Zwiększenie wydatków na wojsko do 2% PKB, wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę” i zmiany w Kodeksie wyborczym – wszystkie te projekty Sejm może przyjąć na tydzień przed coraz bardziej prawdopodobną II turą wyborów prezydenckich.

Platforma kolejny raz ustawia harmonogram prac parlamentu pod Bronisława Komorowskiego. Pierwszy projekt – 2% PKB na obronność – wpisuje się bowiem w przekaz prezydenta o bezpieczeństwie, a drugi – złotówka za złotówkę – to kontynuacja polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd oraz prezydenta.

Co prawda oba projekty zostały przygotowane przez rząd, ale po pierwsze, to prezydent od 5 lat konsekwentnie stawia na politykę prorodzinną, a po drugie – to on jako pierwszy mówił o konieczności zwiększenia wydatków na obronność, m.in. w trakcie wizyty Baracka Obamy w Polsce.

Z kolei prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym przywraca w protokołach komisji wyborczych informację o przyczynach nieważności oddanych głosów oraz wprowadza m.in. kadencyjność członków PKW.

Trudno o lepszy moment na przegłosowanie tych projektów. Posiedzenie Sejmu zaplanowano na 13-15 maja, choć pierwotnie miało odbyć się jeszcze przed I turą.

Ponadto na tym posiedzeniu odbędzie się pierwsze czytanie kolejnego projektu z cyklu „rozwiązania prorodzinne”, czyli wprowadzenie zasiłków rodzicielskich dla każdego. Od 2016 roku rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy mają otrzymać ok. 1000 zł świadczenia.

Ponadto odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o bezpłatnej umowy prawnej – będzie go pilotował już nowy minister sprawiedliwości.

Fot. Sejm