Kolibra. Ma koordynować działania w woj. lubelskim.

Janusz Sanocki – weteran Ruchu na Rzecz JOW, aktywny na tym polu od 1995. W 2011 roku kandydat do Senatu w okręgu 51 popierany przez PiS, wcześniej był też m.in. samorządowcem. Jego region to woj. opolskie. Były burmistrz Nysy, w przeszłości związany m.in. z UPR i Prawicą RP.

Albert Łyjak – związany z Solidarnością Walczącą, reprezentant Kukiza w woj. dolnośląskim.

Grzegorz Czarnecki – działacz Zmielonych, przedsiębiorca. Ma odpowiadać za woj. zachodniopomorskie.

Mirosław Piesiak – mistrz paraolimpijski w pływaniu z Atlanty, działacz na rzecz JOW. Woj. kujawsko-pomorskie.

Grzegorz Paciulan – związkowiec, członek zarządu warmińsko-mazruskiego FZZ (Forum Związków Zawodowych)

Jak napisał Paweł Kukiz na FB: „Zadaniem osób wyszczególnionych na liście będzie kontakt z mediami lokalnymi oraz obserwacja działań komitetów referendalnych działających na obszarze ich województw. Jesteśmy bowiem przekonani, iż w wielu z tych komitetów działają ludzie na tyle transparentni, etyczni i prawi, że wkrótce będziemy mogli zaproponować im miejsca na naszych obywatelskich listach wyborczych do Sejmu Rzeczpospolitej”.