– W porozumieniu z rządem zostały uruchomione prace nad koncepcją, która być może okaże się elementem zachęcającym inne kraje do zwiększonego wysiłku na rzecz modernizowania własnych sił zbrojnych. Chodzi o to, aby spróbować przekonać Radę Europejską do tego, aby pieniądze przeznaczane na obronność w krajach UE nie były wliczane w mechanizmy decydujące o tym, czy dany kraj jest objęty, czy nie jest objęty procedurą nadmiernego deficytu – poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu w RBN – w którym wzięła także udział premier Kopacz – Bronisław Komorowski.

Prezydent tym samym zapowiedział rozpoczęcie ważnej dyskusji na szczytach władz UE, w której inicjujący głos będą miały polskie władze, a jeden z istotnych – przewodniczący RE Donald Tusk.

– Chcemy zachęcić inne kraje UE do podjęcia wysiłków na miarę Polski, jeśli chodzi o programy modernizacyjne sił zbrojnych. Wszędzie i zawsze głównym problemem są oczywiście pieniądze. I również mechanizmy, które obowiązują w UE, związane z unikaniem prze kraje członkowskie ryzyka procedury nadmiernego deficytu – dodawał prezydent.

– Decyzję rządu witam z pełną satysfakcją – stwierdził Bronisław Komorowski na konferencji. – Witam z ogromną nadzieją, że te wysiłki będą kontynuowane [na rzecz wzmocnienia polskiej obronności]. Bo naprawdę, polskie bezpieczeństwo możemy zapewnić w niebezpiecznym świecie, nie tylko poprzez aktywną politykę zagraniczną, ale również poprzez wzmacnianie realnych możliwości sił zbrojnych – dodawał.

Bronisław Komorowski przyznał, że w maju zaczną się szybkie negocjacje z Amerykanami nad kupnem zestawów rakiet Patriot. Śmigłowce dla polskiej armii dostarczy konsorcjum Airbus Helicopter. – Śmigłowiec produkowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters przeszedł do kolejnego etapu przetargu na wyposażenie polskiej armii. Francuzi pokonali Amerykanów i włosko-brytyjską grupę – poinformował prezydent. Jak dodawał: – Wszystkie trzy firmy, które w Polsce ubiegały się o kontrakt śmigłowcowy posiadają zakłady przemysłowe, w których są zatrudnieni polscy specjaliści.

Fot. TVP Info