In vitro to oszustwo, jestem zdecydowanym przeciwnikiem tej metody – te słowa Andrzeja Dudy pojawiają się w fabularnym spocie, jaki opublikował dziś rano sztab Bronisława Komorowskiego. W spocie „Wybierz prezydenta Polaków, nie ich sumień” matka denerwuje się, słysząc słowa Dudy o in vitro, aż w końcu biegnie do dziecka i je przytula. Jak mówił szef sztabu PBK Robert Tyszkiewicz:

Pokazujemy spot, w którym chcemy pokazać poglądy Dudy na in vitro. One są niebezpieczne, Polacy powinni się dowiedzieć, czego się mogą o nim spodziewać. Nie możemy pozwolić, żeby w tak wrażliwej społecznie sprawie pozostały jakiekolwiek niedomówienia.

W konferencji prasowej, Tyszkiewiczowi towarzyszyła przedstawicielka stowarzyszenia Nasz Bocian (organizacji pacjenckiej), która mówiła, że spot widziała wczoraj i „była nim poruszona”. Mówiła też o projektach PiS, które przewidywały kary dla lekarzy za stosowanie metody in vitro, czy obowiązkowym odbieraniu zarodków po dwóch latach: „Duda te projekty podpisał”- mówiła Anna Krawczak.

Sztabowcy PBK nie chcą nazywać spotu negatywnym, mówią, że co najwyżej to forma reklamy porównawczej, bo w spocie pokazane są słowa Dudy, które padły. Według naszych informacji spot był przygotowany już dawno, około miesiąca temu, ale najbliższe otoczenie prezydenta odmawiało sztabowi jego prezentacji. W końcu, opinia polityków PO przeważyła opinie Pałacu.